Rodina

Naši dceru nutí ve školce spát po obědě

Každé dítě je jiné. Některé děti chodí spát po obědě ještě v šesti letech, jiné nepotřebují spát přes den už ve dvou letech. Jak to ale funguje v mateřských školách? Musí tam spát i předškolní děti? A mají učitelky právo děti ke spaní nutit?

Pětiletá Anička je už od narození živé dítě, není ale hyperaktivní ani neposlušná. Zkrátka jen nepotřebuje přes den spát, a to už asi od roku a půl. Její maminka Anna ji nikdy nenutila spát po obědě, když zjistila, že to nemá smysl. „Opravdu to nepotřebovala už v těch dvou letech. Zato pak večer usnula a spala až do rána, nikdy nevstávala moc brzy. Takhle nám to vyhovovalo. Když pak nastoupila ve čtyřech letech do školky, byla jsem překvapená, že tam všechny děti musí každý den spát po obědě. Vyptávala jsem se Aničky, jestli musí spát i předškoláci, a ona řekla: Všichni, mami, nikdo se nesmí ani hnout.“

school

Čtěte také:

„Bylo mi to divné, slyšela jsem od kamarádek, že jejich děti ve školce spát nemusí. Vypravila jsem se za vedoucí školky, která mi řekla, že je pro děti zdravé, aby odpočívaly, a proto musí všichni ležet. Zeptala jsem se, jestli by si Anička místo toho mohla potichu kreslit u stolku, když spát nepotřebuje. Nemohla, odpověděla mi učitelka, pak by to chtěly i ostatní děti a nespal by nikdo. A hotovo.

Nechtěla jsem dělat zle, a tak jsem to vyřešila tím, že jsem Aničku začala brát domů po obědě. A protože jsem stejně byla znovu na mateřské s druhou dcerkou, často do školky nešla vůbec. Letos už je předškolačka, tak ji tam dávám víc, ale stejně pro ni po obědě chodím, aby tam chudák nemusela dvě hodiny ležet a nudit se.

Přemýšlím ale o tom, že do školky zase zajdu, ale rovnou za ředitelkou. Ta možná ani neví, že učitelky nutí všechny děti spát. A když bude potřeba, budu si na ně stěžovat, nelíbí se mi tam ještě jiné věci. Jednou jsem třeba viděla jednu z učitelek kouřit na školní zahradě - sice se schovávala, ale mohly ji vidět děti. Zrovna s ní jsem předtím mluvila o Aničce. Kdoví, proč nutí všechny děti spát, třeba chce mít hodinu klid a dát si kafe, místo aby se věnovala dětem.“

Co dělat v takovém případě? Rada pro vás!

Za ředitelkou rozhodně zajděte, možná o situaci neví a možná ví, ale netuší, že se to některým rodičům nelíbí. Kdyby vás nechtěla vyslechnout nebo vás nějak odbyla, je možné stěžovat si na České školní inspekci, kam vaše mateřská škola spadá.

Zákon spaní v mateřské škole nijak neupravuje, záleží tedy na rozhodnutí ředitelky příslušné školy. Podle vyjádření zástupců České školní inspekce i zástupce ombudsmana Stanislava Křečka (viz ZDE) nemají učitelky právo nutit děti ke spaní. Podle nich je nutné respektovat individualitu dítěte, a pokud děti spát nechtějí, je nepřípustné je k tomu nutit. Naopak je potřeba zajistit jim jinou aktivitu.

Další články v našem magazínu:

   
14.10.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] tezkotonka [*]

  Jsem učitelkou v mateřince a nijak nechci oponovat rodičům, kteří o svém dítěti vědí, že je nespavé a tudíž by si přáli, aby nemuselo ležet a "nudit se". Pokud je ředitelka školky rozumná, sama po svých kantorkách chce, aby po určité době mohly děti vstát a třeba si kreslit. Ráda tu čtu chápající a rozumné názory většiny pisatelek, je vidět, že něco o výchově dětí vědí. Jinak pro onu maminku - stěžovatelku mám malou informaci. Při odpoledním odpočinku se s prací nezastavím, nároky na nás jsou vyšší, než kdy předtím. Málokdo ví, kolik máme dokumentace, nehledě na přímou práci s dětmi, na kterou se poctivě připravujeme, a to leckdy i doma. Pak nám snad žádná maminka nebude mít za zlé, když si při odpočinku dětí uvaříme kávu. Škoda, že nelze zařídit, aby každá maminka mohla být učitelkou alespoň na jeden den, aby viděla věci i z druhé stránky. Zdravím všechny moudré rodiče a přeji spokojené, šťastné a dobře vychované děti!

  superkarma: 2 05.11.2013, 21:08:58
 2. avatar
  [33] macasev [*]

  No jo, teď ji nutí spát a co teprv ve škole, tam ji budou ty hrozný učitelky nutit, aby se učila. A co budete dělat až se v 13 šprajcne, že nechce být večer doma, ale na diskotéce, to taky sklopíte uši a pustíte ji??? To je totiž jediný následek téhle výchovy.

  superkarma: 3 27.10.2013, 09:55:03
 3. avatar
  [32] edith1975 [*]

  Nejlepší jsou matky na mateřské, které dají dítě do školky a pak si stěžují, že musí po obědě spát. Jednoduché řešení. Vyzvedávejte je po obědě.

  superkarma: 2 14.10.2013, 22:43:59
 4. avatar
  [31] Krišpína [*]

  phoebe24 — #30 ani se nedivím, kdo normální by ten teror vydržel?

  superkarma: 2 14.10.2013, 21:51:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] phoebe24 [*]

  Krišpína — #29 Sml52Sml52Sml52 spousta kantorů a lékařů pije liguSml22Sml15

  1. na komentář reaguje Krišpína — #31
  superkarma: 0 14.10.2013, 19:27:01
 2. avatar
  [29] Krišpína [*]

  Jestli je v oné školní třídě víc takových akčních maminek, tak je skoro zarážející, že paní učitelka k tomu kouření již dávno nepřidala i pití Sml57

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #30
  superkarma: 7 14.10.2013, 18:40:43
 3. avatar
  [28] gerda [*]

  Odemětobě — #27 tvůj názor se mi velmi líbí.Sml67

  superkarma: 0 14.10.2013, 18:30:40
 4. avatar
  [27] Odemětobě [*]

  Já vím, že se to dnes nenosí,ale zastávám názor, že dítě nějaký režim a pravidla potřebuje. Dává mu to jistotu a pocit bezpečí. Pokud si doma může dělat po svém a rodiče se mu přizpůsobují, pak je ve školce a škole zle. Moje děti chodily do MŠ v 90.letech,po obědě byl klid. Někdo usnul,někdo ležel a poslouchal pohádku. Předškoláci kteří neusnuli pak mohli jít vedle do třídy a v klidu si hrát. Individualita se podporuje tím, že dítě nechám v klidu vyslovit jeho názor nebo přání.Neokřikuji a nezesměšňuji, když se mi ten názor nelíbí. Ale dítě bude respektovat, že se chodí po chodníku,neodhazují odpadky, zdraví sousedi a spát se jde v 8.

  1. na komentář reaguje gerda — #28
  superkarma: 5 14.10.2013, 16:46:35
 5. avatar
  [26] phoebe24 [*]

  ToraToraTora — #19 Sml52Sml52Sml52

  Všechno je o lidech. V "naší" školce, když šly děti ven na vycházku v mrazivém počasí, tak jim učitelky namazaly tváře krémem. Na flétnu se dcera ve školce naučila tak dobře, že se potom v ZUŠce divili, co umí. Nebo celou bandu předškoláků kuchařka pustila do kuchyně a děti pekly štrůdl. Jedna učitelka (členka Sokola) nacvičila s dobrovolníkama skladbu na slet, prckové dostali visačku na krk a o víkendech objížděli okresní, krajská a celostátní kola. Mohla bych pokračovat. Dodnes na to moje pubošky vzpomínají. Ale na to, že někdy nechtěly, ale musely si jít po o lehnout ani nevzdechnou.

  Ale já vzpomínám, že jednoho chlapečka vodila do školky maminka tak vyuzená cigaretovým kouřem, že se mi dělalo ráno v šatně zle. Chlapeček chudák smrděl taky - jakoby bydleli v  zaplivané nádražní restauraci.

  superkarma: 1 14.10.2013, 15:48:09
 6. avatar
  [25] gerda [*]

  janinkab — #22 dá se to obrátit i tak, že když dítě doma nenaučili respektovat aspoň minimální režim, škola to nezachráníSml15

  superkarma: 2 14.10.2013, 15:23:56
 7. avatar
  [24] Mickey Mouse [*]

  V MŠ dítě přeci není proto, aby mělo individuální péči. Je tam proto, aby se naučilo se přizpůsobit životu v kolektivu a nějakému společnému režimu. Ve škole už se dítěti nikdo přizpůsobovat nebude. To, že po obědě by děti měly cca 45minut až hodinu ležet potichu je vpořádku. Dává jim to řád a je to zdravé. Samozřejmě, že každé dítě neusne. Jenže důležité je, že se ukázní a zůstane ležet.

  Naopak je nesprávné, jestli si matka dítěte vynucuje, že se dítě tomuto řádu ve školce nepřizpůsobí. Co potom bude dělat matka, až bude dítě starší a bude mít problém s kázní? Bude to házet na neschopné učitele?

  superkarma: 6 14.10.2013, 15:18:08
 8. avatar
  [23] janinkab [*]

  Jinak kamarádka loni řešila ve školce jiný problém- její malý synek nebyl na svoje paní učitelky dost rychlý v oblékání a v poslouchání povelů- a tak když šla celá třída ven, tak on zůstával ve školce. Paní učitelky mu prostě s oblíkáním pomáhat nebudou....a bylo toho víc....

  superkarma: 1 14.10.2013, 14:45:59
 9. avatar
  [22] janinkab [*]

  U nás se teda ve školce spí a syn tam nikdy spát nechtěl- zkusil to 2x hned první měsíc, co do školky chodil a pak znovu 2x až 14 dní před koncem školky čtvrtý rok. Teď začala chodit dcerka a zatím nevím, jestli spaní zkoušet nebo ani nezkoušet- dcerka přestala odpo spát něco málo po prvních narozeninách. A když takové dítko nezvyklé pravidelnému odpočinku náhodou usne, tak mu to úplně převrátí celý den....

  1. na komentář reaguje gerda — #25
  superkarma: 1 14.10.2013, 14:40:21
 10. [21] MaVy [*]

  neřešilo se to tu nedávnoSml80?,dítě je individualita, ano,ale kázen a disciplinu se naučit musí,a stejně se mi to moc nezdá,že by se nešlo domluvit?

  superkarma: 0 14.10.2013, 13:05:07
 11. [20] martasko [*]

  bože, se divím, že tam to dítko maminka vůbec dáva, co když ji tam nutěj i k jiným věcem než jen ke spaní??? Já si myslím, že nějaký řád a pořádek být musí, u nás jsou třídy po 28 dětech, kdyby si každé individuálně dělalo vlastní program, tak těch učitelek tam musí být zrovna tolik. To by jedlo v 11 a druhé ve 12 páč jsou tak zvyklé? Myslím, že na tom, že si dítko lehne a hodinku a půl si odpočine, není vůbec nic špatného. A paní úča má pravdu, že když to uvidí odstatní děti, tak nebude chtít odpočívat žádné z nich.Sml80

  superkarma: 4 14.10.2013, 12:37:20
 12. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Já jsem pro veřejný lynč učitelky, která si dovolila takovou hanebnost Sml52

  Jedna nechce spát, druhé nechutná hrášek, třetí si přeje pít jen z hrnečku s krtečkem a čtvrtý potřebuje výhled z okna. je to ještě individualita nebo neschopnost respektovat většinu? K čemu ty děti vedeme Sml58

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #26
  superkarma: 5 14.10.2013, 12:12:56
 13. [18] Karo Líná [*]

  Brzy možná přijde doba, kdy si někteří rodiče budou stěžovat, že učitelka nutí jejich ubohé dítě učit se vyjmenovaná slova a malou násobilku Sml57

  superkarma: 2 14.10.2013, 11:48:36
 14. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Pavla_b — #16 Sml22Sml67

  superkarma: 0 14.10.2013, 10:38:44
 15. [16] Pavla_b [*]

  a ještě dodatek - nikdo nenutí ty děti k spánku, ale k odpočinku Sml57, k spánku moc donutit nejde

  1. na komentář reaguje Suzanne — #17
  superkarma: 5 14.10.2013, 10:20:07
 16. [15] Pavla_b [*]

  linde — #8 No přesně tak - já jsem se k tématu vyjádřila v minulé diskusi, znovu se už účastnit nebudu.

  jen mne napadá - aby příště nebyl problém -  moje dítě  ve školce nutí po obědě nespat Sml57

  superkarma: 1 14.10.2013, 10:18:08
 17. [14] Pavla_b [*]

  Nebylo  tu tohle téma asi před 14 dny? Sml80 opět řešíme spaní ve školce a kouření učitelek?

  superkarma: 2 14.10.2013, 10:13:30
 18. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Karo Líná — #10 linde — #11 Taky mě to upoutalo. Správně by úča měla jít před areál, jasně. Ale to by bylo ještě nevhodnější, zdá se mi. Já mám spíš pocit, že pisatelka má kvůli spaní dětí na učitelku pifku, tak už hledá kdejakou kravinu. Jen jsem čekala, kdy bude věta o tom, že napíše na učitelku stížnost kvůli kouření či nedodržování dané pauzy či já nevím co. Ač jsem nekuřačka, tyhle kecy nemám ráda.

  superkarma: 7 14.10.2013, 09:42:22
 19. avatar
  [12] Makynka [*]

  nejsem příznivcem poledního spánku ve školce, kluk tam spát nechce, je to jeden z hlavních důvodů, proč říká, že nemá školku rád, což mne mrzí, jinak se mu tam líbí.  Naštěstí pár dní v týdnu mají možnost chodit místo spánku na volitelné kroužky, tak chodí alespoň tam.

  superkarma: 0 14.10.2013, 09:23:26
 20. avatar
  [11] Linde [*]

  Karo Líná — #10 mno, ono zřejmě učitelky nejsou lidé v pracovním poměru s nárokem na pauzu a nejspíše asi nesmějí míti žádné neřesti. Pro informaci dodávám, že jsem zapřísáhlý nekuřák a odpůrce kuřáků, ale mnohé rodiny kouří, venku se kouří, autobusáci kouří, tak kouřící učitelka v době, kdy mají děti spát mi přijde jako úkaz nadmíru popudivý Sml57Sml57Sml57.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #13
  superkarma: 0 14.10.2013, 09:12:43
 21. [10] Karo Líná [*]

  linde — #8 Moje řeč!

  A pak mě taky dostalo tohle: Jednou jsem třeba viděla jednu z učitelek kouřit na školní zahradě - sice se schovávala, ale mohly ji vidět děti.[/i]

  Tak to je ovšem tragédie, že děti viděly někoho kouřit Sml52Sml52Sml52 Z takové hrůzy se budou strachy počůrávat až do domova důchodců Sml32 Nebo si snad ta matka z článku myslí, že ty děti půjdou a taky si obratem zapálí? Nebo proč to vlastně říkala? 

  1. na komentář reaguje linde — #11
  2. na komentář reaguje Suzanne — #13
  superkarma: 2 14.10.2013, 09:04:27
 22. avatar
  [9] Suzanne [*]

  My na tu individualitu jednou zajdem Sml57

  superkarma: 7 14.10.2013, 09:01:28
 23. avatar
  [8] Linde [*]

  mám poslední dobou pocit, že se kolem těch dětí strašně nadělá...pořád individualita, omezování Sml28. Celé generace na lehátkách přežily, nikdo si neodnesl trauma a byl hodinu klid. Pokud děti nespí, leží v klidu na lehátkách a učitelka jim čte pohádky. Je totiž jasné, že pokud půjde jedno dítě si hrát či kreslit, nebude chtít ležet žádné.

  Pak jsou ve školách problémy s kázní, každé děcko se ohání svými právy a pak to taky tak vypadá venku a ne hřištích. A fanatické matky jsou toho strůjcem. Teď se urazí sice každá, ale já myslím tím ty naprosto praštěné, co oblítávají úřady s povoleními, psycholigickými posudky o cíleném omezování dětí a podobně. Kam to spějeme, když už ani děti nemusejí respektovat učitele či rodiče? Sml6

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #10
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #15
  superkarma: 9 14.10.2013, 08:53:19
 24. avatar
  [7] enka1 [*]

  Vím ze zkušenosti v práci, v příbuzenstvu, z vyprávění známých, že děti klidné malování či prohlížení si knížky dnes vydrží tak maximálně 10 minutSml24. Něco si tvořit?Dnes školy a školky mají finanční potíže k sehnání materiálů i pro plánovanou činnost.....................

  kareta — #4 Já mívala separé v dřevěném korytě složené skluzavkySml58Sml24

  superkarma: 0 14.10.2013, 08:44:01
 25. avatar
  [6] Winnie the Pooh [*]

  Ve školce, do které chodila moje dcera, to měli zařízené tak, že po obědě zalehly všechny děti bez rozdílu, učitelka jim četla pohádku a kdo do cca 10-15 minut neusnul, mohl vstát a měl zkrátka jiný program. Nebyl důvod ke stížnostem.

  superkarma: 0 14.10.2013, 08:38:31
 26. avatar
  [5] gerda [*]

  OlgaMarie — #3 pokud chtějí rodiče skutečně respektovat osobnost dítěte odmalinka, ať mu zaplatí chůvu, kterou bude mít dítě výhradně pro sebe.Sml57

  superkarma: 5 14.10.2013, 08:21:47
 27. avatar
  [4] kareta [*]

  jsem husákovo dítě a v polední pauze jsme, pokud učitelka v kuse nečetla pohádku a dovolila si nebýt 5 minut ve střehu, tak jsem rozdivočila celou třídu, popř. si hrála pod peřinou na doktora s klukem, co měl postel vedle mne a bylo to asi tak děsný, že mne na polední klid separovali od ostatních dětí a já pak měla extra program ve třídě. Rozdávala jsem tabletky na zuby, něčím mne zabavily. 

  Dodnes si ale pamatuju, jak učitelka přilétla do ložnice, kde jsem se předváděla před ječící třídou, skočila po mě a vrčela, škubala mi škraněma a zuřilaSml52

  1. na komentář reaguje enka1 — #7
  superkarma: 0 14.10.2013, 08:14:44
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  "...je nutné respektovat individualitu dítěte..." Sml80

  A ve škole si budou rodiče stěžovat, že jsou příliš krátké přestávky?Sml16  V MŠ se snad děti učí i jakémusi řádu, který mají respektovat. Nějak tomu nerozumím. Co když tam bude nějaká maminka trvat na tom, že její dítě je zvyklé zdřímnout si třeba v 10 po svačině.

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 7 14.10.2013, 07:57:04
 29. [2] lidicka [*]

  Myslím, že na základě vyjádření zástupce ombudsmana, bude stížností rodičů na spaní dětí v MŠ přibývat. Jinak,d le zkušeností, je hodně MŠ kde děti sice po oědě nespí, ale leží na lehátku a odpočívají a paní učitelky jim případně čtou pohádky, ty které jsou zvyklé spát usnou.Sml22

  superkarma: 0 14.10.2013, 07:06:45
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Sama jsem případ, kdy jsem po obědě nikdy ve školce neusnula. Odpolední klid je důležitý, možná i pro personálSml58 Sama vím, jak jsem se těšila na svobodnou hodinku, kdy děti usnuly a já si mohla rychle něco doma udělat v klidu. Ve školce snad není taková nouze o místo, aby tam nemohly děti tiše malovat. Odpolední klid neznamená, že se jen leží, může se přece i sedět a něco u stolku vyrábět. Dítě toho věku už snad pochopí, že nesmí rušit spící. Nucení do spaní je zavedená zvyklost, ale takových už bylo zrušenoSml30

  superkarma: 2 14.10.2013, 06:38:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme