Narodil se v Chřibské a zemřel v Bolívii. Kdo? Český cestovatel, jehož jméno najdete v botanických slovnících, a muž, který objevil největší leknín světa! Tadeáš Haenke dosáhl ve své době takového věhlasu, že po něm pojmenovali i ostrov.

Když se vás někdo zeptá na našeho největšího cestovatele, asi budete přemýšlet nad Emilem Holubem či snad nad pány Hanzelkou a Zikmundem. Málokoho napadne jméno Tadeáš Haenke - je totiž již příliš zanořeno do minulosti. Přesto si tento muž pozornost právem zaslouží!

Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke

Tadeáš HaenkeJe 5. říjen léta Páně 1761 a v Chřibské v Lužických horách se nedaleko radnice rozezní dětský pláč. Křik hlasitý, jako když bije zvon z kostela Svatého Jiří - v rodině rychtáře Eliáše Haenkeho se narodilo již sedmé dítě, syn Tadeáš. Jestli se o někom dá prohlásit, že jde o zasloužilé rodiče, pak jsou to právě rodiče malého Tadeáše, který měl celkem jedenáct sourozenců!

Učený strýc

Druhým domovem se stala Tadeáši Haenkemu Robeč nedaleko České Lípy, kde žil několik let u svého strýce Eschlera, místního faráře. Ten chlapce učil latinu a platil mu hudební lekce. Brzy se ukázalo, že je Tadeáš dobrým studentem a tak ho strýc poslal k jezuitům do Prahy. Zde nejprve zpíval a hrál, ale kvůli zápalu plic musel hudby zanechat a vrhnul se na přírodní vědy.

Balón bez posádky

„Tadeáš Haenke studoval v Praze přírodní vědy, zvláště botaniku a později medicínu, ale stihl složit i doktorát z filosofie. Jeho hlavní vášní však byla botanika. Již za studií jezdil poznávat po Čechách květenu, o které vydal roku 1791 v Drážďanech závažnou práci,“ uvádí encyklopedie Kdo byl kdo v českých dějinách do roku 1918. O tom, že byl Haenke skutečně výjimečně nadaný a bystrý student, svědčí jeho pokus z roku 1784, kdy s pomocí svého učitele Mikana sestrojil podle vzoru francouzských mangolfiér balón, který úspěšně (bez posádky) vzlétl.

Cestovatel každým coulem

Tadeáš HaenkeV Praze dosáhl Tadeáš Haenke velkého úspěchu a stal se asistentem ředitele botanické zahrady. Už za studií však podnikal průzkumné výpravy, zaměřené na domácí flóru. Z pěší a povozové cesty z Prahy do krkonošského podhůří a na Černou Horu, Lučiny, Studničnou a Sněžku a údolím Labe zpátky do Prahy, pořídil jeden z našich prvních botanických inventarizačních soupisů. Čechy byly však pro Haenkeho příliš malým působištěm a tak záhy cestuje do Vídně, kde pokračuje ve studiích botaniky u profesora Jacquina a medicíny u doktora Stolla.

Alpy a zmeškaná expedice

V roce 1789 byl teprve osmadvacetiletý Tadeáš Haenke přijat za člena České Královské společnosti nauk. Proč? Stalo se tak díky jeho cestě do Alp, ze kterých přivezl cenné botanické poznatky. Doma se však Haenke příliš neohřál. Byla mu totiž umožněna účast na slavné Malaspinově expedici do Jižní Ameriky a Tichomoří, kterou podporoval španělský král Karel IV. Podmínkou Haenkeho účasti byl jeho návrat do vlasti, který po něm vyžadoval sám císař Josef II. Žel rodnou Chřibskou, Prahu ba ani Vídeň již Tadeáš Haenke nikdy nespatřil... A proč byla expedice zmeškaná? Haenke ji dohnal až po roce cestování na vlastní pěst: „Než dorazil do Španělska, loď odjela, a tak Haenke následoval výpravu sám. Jeho loď ztroskotala u Rio de la Plata, ale Haenke se šťastnou náhodou zachránil. Výprava už mezitím odcestovala, a tak se za ní vydal sám napříč tehdy neprobádaným kontinentem. Nakonec v dubnu 1790 Malaspinu dostihl, když za nesmírných útrap překročil Andy,“ dozvídáme se z encyklopedie.

Zajímavost: Haenke má svůj ostrov na Aljašce

V roce 1791 pojmenoval Alessandro Malaspina jeden z nově objevených aljašských ostrovů Haenke Island - i toto svědčí o Haenkeho nedocenitelném přínosu pro výpravu.

Dvacet let v jednom kole

V roce 1809 se Tadeáš Haenke definitivně usadil na svém statku Buxacaxii v Bolívii. Tomu však předcházela řada cest po Jižní, Střední, ale i Severní Americe. A nejen tam! „Navštívil Filipíny, Austrálii, Nový Zéland a tichomořské ostrovy. Jeho život nepostrádal dobrodružné momenty, protože vynikající vědec byl především velkým člověkem a nedokázal se zavřít do ticha pracovny a nevnímat život kolem sebe. A tak pomáhal Latinoameričanům v jejich boji za svobodu proti Španělům, byl kazatelem a misionářem mezi Indiány i vládcem několika kmenů.“

Nesmazatelná osobnost

Tadeáš HaenkeJméno Haenke dnes naleznete v botanických slovnících celého světa, tento velký Čech totiž učinil v oblasti botaniky nejeden objev. Jistě vás zajímá ten nejslavnější? je jím Viktorie královská - leknín, jehož velké kruhové listy unesou na hladině malé dítě. Ale i další činy přinesli Haenkemu světový věhlas. Jen namátkou... v Bolívii založil první botanickou zahradu v Jižní Americe a jako horolezec zdolal, coby první člověk v roce 1804 nejvyšší horu And Chimboraso (6310 m).

Nevyjasněná smrt

Tadeáš Haenke zemřel v Bolívii, doma v Buxacaxii 31. října 1817. Oficiální zprávy španělských koloniálních úřadů tvrdí, že mu služebná v nemoci omylem podala namísto léku jed, po jehož užití přišly křeče a vzápětí smrt. Mnoho lidí si však dodnes myslí, že byl Haenke zabit za své sympatie k domorodým indiánům, které například učil vyrábět z ledku a síry střelný prach a podporoval jejich boj za svobodu.

Jeho hrob najdete na hřbitově v Cochabambě, kde také dodnes stojí jeho dům a jedna z hlavních ulic nese jeho jméno: Avenida Tadeo Haenke.

Čtěte také...

Reklama