sipek

Pokud si dopřáváte pravidelné procházky přírodou, určitě jste si všimla, že právě odkvétají a  místy už dokonce dozrávají plody růže šípkové, šípky. Pokud půjdete okolo šípků příště, neváhejte si jich pár nasbírat. Je to totiž jedna z bylinek, které by vám mohly v nadcházejícím chladném období dobře posloužit.

Šípky jsou v léčitelství jednou z nejčastěji využívaných bylin. sipekSvým pacientům je ordinoval už samotný Hippokrates. Už v antice se šípky používaly proti močovým kamenům. Díky svým močopudným účinkům pomáhají šípky i při jiných nemocech močových cest. Šípky jsou také mírně projímavé, takže vám pomohou i při trávicích potížích.

Dnes šípky známe především jako dobrý zdroj vitamínů, zvláště pak vitamínu C. Tím zvyšují přirozenou obranyschopnost organismu a jeho odolnosti proti infekcím a virovým onemocněním jako je chřipka a nachlazení. Při nemoci vám pomůžou pořádně se vypotit, neboť mají i potopudné účinky.

Blahodárný vliv mají i na náš chrup. Šípky jsou totiž nejlepším přírodním lékem proti paradontóze a onemocnění dásní. Trápí-li vás krvácení dásní, šípky jsou pro vás to pravé.

Tímto ovšem výčet příznivých účinků šípků nekončí. Například ještě zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách, zvyšují potenci, jsou i mírným afrodiziakem, podporují zásobování tělesných buněk kyslíkem, stimulují schopnost soustředění a naopak klidní nervy.

Pokud není ve vaší blízkosti žádný šípkový čaj, skočte si do lékárny. Krabička sušených šípků stojí kolem 40 korun.

Reklama