Vztahy

Násilí na ženách: Co říkají fakta?

 

„Bylo mi pětatřicet, když jsme se po deseti letech manželství se svým mužem a dvěma dětmi přestěhovali na vesnici do rodinného domu. Tam to všechno začalo. Už v minulosti si občas rád přihnul k alkoholu. Vzbuzoval v něm agresi, ale sliboval mi, že až budeme mít děti, nechá toho. Tady to však bylo ještě horší.

 

K alkoholu se brzy přidala i obliba v herních automatech. Svou výplatu nechal zmizet během jediného večera a ostrých hádek kvůli penězům přibývalo. Vždycky chodil domů s výmluvou, že ho někdo okradl, že ztratil peněženku, že jim odmítli výplaty proplatit, a chtěl peníze ode mě. Když jsem argumentovala, že žádné peníze nemáme, protože je propil, zbil mě a bylo mu jedno, jestli ho děti vidí, nebo ne.

 

Brzy to byl stereotyp – přijít z hospody, zbít manželku a ráno se plazit po kolenou, slibovat, přísahat, prosit o odpuštění a občas se naoko pokusit o sebevraždu, abych ho začala litovat. Během následujících tří let jsem od něj několikrát s dětmi odcházela a bohužel se i vracela. Vždy se pak pár týdnů držel, ale stejně tomu nakonec znovu propadl. Jednoho dne jsem ale našla odvahu, sbalila sebe a děti a odešli jsme nadobro. Už je to třináct let pryč. Prošla jsem ještě jedním nevydařeným manželstvím, ale teď už konečně vedu spokojený život.“

 

Mohlo by se zdát, že s násilím na ženách, které ve svém příběhu popsala paní Zdena, se u nás už setkáte jen výjimečně. Máme přece zákon, edukaci, centra a neziskové organizace, které se tomu všemu snaží zabránit. Situace se na první pohled jeví jako uspokojivá. Ale jak je to doopravdy?

 

Vznikl sice zákon o domácím násilí, byli proškoleni odpovědní pracovníci a pracovnice, Policie ČR, byla zřízena intervenční centra, existují neziskové organizace, které se touto problematikou zabývají, ale na druhou stranu se v praktické sociální práci stále ukazují potíže.

 

Nejzávažnější se zdá být tendence odsunout tuto tématiku z centra zájmu s tím, že již zákon o domácím násilí máme. Ano, to máme, bohužel je velmi opomíjen fakt, že násilníci jsou sice vykázáni z bytu, případně odsouzeni, ale další návazný systém práce s nimi neexistuje.


Násilí na ženách – co to znamená?

O domácím násilí se hovoří především v souvislosti s mladšími ženami, matkami od dětí. Pro ně je také nejvíce zařízení poskytující následnou péči. Bohužel jsou tak celkem mimo zájem ženy, které do takovéto skupiny nezapadají, například seniorky, ženy z romského etnika či jiných minoritních skupin.

 

I v rámci domácího násilí a násilí na ženách se často upadá do stereotypů. Násilí na ženách neznamená jen domácí násilí, ale také obchodování se ženami, prostituce, stalking (úmyslné pronásledování a sledování). Jako palčivý problém se také ukazuje, že násilí na ženách je vnímáno především z pohledu fyzického násilí, neméně časté jsou však i jiné formy  psychické a ekonomické násilí, vydírání, vyhrožování. 

 

Womens fund
Je slovensko-český ženský fond, který se již čtvrtým rokem snaží bourat diskriminující stereotypy ve společnosti. Prostřednictvím tématických i otevřených grantových kol podporuje projekty zaměřené na změny v legislativě, osvětu, šíření informací a budování právního povědomí žen. Spolu s podpořenými projekty ženských organizací usiluje o změnu přístupu k ženám ve společnosti. Fond podpořil přerozdělením prostředků od nadačních, korporátních i individuálních dárců již 80 projektů v rámci grantových kol, 16 mimo grantová kola, a udělil 15 cestovních grantů a 7 stipendií. Celkový objem přerozdělených prostředků činí 8 600 000 Kč.

Cíle SCWF
:

 • přispět k vytvoření podmínek ve společnosti pro rovnoprávný život žen a dívek
 • bourat tradiční obraz ženy a stereotypy
 • podporovat diskusi o rovných příležitostech 
 • zvýšit povědomí žen o jejich skutečných možnostech

 

Co si myslí Češi?
„V období od 11. června do 17. června 2008 jsme prováděli průzkum, do nějž se zapojilo celkem 440 aktivních internetových uživatelů ve věku 15–64 let. Zúčastnilo se 210 žen a 230 mužů. Internet jsme zvolili záměrně, neboť pro mnohé je těžké o tomto problému mluvit otevřeně na živo,“ řekla členka správní rady SCWF Jana Zichová.

72 % dotázaných zná ve svém okolí vztahy, kde je patrné nerovnocenné postavení partnerů.

81 % se ve svém okolí setkalo s nějakou formou násilného chování vůči ženám.

63 % se setkalo s psychickým a 45 % s fyzickým násilím.

Názory dotázaných mužů a žen, proč oběti násilí zůstávají s pachatelem, se různí. Podle žen je to především strach z pachatele, výhrůžky, víra, že se partner změní, a ekonomická závislost na pachateli. Muži vidí hlavní příčnu ve strachu z pachatele a výhrůžkách, snaze poskytnout dětem rodinné zázemí a emocionální závislost na pachateli.

Bohužel pouze každá desátá oběť vyhledala odbornou pomoc, pouze 5 % ohlásilo událost na policii. Hlavní překážkou razantnějšího řešení situací je především strach z konfliktu, do  kterého by musela oběť vstoupit. Celá 1/4 obětí se v této situaci cítí bezradně, vůbec neví, jak mají problém řešit.


Drtivá většina respondentů, která se do výzkumu zapojila, se domnívá, že v jejich současném vztahu k násilí nemůže dojít. Pouze  8 % dotázaných připustilo, že by u nich mohlo dojít k násilnému chování.

Na následujícím grafu jsou znatelné rozdíly mezi mužským a ženským způsobem řešení krizových situací. Otázka zněla: Pokud byste se vy osobně stal/a obětí domácího násilí, jak myslíte, že byste tuto situaci řešil/a?


Odpovědi:
 Co dělat?

Ženy, které jsou nějakým násilním chováním ohrožovány a nevědí, jak situaci řešit, se můžou obrátit na některé z intervenčních center v jednotlivých krajích, jejichž kontakty najdou na stránkách organizací sdružených v koalici organizací Koordona.

 

Setkala jste se osobně nebo ve svém okolí s násilím? Jak jste se k situaci postavila? Myslíte, že se to může stát i vám? Co je podle vás hlavní příčinou domácího násilí?

 

   
09.07.2008 - Láska a vztahy - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Gwendylon [*]

  Kdyby napřáhl v hádce, tak napřáhnu taky a nebude se stačit divit, ale jak je ve hře alkohol, od takového pryč. Vím o čem píšu, je to dva měsíce ,co jsem jednoho takového opustila. Přišel domů opilý a pokusil se mě praštit - pěstí dostal on a za tři hodiny jsem byla sbalená pryč z bytu. Je pravda, že matky dětí to mají komplikované - jenže, tohle násilí nevzniká naráz, většinou graduje.

  superkarma: 0 10.07.2008, 08:49:16
 2. avatar
  [32] Irad [*]

  Pro mě je domácí násilí nepochopitelné a ještě více nepochopitelné je chování obětí.

  superkarma: 0 10.07.2008, 01:23:37
 3. avatar
  [31] idiska [*]

  Vivian: sako od hoven

  superkarma: 0 09.07.2008, 19:21:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] idiska [*]

  nějak nedokážu pochopit ženskou, která u takového zmetka zůstane...fakt nedokážu ...nedokážu pochopit případ, kdy ženská posílala druhovi do basy balík, když tam seděl za to, že rozpáral její dceři břicho ...nedokážu pochopit máminou kamarádku, která v noci utíkala s dcerami z domu, protože jí chlap přišel narvaný jak dělo a bušil do všeho, co mu stálo v cestě, i když ona živila rodinu, protože on, co vyděla, to hned prochlastal , vlastně tady nechápu, proč si ho brala, protože podle mámy to byl blb už od pohledu ...těžko říct, fakt nevím

  superkarma: 0 09.07.2008, 19:19:53
 2. avatar
  [29] Vivian [*]

  Rikina: pravdu díš. A matky malých dětí zní líp.

  superkarma: 0 09.07.2008, 17:12:48
 3. [28] Rikina [*]

  Vivian: v tomto případě nestačilo, neboť je to pravděpodobně zkratkovité vyjádření výrazu "matky malých dětí" nebo tak něco. Sice to zní i vypadá blbě, ale logické by to bylo. Žena, která se musí starat o nezletilé ratolesti, je v horší situaci, než taková, která vzdoruje domácímu násilí jen sama za sebe. A napsat jenom "matky" nestačí - taky jsem matka, ale už ne "od dětí", nýbrž matka dvou již dospělých mužů. Čili do té skupiny bych nespadala.

  superkarma: 0 09.07.2008, 17:02:00
 4. avatar
  [27] Vivian [*]

  A co týrání mužů?

  Teda ale "matky od dětí" je strašnej výraz, to je jak sako od hoven... Nestačilo by napsat "matky"? Je přece logické, že když je někdo matka, tak má děti...

  superkarma: 0 09.07.2008, 16:54:08
 5. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  risina: Máme přece zákon, edukaci

  superkarma: 0 09.07.2008, 16:51:59
 6. [25] ivets [*]

  Téma domácího týrání žen (a nejen žen) je velice, velice složité a vážné téma a hledání optimálního řešení je moc obtížné. Ve věci je mnoho faktorů, které vše ovlivňují, a které buď napomáhají či naopak znesnadňují toto řešení... už jen základní fakt, že každý jsme individualita s vlastním pohledem, přístupem, vyhovujícím řešením... - což je velice patrné už jen z odpovědí zde Já píšu na toto smutné téma práci, pokud by mě chtěl někdo kontaktovat, svěřit mi svůj příběh - ať už s úmyslem pomoci někomu svými radami či pro ulevení své bolavé duši, budu moc ráda a určitě všem odpovím. Ahoj Iveta

  superkarma: 0 09.07.2008, 16:17:47
 7. avatar
  [24] kareta [*]

  vendyna: O romkách jsem četla, že jsou schopné vzít děti a odejít středem - jsou velmi hrdé

  superkarma: 0 09.07.2008, 14:02:32
 8. avatar
  [23] vendyna [*]

  "O domácím násilí se hovoří především v souvislosti s mladšími ženami, matkami od dětí. Pro ně je také nejvíce zařízení poskytující následnou péči. Bohužel jsou tak celkem mimo zájem ženy, které do takovéto skupiny nezapadají, například seniorky, ženy z romského etnika či jiných minoritních skupin. " hmmmm, nerozumim, proč tam údajně nezapadají důchodkyně nebo Romky apod. ????

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:59:33
 9. avatar
  [22] LadyZa [*]

  Jednou to manžel zkusil, ani nevím jak se to stalo, ale najednou jsem držela v ruce nůž. Se slovy - to neuděláš po mně natáh ruku. Pak jsme se naložili do auta a vezla jsem ho do nemocnice zašít tu nepokojnou ruku. Když se ho doktor ptal, co se stalo, tak mu odpověděl, že ho manželka chtěla zabít. Dostalo se mu odpovědi, že takhle by to asi nešlo, řezat nebo bodat se musí
  jinam. To bylo před 40 lety, a tak byly nastaveny mantinely.

  superkarma: 0 09.07.2008, 13:20:19
 10. [21] Zaffira [*]

  "sliboval mi, že až budeme mít děti, nechá toho" - a proč si s takovým ty děti jako pořizovat?

  superkarma: 0 09.07.2008, 12:34:37
 11. avatar
  [20] Sirikit [*]

  Nechat se mlátit? Ani náhodou. To by zkusil jednou a nestačil by schody počítat.

  superkarma: 0 09.07.2008, 12:24:35
 12. avatar
  [19] kareta [*]

  Já nevím ci řešíte? Vždyť je tu návod a dokonce se rozdávají ricinový semínka http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=38859&id=5

  superkarma: 0 09.07.2008, 12:04:27
 13. [18] Astřička [*]

  Jednou by to zkusil a viděl by ten cajmrsk, kterej by dostal. Rozhodně nejsem z těch, které by se nechaly mlátit. Mám manžela hodného, 15.7. máme 3. výročí svatby a moc ho miluju, ale tohle? Jak říkám, dostal by, že by se z toho nevzpamatoval.

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:54:08
 14. avatar
  [17] risina [*]

  Eva_Fl: "Matky od dětí" není jediná divná formulace, použitá v článku. TOHLE se učí na fakultách žurnalistiky???

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:49:44
 15. avatar
  [16] shb [*]

  existuje jen jedna jediná příčina a tou je mozková nedostatečnost toho co k tomu násilí přistupuje, už nemá argument tak začne mlátit kolem sebe, vždy je to člověk co má problém se sebou samým a vyleje si to na prvním podnětu, který v tu chvíli má, a takový člověk buď projde obdornou pomocí, najde svůj problém a vyřeší ho, nebo prostě je to kretén kterému nic v životě jedojde a bude pořád stejný a pak je jediným řešením dostat se pryč od takového člověka...můj názor

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:27:40
 16. avatar
  [15] Mylady [*]

  druzí si k nám dovolí jen to, co jim samy dovolíme. Pokud se žena nechá bít a situaci neřeší, je to její záležitost.

  superkarma: 0 09.07.2008, 11:10:49
 17. avatar
  [14] Kassy [*]

  "...bohužel je velmi opomíjen fakt, že násilníci jsou sice vykázáni z bytu, případně odsouzeni, ale další návazný systém práce s nimi neexistuje." To je velká chyba, protože to pak opakují v dalším vztahu. Kdyby se jen z částí z nich podařilo terapeuticky pracovat, aby se naučili lepší vzorce chování, byla by to velká výhra.

  superkarma: 0 09.07.2008, 10:51:50
 18. avatar
  [13] RenataP [*]

  kuty: hm, jsou fakt případy, kdy by takový ženský neškodila přistát jedna přes držku, ale...je to cesta do násilí a začarovaného kruhu. Ať je násilí na jakékoliv straně, je nejlepším řešením jít od sebe. Což ale často není jednoduché, někomu ta relativní jistota ve vztahu vyhovuje víc, než nejistota samoty...

  superkarma: 0 09.07.2008, 10:02:28
 19. avatar
  [12] Lucrecia [*]

  Bébina: tak to je drsny ...neni pak lepsi nechat mu rozbit hubu?To uz aspon neni neprimerena obrana...proste nekdy vecer sel blbou ulickou...

  No jo,snadno se rika,co by kdyby,ale v dane situaci je vsechno stejne jinak...

  superkarma: 0 09.07.2008, 10:00:46
 20. [11] Bellana [*]

  soofii: Možná, kdyby místo skákání z okna si každá vzala k posteli hůl a všechny ho společně zmlátily, příště by si netroufl. Znala jsem chlapa, od kterého utekla žena, protože ji v opilosti tloukl. Našel si jinou. Na tu to taky zkusil, ale ráno měl modřiny on. Víckrát si netroufl. A stejně bych od něho odešla dřív. I za totáče se dala najít práce někde na horském hotelu i s bydlením.

  superkarma: 0 09.07.2008, 09:54:36
 21. avatar
  [10] Simba [*]

  Bébina: kolikátý Dan máš, mistře bojů?

  superkarma: 0 09.07.2008, 09:48:43
 22. avatar
  [9] lenagirl [*]

  Bébina: hezky se o tom mluví ?!a radí máš skušenosti ? s takovým chlapem ? když jsou vožralý mají neuvěřitelnou sílu a počkat až usne a pak ho zmasakrovat ? NEPŘIMĚŘENÁ OBRANA se tomu říká a utopíš se v tom raz dva

  superkarma: 0 09.07.2008, 09:37:43
 23. [8] Bébina [*]

  Kdo chce kam, pomozme mu tam. My resime spory jinak, nez fyzickym napadanim. To by muj partner totiz udelal poprve a naposledy. Mam zafixovane, ze pokud da facku jednou, da ji i znovu, takze po facce z jeho strany by nasledovaly kopance ze strany me a nasledny odchod. U brutalnejsich utoku, kdy nedoslo jen na policek, doporucuji pockat si, az partner usne a zrezat ho treba panvi ci jinym vhodnym kusem, chytra hospodynka v domacnosti urcite najde neco vhodneho a potom ho opustit a uz se nikdy nevracet. Tady neplati biblicke nastav druhou tvar, ale na hruby pytel hruba zaplata, oko za oko, zub za zub. Taky bych upozornila na to, ze fyzicke nasili se vyviji z nasili psychickeho, takze pozor na chlapy, kteri se Vas snazi ovladat.

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:42:56
 24. [7] soofii [*]

  Jen jednou by na mne takto chlap sáhl a viděl by mne až u rozvodu...
  Ze svého okolí si jako dítě pamatuji nepochopitelný případ, že jeden ze sousedů když se napil, tloukl celou rodinu. Holky spávaly v teplákových soupravách a když večer přišel nalitej táta, tak i s matkou vyskakovaly otevřeným oknem ven...Nesčetněkrát to řešili policajti, ale protože to bylo za totáče a on měl nějaké vlivné známé, tak se to nikdy nevyřešilo. Holky už byly opravdu dost velké, když s nimi konečně matka definitivně odešla...

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:29:11
 25. avatar
  [6] Julianna [*]

  kuty: tohle jsme zažili v rodině, teda tu megeru, brácha je již rozveden, policajt, který asistoval u jednoho jejího extempóre nám řekl, že mít ji doma, tak by ji zabil, naštěstí by bratr mouše neublížil, násilí stejně jako já nenávidí, nic neřeší, ale být ona s jiným nevím, nevím...v předchozím vztahu jí prý přítel po týdením soužití zlomil prst

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:27:28
 26. avatar
  [5] Julianna [*]

  Jakékoliv násilí nenávidím, ať je to páchané na ženách, dětech, starých lidech, někdy i mužích. Je to hnus.
  Jen si myslím, že by měli být mnohem tvrdší tresty a lidé by měli být více všímaví vůči okolí.Naštěstí o žádném násilí v okolí nevím.

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:22:28
 27. avatar
  [4] kuty [*]

  RenataP: souhlasím s tebou.Někdy jsou ženské fakt děsné megery. znám jednu takovou a to se divím tomu jejímu že jí občas nepropleskne/ona si to fakt zaslouží/

  superkarma: 0 09.07.2008, 08:18:47
 28. avatar
  [3] Gwendylon [*]

  Násilí nebrat, sebrat sebe a nazdar

  superkarma: 0 09.07.2008, 07:51:52
 29. avatar
  [2] RenataP [*]

  odrbaná a zblblá

  Hm, a co takhle násilí na mužích? Víte, co je na světě nesnesitelných semetrik a podpantofláků?

  superkarma: 0 09.07.2008, 06:05:36
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  matkami od dětí
  Dal uz nectu. Muze mi rict, proc se tahle zprasena formulace pouziva? Matka je od deti CO? Poblita, pocurana, co?

  superkarma: 0 09.07.2008, 01:55:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme