I přesto, že se česnek medvědí vyskytuje volně v přírodě, například ve stinných hájích, lesích a vlhkých křovinách, můžete ho mít kdykoliv k dispozici také doma na zahrádce. Svým příznivým účinkem na lidský organizmus si v ničem nezadá s česnekem klasickým. A možná je na tom ještě lépe.

medvědí česnekNe, nespletli jsme se. Víme, že není brzké jaro, tedy období, kdy medvědí česnek kvete a sbírají se jeho čerstvé zelené listy. Avšak abyste mohly sbírat čerstvé, zdraví velmi prospěšné listy, musíte česnek napřed nasadit. Tedy pokud ho chcete mít k dispozici třeba hned za oknem na vaší zahrádce. Cibulky medvědího česneku seženete běžně v zahradnictví, u soukromých prodejců či volně v přírodě, a sází se právě v tomto období. Tedy od září – do listopadu, podle počasí.
Na jaře pak už jen posbíráte listnatou úrodu, která je pro lidský organismus nenahraditelnou.

Sázení cibulek

Cibulky se sází do trsů (1 trs = 10 a více cibulek). Pokud máte na zahrádce málo místa, můžete to řešit tím, že z 200 cibulek vytvoříte např. 5 x, 2 x nebo jen 1 x velký trs. Česnek medvědí má rád vlhké, humózní a kypré půdy na stinných místech, ale pokud máte možnost ho pravidelně zalévat, poroste vám téměř všude. V žádném případě nevysazujte česnek do vyhnojené půdy, ani ji během růstu nehnojte.

Česnek „medvědí“ nebo-li čarodějná cibule

Přívlastek medvědí dostal česnek pravděpodobně podle pověry (nebo spíš pravdivého tvrzení), že v něm přes zimu dřímají mohutné léčivé síly. Také se traduje, že právě medvědi ho po dlouhém zimním spánku hojně vyhledávají, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev.
Lidově se pro česnek medvědí používá také název cikánský česnek, česnek planý, česnek psí, divoký česnek, hadík, lesní česnek nebo čarodějná cibule. A čarovné účinky, to tedy opravdu má.

Zázračné listy i cibulka

Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti klasického česneku, ale v mnohém je ještě účinnější a léčivější.
Na rozdíl od klasického česneku se česnek medvědí pěstuje zejména pro konzumaci listů, ve kterých se nalézá velké množství silice, vitamínů a minerální látek. Nezanedbatelné složkou jsou i látky snižující hladinu cukru v krvi. Listy obsahují také značné množství jódu, který celkově prospívá k očistě organizmu.

Listy nesušte

Listy česneku medvědího se nesuší, neboť pak ztrácí léčivé účinky. Měly by se používat výhradně v čerstvém stavu.
Drobně nakrájené si je můžete dát například na chleba s máslem, jemně posekané se používají také jako koření do polévek, můžou se jimi posypat brambory apod. Z listů jde také připravit chutný špenát nebo salát.
Mladé rostlinky se sbírají v dubnu a v květnu, tedy ještě před rozkvětem, cibulky se sbírají koncem léta anebo na podzim. I ty můžete zpracovat a klidně je použít místo česneku klasického.  

Chceme-li mít v domácnosti celý rok léčivou sílu česneku medvědího, můžete si udělat také lihový výtažek - tinkturu z česneku medvědího.

medvědí česnek

Tinktura z česneku medvědího   
Listy nebo i cibulky česneku medvědího  nakrájíme (nebo pomeleme) na drobno a volně naplníme po okraj skleněné láhve. Vše zalijeme režnou nebo domácím alkoholem (38 - 40 %). Láhev necháme dva týdny na slunci nebo na velmi teplém místě, třeba v blízkosti topení. Po dvou týdnech si pak jednou denně přidáme do sklenice s vodou 10 - 15 kapek – a dožijeme se ve zdraví sta let :)

Nejúčinnější bylinka na světě

Česnek medvědí má také velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný i při akutních a chronických průjmech, provázených plynatostí a kolikami.  Je vhodný při zácpách, které provázejí vnitřní křeče, nebo chorobách střev. Škrkavky a hlísty, se po určité době používaní česneku naprosto ztrácejí. Zlepšuje se celkově výkonnost střev.
Česnek medvědí pročišťuje celé tělo, vyhání ztvrdlé choré látky, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky.
Žádná bylinka na světě není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve, jako česnek medvědí.
Tak co, nasadíte si ho, ať ho máte co nejblíže po ruce?

Použitý zdroj: www.spektrumzdravi.cz

Přečtěte si také:

Reklama