Svíravé a jen těžko utišitelné, někdy až bolestivé pálení kdesi za hrudní kostí více či méně důvěrně zná až polovina nastávajících matek. Problémy se dostavují po jídle a mohou přetrvávat i několik hodin. Poměrně velké procento těhotných žen si dokonce stěžuje na poruchy spánku, jež jsou důsledkem tohoto nezávažného, ale velmi nepříjemného stavu.

Co pálení žáhy způsobuje?

K pálení žáhy neboli pyróze dochází v případě, kdy se žaludeční kyseliny dostanou ze žaludku zpět do jícnu, nebo dokonce až do krku, kde pak způsobují velmi nepříjemné pocity. Zjednodušeně se dá říci, že pyróza v těhotenství má dvě hlavní příčiny. Prvním je vysoká hladina hormonu progesteronu, tento stav má za následek zpomalení trávicích procesů (a logicky i dalších obtíže s trávením) a uvolnění svěrače mezi jícnem a žaludkem. Tato „pojistka“ zabraňuje proudění žaludečních kyselin na místa jim zapovězená. Druhou příčinou je zvětšující se děloha, která utlačuje ostatní orgány uložené v dutině břišní, tedy i žaludek. V tomto případě opět dochází k zpětnému toku kyselého obsahu žaludku do jícnu a výše. V odborné literatuře se často objevuje informace, že vás tyto problémy budou provázet v poslední fázi těhotenství, zkušenosti mnoha nastávajících maminek jsou bohužel jiné. Pálení žáhy se v některých případech vyskytuje už od prvního trimestru těhotenství.

 

Co s tím?

Následující rady jsou sice osvědčené a léty prověřené, nicméně zázraky nečekejte, přírodu lze obelstít jen těžko. Nicméně i několikahodinová úleva se počítá!

> Jezte málo, ale často. Při přeplněném žaludku je pálení žáhy pochopitelně častější.

> Rozhodně se vyhněte pokrmům příliš kořeněným, sladkým, tučným a také kynutému pečivu. Nejčastějšími poživatinami, jež nepříjemné pocity zhoršují, jsou: česnek, cibule a peprmint. Z nápojů především káva (i bezkofeinová), alkohol, coca-cola, některé druhy čajů a citrusové džusy. Obecně jsou lépe snášeny spíše studené tekutiny než teplé.  Sami však většinou po čase poznáte, jaké potraviny vám obtíže zhoršují.

> Nejezte těsně před spaním.

> Spěte s hlavou na vyvýšeném polštáři. Poloha na zádech a na pravém boku situaci výrazně zhoršuje.

> Vyvarujte se činností v předklonu (což je užitečné nejen při problémech s žáhou, ale i pro vaši páteř).

> Někdy na krátkou dobu pomůže sklenka vlažné vody či fenyklového čaje, hrst pečlivě rozkousaných loupaných mandlí, gel z aloe vera, sklenka rajčatové šťávy nebo dokonce syrový brambor. Někdo zase nedá dopustit na mléko či určitý mléčný výrobek.

> Jistou úlevu přinesou léky nebo doplňky stravy snižující kyselost žaludečních šťáv (antacida). Ty kupujte raději po poradě se svým gynekologem nebo po poradě přímo v lékárně, ne všechny jsou určeny i těhotným ženám. Z přípravků volně dostupných v lékárně můžeme doporučit Rennie, který je vhodný i pro těhotné a kojící maminky.

 

Reklama