Bulvár

Našli hrob manželky krále Heroda


Izraelští archeologové představili unikátní nález z konce prvního století před naším letopočtem.

Nedaleko Jeruzaléma na západním břehu Jordánu odkryli dva sarkofágy, které pravděpodobně patří manželce a snaše biblického krále Heroda.

Každý nález spojovaný s Herodem Velikým přitom vzbuzuje téměř vždy enormní zájem médií.

Herodes nechal podle Matoušova evangelia v Betlémě vyvraždit neviňátka v obavě z narození Mesiáše.

Král HerodesNalezené vápencové sarkofágy staré dva tisíce let vyvolaly pozdvižení. Jejich objev učinili archeologové v hrobce v Herodiu, lokalitě nedaleko Jeruzaléma, kde Herodes nechal na uměle navršeném kopci vybudovat své sídlo.


„Herodium bylo postavené v poušti. Nebyl důvod stavět tam velký palác, pokud by tam nemělo být i pohřební místo,“ uvádí objevitel sarkofágů a archeolog Ehud Necer z Hebrejské univerzity.

 

Archeologové se domnívají, že vykopávky ukazují na dvoupatrové mausoleum, vysoké až 25 metrů. V něm byla pravděpodobně pohřbena Herodova manželka a snacha. Podrobnosti dodal Necer: „Takové mausoleum, jako je tady, obvykle stavěli králové, ale ne pouze pro sebe. Často pro své děti a rodinu. Podobně, jako známé Augustovo nebo Hadrianovo mausoleum v Římě.“

 

Unikátní objev - hrobka Herodovy ženyPodle Ehuda Necera poslední nálezy podporují jeho objev sarkofágu z roku 2007 ve stejné lokalitě. O tomto nálezu přitom tvrdí, že patřil samotnému židovskému králi.

 

Je však velmi obtížné dokázat, komu sarkofágy patřily. Prozatím totiž archeologové nenašli žádné ostatky, které by s jistotou mohli připsat někomu s Herodovy rodiny. Navíc se nezachovaly ani nápisy, které by nálezy potvrzovaly a upřesňovaly jejich původ.

Jediným vodítkem jsou luxusní nástěnné malby v římském stylu. Na Blízkém Východě se podobné malby nenachází a mohl si je dovolit jen král dosazený Římany.

   
20.11.2008 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Jupíí [*]

  Chudák Herodes, svedli na něj, kde co.

  superkarma: 0 20.11.2008, 15:54:35
 2. avatar
  [1] nagy [*]

  jen víc takových článků

  superkarma: 0 20.11.2008, 14:41:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme