Bulvár

Naše letectvo sestřelilo jugoslávské letadlo


Jugoslávské letadlo, které se počátkem 70. let zřítilo poblíž severočeské Srbské Kamenice, pravděpodobně omylem sestřelilo československé vojenské letectvo.

Vesna Vulovic dnes

Vyplývá to z rešerše rozhlasu ARD a z pátrání českého novináře Pavla Tajnera.

Komunistický režim si údajně vymyslel jinou verzi události, aby incident utajil. Československá vyšetřovací komise tehdy dospěla k závěru, že se letadlo rozlomilo ve výšce deseti kilometrů.

Vesna VulovicPřežila jen letuška
Letadlo se zřítilo 26. ledna 1972 nedaleko hranic tehdejší Německé demokratické republiky. Československá vyšetřovací komise podle ARD dospěla k závěru, že se dopravní letadlo typu DC-9 jugoslávské letecké společnosti JAT rozlomilo ve výšce 10 tisíc metrů. Pád přežila jako jediná srbská letuška Vesna Vulovičová, jejíž jméno bylo poté zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů za „přežití nejhlubšího pádu“.

 

Byla to kamufláž

„Co bylo tehdy celosvětově oslavováno jako zázrak, nebylo vlastně nic jiného než švindl výzvědné tajné služby,“ tvrdí pražský korespondent ARD Peter Hornung-Andersen. Ve skutečnosti se podle něj letadlo rozlomilo pár set metrů nad zemí. To, že Vulovičová přežila, proto nebylo tak pozoruhodné, jak se dodnes předpokládalo.

Fakt je podle něj jednoznačně doložitelný na základě nedávno prozkoumaných tajných spisů a výmysl pádu z rekordní výšky měl pouze celou blamáž zastřít.
   
09.01.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [9] saifrtoval [*]

  Dnes po více než 36 letech nám můžou namluvit cokoli.Proč s tím nepřišel někdo už dříve?Takže se to dá vyjádřit jednoduše - kecy nemaj cenu. Jinak zdravím všechny lidičky,kteří čtou tyto stránky

  superkarma: 0 09.01.2009, 21:26:31
 2. avatar
  [8] verlit [*]

  Sleduju to jen na půl ucha, ale mám pocit, že faktem je, že letadlo padalo z letové hladiny deseti kilometrů, čili neletělo nad zemi.
  Otázkou je jen to, jestli se rozlomilo už v téhle výšce nebo jestli padalo celé a k rozlomení došlo až relativně nízko nad povrchem země.
  Je rozdíl, jestli letuška přežila volný pád mimo trup letadla z výšky deseti tisíc metrů nebo z několika set metrů.

  Moje máma v té době pracovala na letišti a pamatuji si, že kolovaly spousta "zaručených" historek, ale jejich obsah už si nepamatuji. Tuším, že obecně se mělo za to, že letuška, která ztratila vědomí (a tudíž nemohla tušit, jestli padá z výšky deseti kilometrů nebo stovek metrů), se při pádu ocitla na odlomeném křídle, které pád zbrzdilo a nakonec se zachytilo o větve stromů, takže ona ve finále spadla prakticky jen z výšky druhého, třetího patra.
  Jestli to jsou fakta nebo spekulace, to netuším.

  superkarma: 0 09.01.2009, 13:10:34
 3. avatar
  [7] kačinka [*]

  Včera o tom byla docela obsáhlá reportáž ve Zprávách na ČT1, mmch byl to německý novinář, ne český a zabývá se tím tématem docela dlouho a snad i seriózně.

  superkarma: 0 09.01.2009, 12:51:22
 4. avatar
  [6] zn0uz4 [*]

  Predpokladam, ze tela se pozustalym vratila v rakvich, ne jako popel. a urcite z nich nekdo nechal delat jeste pitvu. On je rozdil spadnout z 800metru a z 11kilometru, ARD vubec posledni dobou perli. Navic - zadny dopravni letadlo, ani kdyz jde na pristani, tak v tehle oblasti neklesne pod 4000ft, spis 5000ft MSL, coz je 1524m nad morem. Srbska Kamenice je 216m nad morem. takze i tak by to nemohlo byt 800m nad zemi, leda nejakou zavadou, ze by byli takhle nizko nad zemi, to by zase hlasili, ale spis mam pocit, ze ARD klesla sledovanost, tak se museji necim zviditelnit.

  superkarma: 0 09.01.2009, 12:10:34
 5. avatar
  [5] Irena1 [*]

  Nebo letadlo vyhodila do vzuchu letuška najatá KGB, která před tím seskočila padákem, příp. vystoupila při mezipřistání


  Ne, je to tragedie, ať už se to stalo jakkoli a někdo by to asi měl objasnit už kvůli pozůstalým. Nicméně je divné, že by letuška netušila, v jaké zhruba výšce se "něco" stalo, ať už bomba, střela nebo technická vada

  superkarma: 0 09.01.2009, 11:57:26
 6. avatar
  [4] cristy.crow [*]

  Jenže důkaz o sestřelení chybí že. Ona to klidně mohla bych výrobní nebo technická závada a soudruzi to jen nemohli přiznat. A nebo byl jugoslávský pilot tak ožralý, že vrazil do ufo. A nebo byli oslavující soudruzi tak mimo, že začali za letu vystupovat.

  superkarma: 0 09.01.2009, 11:40:30
 7. [3] meriamon [*]

  Co mi hlavně přijde divný - říkalo se, že svědci údajně to letadlo viděli v celku 800 metrů vysoko a pak že se teprve rozpadlo. Co by ale dělalo takový letadlo v tak malý výšce? (Kromě toho teda fakt nevím, jak někdo dokáže odhadnout, že je to zrovna 800 metrů.... )

  superkarma: 0 09.01.2009, 11:17:54
 8. avatar
  [2] gerda [*]

  Především mi není jasné, čím a jak je pro lidstvo tento kolosální objev dnes tak důležitý.

  superkarma: 0 09.01.2009, 10:53:00
 9. [1] gentiana [*]

  Řiká ARD podle nějaké dojmologie.

  superkarma: 0 09.01.2009, 10:34:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme