Zdraví

Našla jsem u syna marihuanu

 

Uprostřed předsíně ležel malinký igelitový pytlíček. Chvíli jsem na to koukala a snažila se rozpoznat, co se to nachází na mém koberci.

 

Mám patnáctiletého syna, se kterým si rozumíme.

Vcelku dobře se učí, dokonce spolu trávíme poměrně dost času. Nedávno jsme například byli v kině. Je to hodný kluk, nějaký čas jsme žili sami, to když od nás odešel jeho otec. Rodiče mi ale hodně pomohli, a tak se nám povedlo vychovat slušného kluka.

Také se o to zasloužil můj druhý manžel, který je mému synovi novým otcem již pět let. Právě ten vláčel synka na vyšetření…

 

Koncentrovanou marihuanu, jak jsem se později o charakteru zelené drogy dozvěděla, totiž viděl i můj manžel. Jak jsem sbírala pytlíček ze země, podíval se na mě a zeptal se, co to tam mám…

 

Pak už začal hrozivý výbuch.

Manžel křičel po celém domě a volal na syna. Ten hned nešel, a tak byl přivlečen za límec. Manžel se vůbec neovládal a za stálého křiku vlekl syna na vyšetření. Prý jaké svinstvo v sobě ještě má.

 

Syn byl strašně vyplašený.

Neříkal skoro nic, také neměl kdy. Manželovi totálně selhaly nervy a jen díky mně nejeli ztropit skandál do místní polikliniky. Vedu s ním stálé debaty na toto téma, také jsem si promluvila se synem. Z mého hlediska se neděje zase nic tak katastrofického. Můj manžel se zklidnil, ale na návštěvě lékařů anebo odborníků na drogovou problematiku trvá… Nejsem si jistá, zda je to na místě.

 

Nabízíme vám ještě jeden velmi krátký a současný příběh mladé dívky.

Je ponechán v autentické podobě a byl napsán jako zpověď mladé ženy, která má s rodiči opačný problém...

 

Malá, pravdivá zpověď

Taky jedu v piku, ale ještě mam pár kámošů i mezi huličema.

Vím, že takhle to do nekonečna nejde a chtěla bych bejt čistá, ale bojim se, co bude když přestanu? Co budu celej den dělat, když nebudu s kámošema. Zkoušela jsem si najít nějakej motiv.

Protože mam ráda zvířata, přinesla jsem si domu psa, že prachy místo do fetu dam na věci pro něj, ale matka mi ho sebrala. Ona neví, proč jsem ho chtěla, ta si nevšimne, ani když sem totálně sjetá. Prosim vás, pomozte mi někdo, jsem 2 dny čistá, ale vím, že to už dlouho nevydržím, proč taky?

S pikem mě aspoň netrápěj všechny problémy!!!

 

 

I zpovědi tohoto druhu jsou bohužel poměrně všední záležitostí.

Tento byl vybrán na serveru nadace Drop In a věřte, že jsme měli z čeho vybírat. Podobných otázek a zoufalých výpovědí je tam bohužel nemálo...

 

 

O odborné vyjádření jsme požádali pana Evžena Kloučka, který je vedoucím Centra následné péče nadace Drop In. Pro magazín Žena-in.cz zodpověděl následující otázky:

 

Obecně, doporučujete matkám, které naleznou u dospívajícího dítěte drogu, situaci ihned řešit s pomocí odborníků? Jak mají k problému přistupovat?

Ano, doporučuji  diskusi na téma varianty řešení a také možnosti matky (rodiče) v této situaci přiměřeně reagovat. Většina matek pochopitelně má potíže efektivně  reagovat na nastalou situaci pod vlivem aktuálně prožívaného strachu, vzteku a viny. Tedy pod vlivem krizové situace. Většina nás dospělých má mylný nárok vyplývající z dospělosti, že jsou nebo by měli být vždy schopni reagovat na problematické situace s našimi dětmi. Jsme jen lidé a bez ohledu na dospělost nebo dětství nás někdy zavalují naše potíže a potřebujeme čas a odolnost, které samotné nevyplývají z faktu dospělosti.

 

 

Které drogy jsou u naší mládeže nejrozšířenější?

Rozděleno podle množství:

alkohol, tabák, marihuana, extáze, LSD, Pervitin, Heroin, Subutex, ředidla

Rozděleno podle nebezpečnosti:

Ředidla, Heroin, Subutex, Pervitin, alkohol, tabák, LSD, extáze, marihuana

 

 

Jaký vliv může mít toto užívání ilegálních drog na životy těchto dětí? Musejí být vždy nutně životními ztroskotanci?

Ne vždy, dokonce se dá říci, že tzv. praví drogoví ztroskotanci se dlouhodobě vyskytují spíše v omezeném počtu. Nicméně vnitřní pocit ztroskotaného života, někdy i viditelně prezentovaný je nutný k obratu, a nejen v tématu užívání drog.

 

 

Zdroj: www.dropin.cz

   
23.02.2005 - Zdraví - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [48] Mab [*]

  X-Bella: Třeba by to schválila celá EU, Holandsko už marihuanu toleruje, ne? Zvlášť kdyby na tom vidělali na daních, třeba by to překously i "katolicky" orientované státy.

  superkarma: 0 24.02.2005, 09:23:30
 2. avatar
  [47] Lilinka [*]

  Marjana je strasna moda...Jeste kdyz jsem byla na gymplu a jeli jsme na skolni vylet,tak se po vecerech poradaly ruzne seance,znate to . Jenze ja jako jedna z mala jsem se nepostavila s ostatnimi do krouzku na hulenicko a to si neprejte videt ty pohledy,kdyz jsem si nedala ani normalni cigo. Myslim,ze spousta mladsich by si sama od sebe nezahulila,ale co by neudelali proto,aby se pred kamosi neshodili??? Je to velky problem.

  superkarma: 0 24.02.2005, 09:07:32
 3. avatar
  [44] next_way [*]

  jak ja se tesim na dobu kdy vzorky travky se budou degustovat jako vino legalne.. vzdyt je to kultura.. vite co ta kyticka potrebuje veci?? a vite kolik pece?? to je jak male decko a kdyz si pestujete na zahradce jakou mate starost aby vam to nekdo neoskubal a nezmaril vam vase usili?? a kdyz nejaky magor vam ukradne vas poklad jak vem je do place?? jj jen deti pestujte aspon nemate myslenky na blbosti.. a jeste se dovi jake to je se o neco starat...

  superkarma: 0 23.02.2005, 23:12:32
 4. avatar
  [41] Landriel [*]

  Markýza: tak já taky zvedám ruku, ale nevím, jestli ještě patřím k těm mladším...

  superkarma: 0 23.02.2005, 21:36:50
 5. avatar
  [40] Vivian [*]

  X-Bella: tak já ti to sem opíšu, snad to nebude problém :

  Takže cituji z Reflexu 6/05:

  "Alespoň heslovitě k problému tzv. lehkých drog a k zavádějící interpretaci výzkumu o jejich užívání v ČR:

  1. Nikdo netvrdí, že užívání tzv. lehkých drog je neškodné. Každý z nás je však atakován reklamou na tzv. tolerované drogy (alkohol, tabák), které jsou jednoznačně škodlivější.
  2. Francouzští odborníci už loni zveřejnili "hitparádu" škodlivosti dostupných drog, kde marihuana zaujala až 4. místo (!) (1. alkohol, 2. tabák, 3. káva)
  3. Za 12 let práce u ZZS Tábor si mohu dovolit alespoň přibližnou statistiku: výjezdy ke stavům způsobením kouřením marihuany lze spočítat na prstech jedné ruky, a to vždy v kombinaci s alkoholem. K alkoholikům (z důvodu zranění nebo bezvědomí) jezdíme v průměru 10x týdně. Výjezdy k jiné droze nepamatuji.
  4. Neznám kuřáka marihuany či uživatele extáze, kterému se rozpadla osobnost, manželství, stal se gamblerem, zemřel nebo umírá v souvislosti s uvedenou drogou. Lidí, jimž tyto stavy a potíže způsobil alkohol, mohu jmenovat desítky, a to z relativně malého vzorku obyvatel.
  5. Závěr: Kriminalizace užívání marihuany je pouze politická manipulace, z níž čpí populismus a snaha získat hlasy nevědomých.

  MUDr. Milan Kratochvíl, vedoucí lékař operačního střediska ZZS Tábor"

  Názory vyjádřené tímto pánem se mi líbí a souhlasím s nimi .

  superkarma: 0 23.02.2005, 20:20:21

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [39] Mab [*]

  To, že je marihuana méně nebezpečná, než společností tolerované drogy (alkohol a tabák), tak to přeci neznamená, že se musí povolit. Spíš naopak, že by se měl omezit i tabák a alkohol. Vím, že je to nereálné, je v tom příliš mnoho peněz.
  Já bych spíš navrhovala přímý prodej, např. v lékárnách a kupující by musel prokázat svou plnoletost. Možná by částečně odpadl černý trh a kriminalita - výrobní cena je dost nízká, ale prodejní vysoká, aby se na tom všichni ti dealeři uživili. Ale asi jsem naivní, co ?

  superkarma: 0 23.02.2005, 20:19:19
 2. avatar
  [37] Enya [*]

  Já vůbec nechápu, proč je u nás tráva zakázaná, vždyť je to obyčejná bylina, a jestli se chtěj vymlouvat na to, že má nějaký omamný účinky, tak ať rovnou zakážou i alkohol a obyč cigarety, vždyť je to to samý Nikdy jsem nekouřila ani cigarety, nechci to propagovat, ale nevím, proč by to mělo být zakázaný

  superkarma: 0 23.02.2005, 17:41:40
 3. avatar
  [36] Vivian [*]

  X-Bella:
  nečetla jsi náhodou minulý týden Reflex? Psal tam o tom dobře jeden lékař, vedoucí lékař RZP, hned na první straně, jak jsou ohlasy čtenářů.

  superkarma: 0 23.02.2005, 16:27:51
 4. avatar
  [34] Suzanne [*]

  emma: jasně, jasně Jsem z generace, kdy se říkalo chlastu a cigárům "jenom" návykové látky, jako droga se braly jiné věci. Jinak je to samozřejmě totéž, odlišeno pouze společenskou tolerancí

  superkarma: 0 23.02.2005, 14:54:50
 5. avatar
  [32] Galina [*]

  ježíš...ti starší mají asi fakt starý názory.Ale můj strýc,když mu syn začal kouřit,koupil mu krabičku cigaret a zavřel ho v pokoji s tím,že když chce kouřit,tak at si to užije a nevychází,dokud to nevykouří...u nekoho by to třeba jako výchovná metoda fungovalo,tady ne
  Jinak marihuanu at zkusí i rodiče...je to sranda,ale tvrdé drogy ani náhodou,to bych děti taky hnala hned k odborníkům!!!

  superkarma: 0 23.02.2005, 14:06:31
 6. avatar
  [31] Jájja [*]

  Třeba tatík záviděl, že mu synátor taky nedal práska

  superkarma: 0 23.02.2005, 13:35:22
 7. avatar
  [30] Meander [*]

  Máti mi mladou travku kdysi vyplela a naházela na kompost. Ne proto, že to byla DROGA , ale proto, že to měla za plevel, a v té době se nám po zahradě zrovna brutálně rozlézaly topinambury. Když jsem jí řekla, co provedla, upřímně jí to mrzelo

  superkarma: 0 23.02.2005, 13:09:33
 8. avatar
  [29] Trinii [*]

  Nemám nic proti marihuaně,ale nic se nemá přehánět. Já si taky občas dám na jiskru v oku, ale už nekouřím cigarety, alkohol skoro nepiju... Mě doma taky našel jednou otec trávu kdysi dávno v pubertě, to byl skandál, vyhrožoval taky testama na drogy a léčením a to ani nevěděl, že v té době jsem kouřila cigarety. A nadával do feťáků neschopných...jojo a teď si od té podle něho feťačky co to nikam nikdy nedotáhne chce půjčovat peníze...

  superkarma: 0 23.02.2005, 13:01:02
 9. avatar
  [28] Vivian [*]

  Myslím, že mnohem větší průser by byl, kdyby zjistila, že syn pije (alkohol), nebo že začal kouřit (tabák)... Marihuana, ač zde v současné době ilegální, nepředstavuje pro zdraví zase takové riziko . Ale pořád je to droga, na to nezapomínejme. A když s tím kdokoli, tím spíš dítě, začne, zase tak bez rizika to není.
  Asi hodně záleží na tom, proč s tím ten člověk začne. Jaké má důvody. Bezdůvodně to není nikdy.

  superkarma: 0 23.02.2005, 12:46:03
 10. avatar
  [27] navia [*]

  Tak já zvedám ruku, definitivně jsem zjistila, že jsem starší ročník. . Co se cigaret týče, tak jsem skončila u "davajek" s partou a to už je taky nějaký ten pátek.

  superkarma: 0 23.02.2005, 12:26:04
 11. avatar
  [24] emma [*]

  Suzanne: "jinou drogu taky ne, jenom jsem deset let kouřila"

  superkarma: 0 23.02.2005, 11:04:29
 12. avatar
  [23] Juana [*]

  Já jsem marihuanu nezkoušela, ale už toho trochu víc pamatuju. Zato si moc dobře pamatuju na experimenty s cigaretami a s alkoholem a taky jsem měla jedno období, kdy jsem asi chlastala relativně dost. Netrvalo to dlouho, dostala jsem se z toho a kouřit jsem v podstatě nikdy nezačala. Jen by mne zajímalo, jestli je pan otčím z prvního příběhu úplný abstinent, anebo jestli se taky čas od času ožere jako většina mužů, co znám já. Ale jasně, alkohol a tabák přeci nejsou drogy, když na jejich prodeji stát vydělává.
  Děti mám ještě před pubertou, ale rozhodně bych z trošky marjány problém nedělala. Mimochodem, zkoušel ji kdysi manžel a dokonce i moje tchýně.

  superkarma: 0 23.02.2005, 11:02:06
 13. avatar
  [22] Suzanne [*]

  Taťka by se měl zklidnit. Synovi je třináct, manžel je taky trochu tradičnější výchova než já, takže to asi probereme hóóódně dopředu. Jinak já jsem marjánku nikdy nezkusila, jinou drogu taky ne. Ale co je horší než zkusit marjánku - deset let jsem kouřila a můj muž dvanáct. To je pro organismus větší záhul, než vykouřit pár jointů... Můj názor.

  superkarma: 0 23.02.2005, 10:53:01
 14. avatar
  [19] psycho [*]

  Také jsem jednou u holky našel travku, právě včas, si ji chtěla ubalit. Tak jsem jí zdupnul na tři doby, páč to bylo moje hulení. Kruci, když chce hutil, ať si sežene svoje a nehulí z mého.

  superkarma: 0 23.02.2005, 10:41:43
 15. avatar
  [18] Mab [*]

  Markýza: Tak já ti zvedám tu ruku. Je mi 24 a nikdy opravdu nikdy jsem neměla jointa a ani dokonce obyčejnou cigaretu v puse.A ne, že bych neměla příležitost.Nemusela jsem být jak to stádo, když marjánu vyzkouší přece každej. Tak já jsem nechtěla být ten "každej"

  superkarma: 0 23.02.2005, 10:00:49
 16. avatar
  [16] Meander [*]

  No a co? Neznám nikoho, kdo nikdy nehulil travku Tatík by si měl dát taky špeka, třeba by se uklidnil.

  superkarma: 0 23.02.2005, 09:31:58
 17. avatar
  [15] emma [*]

  jeka:

  myslím, že mnohem důležitější než jeden pytlíček marihuany je sklon jedince k závislostem. pak už je v podstatě jedno, jestli je to tráva, alkohol, tabák, piko nebo třeba automaty. s některýma drogama to jde jenom rychleji s kopce, ale přestat je mnohem těžší, pokud má člověk špatné dispozice. proto někdo zahulí a ve 22 toho nechá, někdo se prohulí k heroinu...a může bejt výchova, jaká chce, rodiče miliónový a...

  superkarma: 0 23.02.2005, 09:26:05
 18. avatar
  [14] catcat [*]

  Hm, u nás by se to taky mohlo stát opačně - že by mi dcera našla travku doma

  superkarma: 0 23.02.2005, 09:20:06
 19. avatar
  [13] Salazarka Zmijozelová [*]

  Tatík je trošku nervéz, ne?! taky by si měl potáhnout!

  superkarma: 0 23.02.2005, 08:59:57
 20. avatar
  [12] Markýza [*]

  Kdo nikdy neochutnal marihuanu ať zvedne ruku - aspoň co se týče mladších ročníků.
  Spíš mě mrzí, že jsem začala kouřit (tabák).

  superkarma: 0 23.02.2005, 08:57:17
 21. avatar
  [11] talenka [*]

  Možná mně budete kamenovat, ale pokud budu mít se synkem takový vztah, jako jsem měla se svými rodiči - a to doufám - tak plánuju, že si s ním v pubertě toho jointa vykouřím. Aby pro něj marihuana neměla příchuť zakázaného ovoce a nechodil někam pokoutně šlukovat s partou, protože z toho se pak fakt může rozvinout problém.

  superkarma: 0 23.02.2005, 08:49:54
 22. avatar
  [10] vifina [*]

  No tak zdá se mě to trochu přehnané ze strany otce. Musím se přiznat, že jsem si taky jako pubescent marihuanu ochutnala a bylo mě tak zle hlavně jsem chvilku vnímala potom jsem se dostala do stavu kdy jsem viděla všechno zpomaleně a měla jsem hroznou bušnost srdce ale kvůli tomu, že jsem si ještě dopřávala alkohol a ta reakce byla natolik příšerná, že jsem v životě na to nešáhla a taky nikdy nešáhnu. Myslím si, že většina z nás si to zkusila a není to nejhorší droga. Spíš by jste si měli v klidu se synem promluvit a né to řešit takto drasticky.

  superkarma: 0 23.02.2005, 08:47:28
 23. avatar
  [9] xantypa [*]

  pche pro trosku huleni a takovej kraval mozna by si tatka mel dal speka a byl by v pohode

  superkarma: 0 23.02.2005, 08:41:32
 24. avatar
  [8] Lucimo [*]

  Myslím, že taťka trochu přestřelil...

  superkarma: 0 23.02.2005, 08:03:29
 25. avatar
  [6] trdlo [*]

  Eva_Fl: tak to ma mlada definitivne problem

  superkarma: 0 23.02.2005, 03:13:29
 26. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  trdlo: piko - pervitin

  superkarma: 0 23.02.2005, 02:34:28
 27. avatar
  [4] trdlo [*]

  Co se tyce mladika s troskou travy, to se mi nezda zdaleka takovy prusvih - horsi by bylo, kdyby chlastal. Co se tyce dopisu te holky, tak zaprve nevim o cem to pise, za druhe to vypada, ze ma daleko vetsi problem nez ten kluk. Jo, a otec, at uz vlastni nebo nevlastni, opravdu zaperlil. Hysterickym rvanim urcite nedosahne kyzeneho vysledku.

  superkarma: 0 23.02.2005, 02:31:33
 28. avatar
  [3] man-mimo [*]

  Hm, na vyšetření by asi potřeboval manžel. Tipoval bych to na diagnosu Zblbnutí sdělovacími prostředky a některými lidovci Tím nechci tvrdit, že bych skákal nadšením, kdyby mě tohle potkalo.

  superkarma: 0 23.02.2005, 01:41:09
 29. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Myslím, že jsem v pubertě byla naprosto, ale opravdu naprosto bezproblémové dítě. Žádné večírky, chození po klubech, žádní špatní kamarádi, vůči rodičům velmi komunikativní, nebyl pro mě problém říci, kam jdu a s kým a kdy se vrátím... oni mě na oplátku pouštěli samotnou na výlety s kamarády, na hory, na vodu... klidně už v 15-16 letech. Přesto jsem si jednou (podotýkám fakt jednou) toho jointa taky vykouřila... chtěla jsem to vyzkoušet... nedovedu si představit, že kdyby se to moje tolerantní matka nebo otec dověděli, že by na mě začali nepříčetně řvát a tahat mě po protidrogových odbornících. Možná, že by to dost podrylo můj vztah k nim a naopak zvýšilo afinitu k droze... takhle zůstalo u toho jednoho pokusu a pohoda.

  Samozřejmě, děti nemám, tak nemám co radit, že... ale řekla bych opravdu, že pokud je dítě jinak v pohodě a komunikace s ním je dobrá, tak pořádat hysterické výstupy kvůli troše trávy je pro rodiče opravdu spíš kontraproduktivní.

  superkarma: 0 23.02.2005, 01:09:13
 30. avatar
  [1] Lotka [*]

  Všechny a všichni si myslíme podle svých možností a představ, že jsme dobrými rodiči. Ale nikdo z nás nemůže nikdy říct, že je opravdu dobrý rodič a že své dítě vychoval tak, jak se vychovávat má. Každý z nás má rezervy, o kterých ví nebo se o nich doví od psychologů či psychiatrů. Každý z nás chce být dobrým rodičem. Každému se to ale nepodaří, protože proti němu bojuje spousta dalších věcí, např. rozvody, hádky, úmrtí, deprese, nespokojenost, spokojenost, svatby, rozchody, nemoci, bolesti....atd.... nikdo nemá život nalinkovaný, všem něco vždycky tu cestu překříží. Všichni chceme být dobrými rodiči, ale v některých situacích nezvládáme chování k sobě, k jiným. Prostě jsme jen lidi a naši rodičové byli taky jen lidi.... my uděláme to nejlepší, co jsme chtěli udělat....ono to nestačí.... Když potřebujeme pomoc my, nemůžeme ji dávat ostatním...ani dětem. Neznám snad nikoho, kdo by někdy neudělal chybu...

  superkarma: 0 23.02.2005, 00:48:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme