Když se splní klukovský sen - i tak by se dalo nazvat naše další vyprávění o slavných cestovatelích. F. A. Elstner si svůj klukovský sen o dobrodružstvích rozhodně splnil, vždyť už v sedmnácti letech odcestoval na Zakarpatskou Ukrajinu...

ElnerKdyž se na pražských Vinohradech 11. dubna roku 1902 narodil František Alexander Elstner, nikdo netušil, že se kluka vyklube jeden z guru motoristického cestování u nás. Tím méně jeho rodiče. Tatínek chtěl mít ze syna právníka. Ale malý Franta toužil po dobrodružství. Ve 14 letech se stal skautem a v sedmnácti (v roce 1919) po vyloučení z gymnázia odjel s Mezinárodním červeným křížem na Zakarpatskou Ukrajinu, bojovat proti tyfu. Když se vrátil, dokončil gymnázium, studoval kvůli otci práva a udělal si také abiturientský učitelský kurz, protože právní praxe ho nijak nelákala. Důvod? Chtěl mít o prázdninách jako učitel volno na skauting, cestování a také psaní. A tak začal učit na národních a odborných školách v Brandýse nad Labem a Mladé Boleslavi.

Frank

Elstnerovo skautské jméno bylo Frank. V rodícím se hnutí se stal velice výraznou osobností. V roce 1922 navštívil anglický Gilwell a absolvoval zde lesní školu skautingu, které od roku 1923 vedl i u nás. Skauting se stal jednou z jeho vášní, o které rád psal. Byl mistr v uzlování, lasování a práci s bičem.

Psaní

František nepsal ale pouze o skautingu. Od roku 1918 (ano, ve svých šestnácti letech) se stal přispěvatelem časopisu Moter Revue, časem si přibral časopisy Národní osvobození, Svět motorů, Venkov a mnohé další... psal cestopisné reportáže pro mládež, ale i populárně naučné publikace. Redigoval knižnici Motorová sedmikorunovka. Jeho psaný jazyk je svižný, autobiografický, nezapře v sobě učitelské sklony a smysl pro humor. Sám doplňoval své knížky a články mapkami, grafy a situačními obrázky. I při psaní se tedy obracel ke své vášni po dobrodružství, kterou zúročil při svých cestách...

Když to jede, tak to sviští!

Motorismus byl pro F. A. Elstnera snad vášní největší - však díky motorismu mohl zdolat dálky i rekordy. Podílel se na založení několika našich motoristických klubů. V roce 1926 mu poskytla redakce Motor Revue půjčku a díky ní si mohl pořídit vysněný motocykl Sunbeam Norton, se kterým se svou ženou procestoval takřka celou Evropu a propagoval zde československé automobilky Aero a Škoda.

Elstnerovy expedice v kostce

V letech 1936 až 1941 pracoval F. A. Elstner jako referent mladoboleslavské automobilky. Od roku 1942 se pak mohl konečně živit jako spisovatel a publicista (kromě let 1953 až 55, kdy pracoval na stavbě jako dělník). Všechny tyto práce mu poskytovaly dostatek příležitostí k cestování.

Elner

Jako motorista překonal mnoho vytrvalostních rekordů. V roce 1932 procestoval Balkán, v 1933 podnikl jízdu Severní Afrikou s expedicí Aero-spexor, 1934 vedl výpravu řidiček Modrého teamu Aero až na okraj Sahary v jižním Maroku a zpět do Prahy, 1935 navštívil Anglii a Skotsko, 1936 podnikl cestu „100 dní v malém voze“, rekordní dálkovou jízdu Severní Amerikou a Mexikem, 1937 se vypravil do východní Evropy, 1938 do Jižní Ameriky (Bolívie, Argentina), 1947 absolvoval rekordní dálkovou jízdu Afrikou až na rovník, 1959 procestoval Sovětský svaz.

Fotografie, filmy a přednášky

Ze svých výprav si František přivážel vždy množství fotografií i filmových pásků. Po návratu podnikal přednášky. Za zmínku rozhodně stojí také fakt, že byl v roce 1946 přizván jako odborný poradce k filmu Pancho se žení.

František Alexander Elstner, propagátor českého motorismu, skaut, pedagog, novinář a velký cestovatel, zemřel 8. září 1974 v Praze.

Čtěte také...

Seriál o našich cestovatelích...

Reklama