Domácnost

„Naši domácí mazlíčci se nenávidí! A peklo ze života dělají i nám,“ říká Marie

O lidech se často říká, že jsou na sebe jako kočka a pes. Marie (28) ví naprosto přesně, proč tohle úsloví vzniklo. Každý den se totiž snaží zabránit tomu, aby se jejich domácí mazlíčci nezardousili.

Už když se stěhovala ke svému příteli, tušila, že to nebude dělat dobrotu. Přicházela totiž se svým psem do bytu, kterému vévodil přítelův kocour. „Zní to možná legračně, ale nás veškerý úsměv přesel hned první den. Ti dva se doslova nenávidí. Jakmile jsme je k sobě pustili, začali se honit po bytě. Chvíli stíhal pudl kocoura, chvíli kocour pudla. Když se začali prát, raději jsme je i za cenu škrábanců odtrhli,“ vzpomíná na neslavné seznamování Marie.

dog

Soužití nakonec vypadá tak, že každý mazlíček má svůj vlastní pokoj a večer se střídají o kuchyň a obývák. „Dohromady si je už netroufáme pustit, ale je to peklo. Když zůstane za dveřmi kocour, pořád žalostně mňouká. Když pes, v jednom kuse štěká a škrábe dveře,“ líčí Marie, která pořád doufá, že si na sebe časem zvyknou. Zbavovat se rozhodně nebudeme ani jednoho z nich, jak nám mnozí radí. Máme je rádi oba. Jen teď, bohužel, každého zvlášť,“ dodává.

Co na soužití psa a kočky odborník?

Zkušený kynolog Pavel Bradáč říká, že navyknout na sebe psa a kočku, pokud už jsou oba dospělí, je obvykle pomalý proces. Pes a kočka mají částečně odlišný způsob komunikace a některé kočičí „strachové“ signály si pes vykládá jako imponování, tedy snahu o nadvládu. Naopak kočka nechápe některé divočejší psí hry. Přesto je možné psa na kočku (a naopak) navyknout. Je pár zásad, které vám mohou pomoci.

 • Nechtějte úspěch hned. Navykání je pomalý proces a chce svůj čas.
 • Vytvořte psovi i kočce bezpečná místa. Pes by měl mít svůj pelech či domeček, kde se cítí bezpečně. Kočka by měla mít možnost vylézt tam, kam se nedostane pes. Ideálně ve výškách (pelíšek či škrabadlo na zdi), či pomocí průchodů ve dveřích, pokud je pes větší. Oddělený od psího prostoru by měl být zejména kočičí záchod a místa krmení psa i kočky.
 • Hlídejte první dny psa i kočku a zabraňujte případným kolizím. Po několika dnech bývá obvykle soužití bezproblémové.
 • Krmte ve stejný čas ale na oddělených místech, zabráníte tak snahám o „krádeže“ jídla, které by mohly být problematické.
 • V případě potřeby učte pomocí pamlsku klidové chování psa u kočky, odměňujte psa i kočku za klid.
 • Použijte pachové hadříky při krmení. Vezměte dva čisté hadříky a otřete je o psa i o kočku a následně je položte blízko jídla při (odděleném) krmení. Pach smečky při příjemném prožitku jídla může pomoci zkrátit dobu navykání.

Obvykle je soužití psa a kočky bezproblémové, ale pokud ani po dvou týdnech nepřestanou problémy, vyhledejte odborníka.

bradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

 

   
06.08.2015 - Zvířátka - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [14] brixinka [*]

  náš border terier a naše 2kočky jsou velci kamarádi až se někdy divím a to jsou spolu v bytěSml16

  superkarma: 0 13.08.2015, 19:35:22
 2. avatar
  [13] cibulicka [*]

  Náš pes i kočka jsou velký kamarádi

  superkarma: 0 07.08.2015, 22:16:55
 3. [12] Rikina [*]

  Mickey Mouse — #9 Sml22 taky bych řekla, že tímhle zavíráním každého jinam to leda zhoršují. Sml80

  superkarma: 0 07.08.2015, 11:59:11
 4. avatar
  [11] RenataMor [*]

  u nás žijeme všichni, lidi i zvířátka v symbioze

  superkarma: 0 06.08.2015, 18:56:01
 5. avatar
  [10] bivena [*]

  Asi máme štěstí na soužití psů a kočky. Nepamatuji si žádný problém. Spíš naopak a rošťárny, na ty byli a jsou borci.

  superkarma: 0 06.08.2015, 14:21:50
 6. avatar
  [9] Mickey Mouse [*]

  Oddělovat soupeřící zvířata do různých místností problém jen prodlužuje a udržuje. Pro obě zvířata je lepší, aby se naučila žít spolu. Takže je pouštět co nejčastěji k sobě. Samozřejmě je nutné je roztrhnout a obě potrestat, jakmile jde do tuhého. Ale stejně je dobře nechat zvířátka, aby "si to vyříkala" i za cenu nějaké rvačky a šrámu.

  1. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 1 06.08.2015, 13:34:16
 7. [8] dadma [*]

  My měli doma pudlíka ,který již bohužel není mezi námi a venku se objevila vyhozená kočka, která ae tam okolo našich domů zdržovala asi rok.My jsme jí vždy, když jsme šli ven ,vzali něco k jídlu a ona se pak naučila,že čekala u nás před domem na stromě.Myslím, že nás poznala ptrácě podle Beníka. Pak chudělara čekala koťata,tak jsme jí odvezli do útulku.Bylo nám jí líto,že jsme jí tam zavřeli, tak jsme si jí zase přivezli,již je u nás 2 roky. eník si jí nevšímal a ani ona jeho.

  Nyní máme doma 2 měsíce štěně pudla,kterému jsou čtyři měsíce. A je to jak píše slečna. I když je oddělujeme pouze ,když odcházíme z domu. Pes je hravé trdlo a kočka zase nechce ,aby na ní skákal a honil jí po bytě.Tak se občas po něm ožene a nebo zasyčí,ale ten to prostě ignoruje.Kočka, když už neví kam tak vyskočí nahoru.Tak snad jak pes bude starší a sklidní se ,tak to bude lepší.Jinak když odpočívají ,tak klidně leží vedle sebe i jídlo mají vedle sebe a není problém.

  superkarma: 0 06.08.2015, 13:07:53
 8. avatar
  [7] SandraAbigail [*]

  Já bych si k pejskovi kočku nepořídila. Kdyby však ano a neměli by se rádi, šla by pryč samozřejmě kočka, nemám je ráda.

  superkarma: 0 06.08.2015, 10:45:51
 9. [6] bobani [*]

  praví mazlíčci

  superkarma: 0 06.08.2015, 10:31:40
 10. [5] Bucík [*]

  My máme kocour Brita a syn má pejska Westíka. Naprosto se milují, jeden čas u nás syn s přítelkyní i pejskem bydlel. Po zakoupení bytu se odstěhovali a teď při každé návštěvě se zvířátky vždy radostně vítají, Maxík Jessinku i pusinkuje.

  superkarma: 0 06.08.2015, 08:56:16
 11. [4] Rikina [*]

  No, to musí mít sousedi radost. Sml57 Celodenní virvál, protože kocour i pes velice dobře vědí, že ten druhý je zavřený v tom vedlejším pokoji, a večer, když přijdou páníčci z práce, tak totéž nanovo. Sml80Sml68

  superkarma: 0 06.08.2015, 08:20:49
 12. [3] cilani [*]

  Jj, držela bych se výše uvedených rad. Očekávat, že když domů přivedu další zvíře, bude vše ihned ok, je blbost. Je třeba seznamovat a zvykat na sebe..

  superkarma: 0 06.08.2015, 07:47:21
 13. avatar
  [2] gerda [*]

  Jo, a spravedlivě dělit pozornost, aby nežárlili. Kocour tam byl první, tak hájí pozice, byl obdivovaný jedináček, navíc měl celý byt pro sebe a teď o všecko přišel. Není divu, že se zlobí. Dávat mu najevo, že ho máte pořád rádi a je služebně starší.Sml16

  superkarma: 1 06.08.2015, 05:12:59
 14. avatar
  [1] gerda [*]

  Ono tady ani tolik nejde, že je to pes a kočka. Když k domácí kočce přinesete zvenku další, odmítavé až vzteklé reakce se dají čekat rovněž. Chce to maximální trpělivost a pozvolné přivykání. A nenechat je ze začátku spolu o samotě, aby nezdemolovali byt. Pán radí dobřeSml67

  superkarma: 1 06.08.2015, 05:11:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme