Rodina

Naše babička je hodně přísná na vnoučata

Rodiče si nevybíráme, prarodiče taky ne. A i když nás někdy štvou, pořád je to rodina, takže u nich spoustu věcí tolerujeme. Někdy je to ale opravdu těžké, zvlášť když se spory týkají našich dětí.

babičkaBabičky by měly být laskavé, hodné a rozmazlující, na výchovu jsou tu přece rodiče. Tenhle názor je mi sympatický, mám úžasnou babičku a i moje mamka se takhle chová k mým dětem. Myslím, že děti mají ve škole i doma s rodiči dost příkazů, zákazů a všeho toho, co se musí, a tak by aspoň u babičky měly mít pohodu, takový malý „ráj“.

Jsou ale i jiné babičky: přísné a kritizující. „Naše děti bohužel nemají štěstí na laskavou babičku... Moje mamka bydlí hodně daleko, vídáme se málokdy, takže děti tráví víc času s manželovou matkou. Není to špatná ženská, taky si v životě prožila dost. A svoje vnoučata má ráda, pohlídá je, když potřebuju, postará se o ně, umí si s nimi hrát. V tomhle nemáme vůbec žádné problémy.

Ale hrozně mi vadí, že je na děti hodně přísná. Neustále je okřikuje, co smí a nesmí dělat, nařizuje jim, ať nedělají nepořádek, ať nekřičí, říká jim, že je to s nimi hrozné, protože jsou neposlušné... U jídla musí děti tiše sedět a jíst. Když se babička dívá na nějaké seriály, nesmí na ni mluvit. Vynadá jim, když omylem vylejí šťávu nebo jim spadne jídlo na zem. A tak bych mohla pokračovat ještě dlouho.

Dětem přísnost neuškodí!

Prostě má neustále snahu naše děti vychovávat a říkat jim, co je správné. A navíc takovým nepříjemným tónem. Přitom si myslím, že naše děti jsou normální, nejsou to žádní grázlové, kteří by potřebovali takový přístup, snažím se je vychovávat, aby byli slušní. Je jim teprve šest a čtyři, v tomhle věku přece potřebují spíš vlídné slovo než okřikování, nebo ne?

Tchýně ví, že se mi její přístup k dětem nelíbí, už jsem s ní o tom několikrát mluvila a prosila ji, ať na ně tolik nekřičí. Vždycky se jí snažím vysvětlit, že na výchovu jsou rodiče, babička by měla povolit víc než oni a být jiná, i když to samozřejmě neznamená, že vnoučatům dovolí všechno a bude podrývat autoritu rodičů. Jenže to nemá žádný smysl, vždycky mi odpoví, že dětem přísnost neuškodí a že ona to jinak prostě neumí. A já prý jsem moc citlivá, s ní se taky nikdo v životě nemazlil.

Já to chápu a jsem vděčná, že mi občas pomůže s hlídáním. Ale mám obavy, že tímhle přístupem si vnoučata brzy odradí, že se jí budou vyhýbat, až budou větší a nebudou tolik potřebovat dozor. Už teď se mě naše šestiletá Týnka ptá, proč se babičce pořád něco nelíbí a proč tolik křičí. A párkrát mi řekla, že by šla radši se mnou do práce, než aby byla doma s babičkou...“

Jaký máte názor vy?

Co si myslíte? Jaká by měla být babička?

Možnost%
Rozmazlující, na výchovu jsou rodiče.4,8
Hlavně vlídná, hodná a milující, rozhodně by neměla být přísná, i když občasné okřiknutí je potřeba.60,3
Měla by vychovávat, čím víc lidí děti vychovává, tím lépe.9,5
Jakákoliv, když pomůže, hlídá a hraje si s dětmi, neměli by to rodiče řešit.19
Nevím, ještě jsem o tom nepřemýšlela.0
Je mi to jedno.6,3
Jiná odpověď (napište do diskuse).0

Další články:

   
03.10.2013 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Mickey Mouse [*]

  OlgaMarie — #17 Tu chvíli přece nedefinují děti. To je právě na té babičce, aby tu chvíli odhadla. A když jí matka děti svěřila, tak by taky tu "chvíli" neměla měřit. Tvrdit, že se babička dětem nevěnuje, matka může těžko. Ona tam s nima není!

  Je také možné, že matka děti nevychovává a raději jim všechno dovolí. Pak bych se nedivil, že jí přístup babičky připadá přísný.

  Celý článek je nespíš jen o tom, že si snacha stěžuje na tchýni. Protože si ty dvě ženské nerozumějí, a tak na ní hledá "hnidy". Stačí si přečíst druhý odstavec!

  superkarma: 0 04.10.2013, 14:10:12
 2. avatar
  [21] denkas [*]

  Já si myslím,že hlavně ty děti musíme mít radi!Děti to vycítí.Musíme jim hned od mala dát najevo co smí a co nesmí a pak je nemusíme nijak moc okřikovatSml80.A taky hlavně,když už je "bába zlá",tak by se to nemělo řešit před dětma. Jestli si s nima hraje a jinak se jim věnuje a jestli tam děti chtějí jít,tak bych v tom zas takový problém neviděla.A taky když ty děti u ní pořád tak zlobí,tak asi zas tak přísná nebudeSml80

  superkarma: 0 03.10.2013, 19:30:25
 3. avatar
  [20] peetrax [*]

  OlgaMarie — #19 to je právě problém těchto příběhů, že většinou máme názor jen jedné strany. Sml22

  superkarma: 0 03.10.2013, 15:47:36
 4. avatar
  [19] OlgaMarie [*]

  peetrax — #18  Docela by mě zajímalo, jak to vidí táta dětí. Co on na to, že je to s dětmi hrozné, jak jsou neposlušné. Pamatuju si, jak manželovi také něco jeho matka říkala a on se jen otočil a řekl jí, že to od ní poslouchal o sobě, tak alespoň ví, že jsou po něm.Sml16

  1. na komentář reaguje peetrax — #20
  superkarma: 0 03.10.2013, 15:41:19
 5. avatar
  [18] peetrax [*]

  OlgaMarie — #17 pokud babička řve na děti, nemusejí z nich být neurotici. Minimálně já a bratr jsme toho důkazem. Sml80 

  Nejsem zastáncem bezohledných babic a nerudných dědulů, ale přijde mi, že dnes se všechno strašně zkoumá a pozoruje, rozebírá a pokud možno ještě nazývá cizími názvy. Je sice smutný, že ve vlastní rodině se k některým dětem někdo chová škaredě, ale v životě se s nimi málokdo bude mazlit.

  Asi to vidím po své zkušenosti, ale jak jsem psala, měla jsem babičku, která se chovala celkem hrubě (hůř než ta ze článku) a kupodivu mě to vycepovalo, aniž bych z toho měla šrámy na psychice, a neublížilo mi to. Ale je fakt, že jsem nebyla rozmazlená skleníková květinka, zas nevím, jak by na děti tohoto druhu zapůsobilo, kdyby je někdo omezoval nebo na ně dokonce zvýšil hlas.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #19
  superkarma: 1 03.10.2013, 15:25:41
 6. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  Mickey Mouse — #15  Co je chvíle? Chvíle je pro dítě abstraktní pojem a neví, jak je dlouhá. Vám se nikdy nestalo, že by se vás dítě ptalo: "Už je chvíle?"

  Marně jsem vzpomínala, zda na mě moje babička někdy křičela a ani já na má vnoučata nekřičím. Pokud se Týnka ptá, proč babička  tolik křičí, je něco špatně, když ani dítě neví, čím babičku vytočilo. Mně to připadá, že babička už "nemá nervy" na malé děti, ale aby byla "za hodnou" babičku, bere si je na hlídání, místo aby přiznala, že na to už nemá. Než mít z dětí neurotiky, zařídila bych si to jinak. Kdoví, zda si tak nějak babička stížnostmi na děti nekompenzuje jakousi nelibost vůči snaše.

  1. na komentář reaguje peetrax — #18
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #22
  superkarma: 1 03.10.2013, 15:09:36
 7. avatar
  [16] Altamora [*]

  Pisatelce tak trochu nerozumím. V anketě vychází, že babičky mají být andělé, takže ona teď půjde za babičkou a řekne jí: "Tytyty, babičko. Vidíš, podle všech máš být anděl. Tak se koukej převychovat." Sml80.  Asi ne. Jestli k ní děti nechce dávat, tak přece nemusí.  Malé děti často nezvládají jejich mladí rodiče a vřeští na ně jako paviáni, ale od staré paní čekají, že bude mít neskutečnou trpělivost. Ona i ta babička Boženy Němcové byla dokonalá jen ve vzpomínkách, v reálu to asi byla pěkná semetrika, která do všeho mluvila.

  superkarma: 0 03.10.2013, 13:42:19
 8. avatar
  [15] Mickey Mouse [*]

  OlgaMarie — #9 TO už je úplně špatně! Děti od cca 4 let se musí naučit zabavit na chvíli samy. Nesmí se spoléhat na to, že se jim stále někdo bude věnovat. A už vůbec by neměly svou přítomnost komukoliv vnucovat. Takže babička by dokonce cíleně měla dětem nechávat čas, kdy je sice zdálky hlídá, ale nevšímá si jich! Aby se děti učily žít samostatně.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #17
  superkarma: 0 03.10.2013, 12:48:34
 9. avatar
  [14] Mickey Mouse [*]

  OlgaMarie — #7 Nikde nepíšu o tom, že by děti byly hrozné. Jenže i když jsou to andílci, stejně nějaké vedení a výchovu potřebují nejenom od maminky, ale i od babičky a nejlépe i od tetiček a strýců. Výchova matky je totiž vždy příliš jednostranná. A pro děti je dobré, když zjistí, že pravidla platí nejen doma. Navíc stejné zásady každý vysvětluje jinak, takže to dětem může prospět i vtom, že lépe pochopí "proč" je dobré nějaká pravidla dodržovat.

  Je jasné, že by babička neměla být extrémně přísná. Jenže já za stejnou chybu považuji, když babička děti rozmazluje (aby "si je užila"). Je to od babičky hodně sobecké. Děti se tak totiž učí podvádět = doma andílek, jinde sígr. A to je dnes poměrně časté.

  superkarma: 0 03.10.2013, 12:44:08
 10. avatar
  [13] Altamora [*]

  OlgaMarie — #9 Nemám TV, nevím, kdy se dávají seriály a jak dlouho trvají. Nemám ani vnoučata, takže nemohu mluvit z osobní zkušenosti. Nesnáším hluk. Velmi nesnáším hluk. Pištění mi pije krev a budí ve mně touhu po agresi. Proto si myslím, že moje vnoučata budou muset chodit po obědě do postele, hlavně to čtyřleté. To šestileté by se muselo chvilku zabavit samo velmi tichounce, aby si od nich odpočinula. Za chvíli půjde do školy, kde bude muset aspoň občas tu pusu zavřít. Má nejvyšší čas naučit se to. Některé babičky jsou možná stroje, ale já ne. Peskovat za nedopatřením rozlitou šťávu je přehnané. Byla ale rozlita nedopatřením nebo dítě zkoumalo, co si může dovolit? Je zajímavé, že špatné babičky jsou většinou matky otce. Čím to asi bude? Že by kladným vztahem snachy ke tchyni?

  superkarma: 1 03.10.2013, 12:08:09
 11. [12] Rikina [*]

  Vnoučata nemám, ale kdyby jednou jo, tak by měly vojnu. Jak řemen. Sml57 Na čurbes a rámus by mohly zapomenout, čím jsem starší, tím hůř to snáším. Když potkám v přírodě tlupu děcek řvoucích jak na lesy, tak si říkám "Herodes, to byl král". Sml24

  superkarma: 0 03.10.2013, 11:44:36
 12. avatar
  [11] diblice [*]

  tak jsem se lekla, že dcera píše o mně, ale bohužel, když ona není důsledná, musím být já jako babička, to na co si ona u syna stěžuje, s tím já nemám problém, takže ta přísnost je někdy na místě

  superkarma: 1 03.10.2013, 11:21:40
 13. avatar
  [10] kobližka [*]

  Já mám jen jednu vnučku,navíc je jí už 15 let,ale taky u mě nesměla úplně všechno.Takové to čmátrání na zeď,na nábytek,bordel všude,kam se podíváš,tak to ne.Pravidla byly i u mě.Ale neumím si představit,že by ke mě chodila ráda,kdybych jí pořád jen něco nařizovala,kárala a za všechno jen sklidila kritiku.Nelze se potom divit,že si vnoučata nevytvoří pěkný vztah k prarodičům a nechtějí k nim chodit.Proč taky?

  Ale zase na druhou stranu se mě taky nelíbí,když rodiče vrznou vnouče k babičce a ta je po dvou,třech dnech celodenního hlídání utahaná jako kotě.

  superkarma: 0 03.10.2013, 11:09:22
 14. avatar
  [9] OlgaMarie [*]

  Altamora — #6 Já tedy také zírám. Když si vezmu na starost hlídání dětí, nebudu čumět na bednu. Když o to nechce přijít, může si to nahrát. Takhle žije televizní realitu a nevidí, co se jí děje za zadkem. Vždyť děti rostou tak rychle a to si přehrát už nikdy nejde...

  1. na komentář reaguje Altamora — #13
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #15
  superkarma: 2 03.10.2013, 10:38:31
 15. avatar
  [8] enka1 [*]

  OlgaMarie — #7 Mně taky, ale znám pár matek až příliš benevolentních, jejichž děti potřebují znát určité hranice, které třeba babička nastolujeSml80. Nemáme názor druhé strany.

  superkarma: 2 03.10.2013, 10:35:20
 16. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Mickey Mouse — #5  Děti si hrají a hračky si někde rozloží. U mě tak, že občas není kam šlápnout. S tím ale musím počítat, tak kde a jaký nepořádek dělají? Hrozné děti? Hrozné děti mají hrozní rodiče, které vychovali hrozní prarodiče.Sml57 Mně se zdá, že je babča upřímně hlídat nechce, ale bojí se řečí, co že je to za babičku.

  Já mám pro vnoučata na jejich hračky krabici z Ikea, do které si zase vše poskládají. U jídla se normálně bavíme, ale s plnou pusou nikdo nikomu do řeči neskáče. A také se při této konverzaci ladacos dozvím, např. co dělá maminka lepší nebo že tohle maminka nevaří a co jedí ve školní jídelně...

  Mně by také vadilo, kdyby mi děti stále někdo peskoval.

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #14
  superkarma: 1 03.10.2013, 10:22:20
 17. avatar
  [6] Altamora [*]

  Mickey Mouse — #5 Taky zírám. Zajímalo by mě, jak se dá matka-generálka změnit na vlídnou a laskavou babičkuSml32.  S věkem se vlastnosti spíš zesilují než slábnou. A vůbec - v současnosti nemohou být babičky rozmazlující, protože rozmazlování obstarávají rodiče. Někdo dětem musí ukázat, že si ke každému nemohou dovolit cokoliv. Šestileté a čtyřleté dítě dokáží člověka utahat tak, že chce mít chvilku klid od jejich pištění, ječení, pošťuchování. Někomu k tomu poslouží kniha, jinému seriál. Půl hodiny by snad mohli vydržet být zticha.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #9
  superkarma: 2 03.10.2013, 10:20:37
 18. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  WOW, teď jsem koukl na hlasování. Jsem zděšený tím, jak stereotypní pohled na roli babičky tady ženy mají. Jako by byla babička jen hračka, kterou si k dětem pořizují namísto plyšáka...Sml80

  Jistě, je prima vzpomínat na babičku, která děti rozmazluje. Jenže to tedy rozhodně není jediný správný model. Nebo má "hodná babička" kompenzovat příliš přísnou výchovu rodičů? Pak je chyba v rodičích.

  1. na komentář reaguje Altamora — #6
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #7
  superkarma: 1 03.10.2013, 09:49:58
 19. avatar
  [4] Mickey Mouse [*]

  Zdá se mi, že pokud si babička s dětmi hraje a stará se o ně, pak je vše vpořádku. Očekávat, že všechny babičky budou stejné, je naivní. Ani přísnější babička dětem nijak neuškodí.

  Něco jiného by bylo, kdyby byla k dětem nevšímavá, zanedbávala je, nebo na ně byla hrubá. Ale takhle bych spíš souhlasil s tím, že dětem výchova od babičky neuškodí.

  superkarma: 1 03.10.2013, 09:44:56
 20. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Jen až trochu povyrostou, bude babča brečet a křičet, že k ní vnoučata ani nezajdou...Bude v tichu hltat seriály a sama.

  superkarma: 1 03.10.2013, 07:48:17
 21. avatar
  [2] gerda [*]

  Takže pisatelka krom dětí ještě vychovává babičkuSml52 Nejsem pro rozmazlování a usměrnění je potřeba, já nejsem ideál babičky....ale že bych měla doma vnoučky v tom věku a pustila si blbý seriál v televizi, při kterém by museli být ticho jak pěnySml3 - tu paní neznám, ale obliba televizních seriálů o ní říká dostSml30

  superkarma: 0 03.10.2013, 07:32:14
 22. avatar
  [1] peetrax [*]

  Taky jsme takovou měli, bydlela s námi v jednom domě až do mé dospělosti a ještě dlouho potom. Byla hrubšího zrna, nehrála si s námi, vyhrožovala, přes její názory nejel vlak a ráda vyvolávala konflikty s každým, kromě své dcery a syna. Přitom nebyla vnitřně zlá, jen... Sml15 Našly jsme k sobě cestu až v jejích posledních letech.

  Čtyři a půl roku po její smrti vzpomínám jen dobré chvíle a to špatné a zlé mě aspoň zocelilo do dalšího života. A že se to hodněkrát hodilo. Sml54 Věřím, že z pohledu matky dětí, té přivdané, je to nepříjemné a mrzí to, u nás to bylo zrovna tak.

  superkarma: 1 03.10.2013, 00:39:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme