.

Naše místečka zůstávají

Cestování

Naše místečka zůstávají

Nemůžu napsat, že je tento článek o rodném kraji.

Je ale o kraji, ze kterého mám nejsilnější zážitky z dětství.

 

Jezdili jsme pod Blaník každý víkend a každé prázdniny. Brali jsme s sebou stan a propanbutanový vařič a domů si vozili plné koše hub a zásoby malinových džemů a šťáv.

 

Tento víkend jsem se pod Blaníkem byla podívat po celých deseti letech.

Byl krásný jarní den, slunce svítilo a ptáci zpívali. Už po cestě jsem spolujedoucím výletníkům nadšeně ukazovala, kde jsme s rodiči pravidelně nakupovali jídlo na víkend a jak tatínek jezdil z tohoto kopce vždy na neutrál bez brždění a maminka se bála…

 

Uvědomovala jsem si, že se chovám trochu jako dítě, ale nechala jsem to tak a užívala si vzpomínek, které se mi draly do hlavy.

 

Když jsme přijeli na místo, zjistila jsem, že je řeka Blanice zcela rozvodněná.

Říčka, ve které jsem se naučila plavat a která nám chladila limonády a piva, se proměnila v nezkrotnou řeku. Voda si našla cestu přes louku, na kterou jsme chodili do přírodní studánky pro pitnou vodu. Zakryla zcela jeden břeh blízko mostu, kde jsme si vždy stavěli stan.

 

Rozhlédla jsem se po okolí.

Byl to velmi zvláštní pocit. Jen já z přítomných věděla, kde se co nachází a kde co roste.
Například maliny byly na mnoha místech. Na louce na pravém dolním toku Blanice jich rostlo tolik, že jsme je nestačili sbírat. Chodili jsme na ně s bandaskami. Někdy jsme zašli i na ostružiny, ale to se muselo vyjít kousek po silnici a potom ze srázu dolu na divokou loučku. Taky houby.. bože, kolik tam rostlo hub! Když jsme chtěli vařit kulajdu, zašli jsme jen kousek do malého lesíka, kde na nás vždy čekaly lišky. Lišky kulajdu neobarví a hezky křupou. Na hříbky a ostatní houby jsme chodili na Blaník, kde bylo našich „místeček“ nepočítaně. Měli jsme je dokonce pojmenované – například Pod Jarčiným smrkem anebo Klouzková paseka a tak dále.

 

Tatínek byl vášnivý rybář.

Chodil chytat často „do zatáčky“, odkud na mě vždy volal.

Když jsem zaslechla pískání a volání, přebrodila jsem řeku a utíkala přes louku do zatáčky. Zpátky jsem se vracela s kroutícím se úhořem v ruce a pyšně ho nesla mamince. Rozeznala jsem tlouště od plotice a štiku od pstruha. Znala jsem hodně z přírodních darů, i přesto, že jsem rozená „pražanda“. Tento kousek světa pod Blaníkem mi nahradil to, o co městské děti zpravidla přicházejí.

 

Dodnes slyším zvuk vody z malého jezu, který jsme každoročně opravovali přihazováním kamenů. Slyšela jsem ten zvuk totiž každé ráno spolu se zpěvem ptáků. Vyšla jsem ze stanu a vždy našla svou babičku, kterak sedí nad jezem a pije své ranní kafíčko. Říkala mi vždy, jestli slyším ty ptáčky, a já přesto, že už není mezi námi, jsem ji nad jezem živě viděla…

 

I tohoto víkendu jsem ten zpěv ptáků vnímala silně, jako tehdy moje babička. Že bych stárla?

 

A ani rozvodněná řeka, která přikryla hodně z mých vzpomínek, mi zážitek z tohoto výletu nezkazila. Voda opadne a příroda si s tím jako vždy nějak poradí.

 

Stejně tak jako my odcházíme a naše „místečka“ zůstávají…

   
06.04.2005 - Zahraničí - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [12] Rikina [*]

  Místa, která si já pamatuju z dětství, už nejsou, voda je vzala - doslova. Vltavské tůně, krásně zarostlé žabincem, rákosím a puškvorcem, na několika místech byly i lekníny. Na břehu vzrostlé staré duby, na nich rostlo jmelí, a na hrázi sedávali rybáři... Lesík vrb, olší a topolů - Rusávka... stráně u Vltavy plné ostružin, park u veltruského zámku - tam byla spousta bezvadných schovávaček, umělá jeskyně, egyptská sfinga... Po povodni 2002 je většina z toho všeho nenávratně pryč.

  superkarma: 0 06.04.2005, 12:50:52
 2. [10] Mechurova [*]

  Taky jsem měla oblíbené místo z dětství v Beskydech na Morávce. Když jsem byla dítě, strašně se mi tam líbilo a ráda jsem tam jezdila. Byla to chalupa na kopci bez vody a elektřiny, která patřila mému strýci. Asi po 20 letech jsme se tam vypravili s manželem a 3 dětmi na dovolenou. Ale ten dojem, který jsem si nesla od dětství, se vypařil a přišlo zklamání. Vše tam bylo stejné, jak jsem si pamatovala, a přece se mi tam už nelíbilo. Asi proto, že už tam nebyla babička, která vařila a děda, který chodil se mnou na procházky. Nevím.

  superkarma: 0 06.04.2005, 12:33:20
 3. avatar
  [9] Žábina [*]

  taky mám jedno takové místečko na Šumavě a shodou okolností právě tam pojede v květnu můj mladší na školku v přírodě...tak to pak seberu a pojedeme to tam ojuknout...určitě se taky neubráním sentimentu

  superkarma: 0 06.04.2005, 11:29:36
 4. avatar
  [8] catcat [*]

  Jindřiško, to bylo hezké povídání. Hned jsem si vzpomněla, jaká to byla krása, ukazovat mému kraj mého dětství! Sdílet takové vzpomínky s milovaným člověkem je prostě nádhera!

  superkarma: 0 06.04.2005, 11:18:54
 5. avatar
  [6] Lhasa [*]

  Tyhle pocity znám Na jedno místo, který jsem v dětství moc a moc milovala, jsem se vracela po pěti letech. Není to zas tak dlouhá doba, ale během ní se stalo tolik věcí, že to bylo stejný, jako kdybych se tam jela podívat po padesáti letech A byla jsem pak sentimentální jak

  superkarma: 0 06.04.2005, 10:15:11
 6. avatar
  [4] JanaVi [*]

  To je krásně napsané. Také to tak cítím , když se vracím na místa mého dětství. Jsem ráda, když můžu dětem vyprávět a je to zajímá.

  superkarma: 0 06.04.2005, 08:50:37
 7. avatar
  [3] Jupíí [*]

  Jindřiško móóc hezký . Přímo vás vidím jak si užíváte. Já se ráda vracím. A vůbec ne jako Léthé. Pořád vidím ta místa tehdejšíma očima.

  superkarma: 0 06.04.2005, 07:01:46
 8. avatar
  [2] Linde [*]

  Taky mám svá oblíbená místa. A také po letech jsou jiná, horší...A když na svá oblíbená místa beru známé, tak je nevzrušuje podobný popis míst. Mně hřeje u srdce, že támhle jsme vařili, támhle ...A pro jiné lidi je to obyčejný palouk, obyčejný les...

  superkarma: 0 06.04.2005, 06:07:25
 9. avatar
  [1] Léthé [*]

  Kamkoliv jsem se vrátila, hledat vzpomínky, tak buď to bylo všechno zbořené , nebo ty místa tak nicotné, že jsme žasla, proč jsem to tam kdysi milovala . Člověk se nemá moc vracet….já byla zatím vždy zklamaná .

  superkarma: 0 06.04.2005, 02:42:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme