Zdraví

Naše tělo - známe jej?

Známe jej, známe jej opravdu? Namítnete, že ano. Vždyť se pravidelně koupeme, po koupeli své tělo většinou ošetříme pleťovým mlékem, takže se sami sebe pravidelně dotýkáme i na těch nejintimnějších místech, prohlížíme se v zrcadle.

Ano, dotýkáme se povrchu našeho těla , ale víme, co skrývá? Víme z čeho se skládá kostra? Kde máme který sval, kde a jak máme uložené orgány? Ne, nechci Vás zkoušet z anatomie, ale v dalších částech našeho seriálu si budeme povídat o bolestech v jednotlivých částech páteře (a nejen páteře), a tak si myslím, že není od věci si anatomii trochu připomenout. To abychom věděly, co to vlastně znamená když ježibaba v Mrazíkovi říká: „ To mě loupe v kříži.“

Naše páteř má 34 – 35 obratlů. Někomu mohou obratle i chybět.
Krční páteř má sedm obratlů, hrudní dvanáct, bederní pět. Další 4 – 5 obratlů je srostlých v kost křížovou. Na kost křížovou nasedá ještě kostrč, kterou tvoří také 4 –5 pidi obratlů. Je to vývojový zbytek páteře, ocasu, takže o obratlech již nemůže být ani řeč. Kostrč je to místečko, které tak hodně a nepříjemně bolí, když se nám podaří pěkně z výšky dopadnou přímo na zadek.

Páteř si můžeme představit jako sloupec kostiček, které jsou mezi sebou propojeny pružnými vazy. Celá páteř nasedá na kost křížovou, která je jakoby vklíněna mezi kosti pánevní, které jsou vepředu spojeny chrupavčitou sponou, sponou stydkou. Tato spona se musí při porodu spolu s křížokyčelním spojením hezky roztáhnout, aby mohlo miminko projít porodními cestami. Kosti pánevní a kost křížová tvoří pánev.
K pánvi jsou kloubními spojeními připojeny dolní končetiny.

Dolní končetina je tvořena třemi dlouhými kostmi (kostí stehenní, lýtkovou, holenní). Samotná noha se skládá z 26-ti kostí.

Na hrudní obratle je napojeno 12 párů žeber, která se vepředu napojují na kost hrudní. Poslední dvě žebra jsou volná, bez spojení s hrudní kostí. I žebra nás dokážou pěkně potrápit. Myslíte si, že máte infarkt a při tom máte „jen“ zablokované třetí žebro.

Na zadní straně hrudního koše jsou uloženy lopatky. Jediné spojení lopatek s kostí hrudní je kost klíční. Lopatku samotnou drží na hrudním koši svaly. Lopatka je vazy a svaly spojena s kostí pažní.
Abychom mohli otáčet dlaní nahoru a dolů, potřebujeme k tomu kost vřetenní a kost loketní. A co zápěstí? Je tvořeno dvěma řadami drobných kůstek, které se oproti sobě navzájem posouvají.
Samotnou ruka tvoří 19 kostí. Všechny klouby „drží pohromadě“ pevné , ale pružné vazy.

Naše páteř je velice pohyblivá., aby mohla dobře fungovat, je propojena krátkými svaly, které začínají a končí na obratlech. Tyto svaly jsou velice důležité, protože zajišťují pohyblivost samotné páteře. Ostatní, velké svaly, mají na starost pohyby končetin, pohyby trupu, pohyby hlavy, chůzi. Uložení hlavních svalů máte v příloze1 a v příloze 2.

Potrápila jsem Vás hodně? Nezoufejte! Tyto základní znalosti Vám pomohou lépe pochopit původ bolestí zad. Ty mohou být samozřejmě různé. My se budeme věnovat těm nejběžnějším. Začneme bolestmi v pověstném kříži. Bolestmi bederní páteře. Vždy si něco povíme a v příloze budete mít uvedeno cvičení, abyste si uměly pomoci.

Mějte se krásně 

Zdraví Vás Diplomovaný specialista RHB

   
06.05.2003 - Zdraví - autor: Gabriela Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] átéčko [*]

  Vivian:

  superkarma: 0 06.05.2008, 14:10:25
 2. avatar
  [10] Vivian [*]

  Známe JE

  superkarma: 0 02.01.2007, 12:50:42
 3. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Ve svém těle se ještě orientuju. V čem jiném už bych se měla vyznat?

  superkarma: 0 29.11.2003, 19:13:44
 4. avatar
  [5] Susina [*]

  mamča: to muselo být (a ještě určitě je) děsné a bolestivé, něco podobného jsem měla na podzim, ale naštěstí se mi to po týdnu klidu spravilo. Mě te´d čeká nejspíš malá operace kolene, zjistili mi, že mi chybí kus chrupavky v koleni - prostě nenarostla -a kosti mi o sebe dřou, což pěkně bolí... ach jo.

  superkarma: 0 09.05.2003, 15:16:45
 5. avatar
  [4] Susina [*]

  díky za článeček, už ho tisknu pro našeho Ríšu. Jeho v poslední době oblíbená četba jsou Nemoci dětského věku, které si s nejraději čte na záchodě a pak nás zkouší, jestli víme, co je v uchu, oku, kde je tlusté střevo, kolik má kostí miminko a kolik dospělý člověk....smála jsem se, že z něj bude doktor jako jeho strejda - vztekle se ohradil, že bude řidič dopravy... Jo, Ríšovi je pět...na jeho zájmy poněkud neodpovídající věku jsme si už zvykli..

  superkarma: 0 09.05.2003, 15:14:55
 6. avatar
  [3] Brett [*]

  Je to bezva, patrim take mezi ty stastlivce, ktere boli pater a nikdy presne nevi, kde nebo co. Uz se tesim na pokracovani.

  superkarma: 0 06.05.2003, 12:53:25
 7. avatar
  [1] -Lucinecka- [*]

  superkarma: 0 06.05.2003, 09:03:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme