Domácnost

Náš řemeslník, náš pán!

Ty z vás, které v posledních létech rekonstruovaly své příbytky, budou zřejmě souhlasit - ostatní nechť si přečtou nejčerstvější zkušenosti s pány stavebníky, aby věděly, co je někdy třeba čeká...

Kdysi, zejména na vesnici či na předměstí, stačilo zajít do místní hospůdky a domluvit si zedníka, instalatéra či elektrikáře, kteří si rádi přivydělali. Většinu prací ale lidé tehdy zvládali sami, doslova „na koleně“ - neměli peníze, zato měli spoustu volného času.

řemeslník

Dnes, kdy většina mužů pracuje na 200 %, žádá stavbu či rekonstrukci „na klíč“ s naivní představou, že konkurence na trhu zajistí rychlý, hladký průběh a perfektní výsledek.

A tak jsme „vypsali konkurs“. Nejdříve ze zvyku na základě doporučení z internetu.

Uchazeč č. 1.

Očividně labilní chlapík vypálil podezřele nízkou cenu, stejně jako dobu nutnou pro rekonstrukci (2 týdny). Při kafíčku nám vykládal, jak bojoval se smrtelnou nemocí. Druhý den při debatě o dveřích prásknul telefonem.

A tak přítel usoudil, že raději posuvné dveře koupí sám. V prodejně mu doporučili na instalaci odborníka a já mailovala SOS přátelům o osobní doporučení a zkušenosti s přestavbami.

Uchazeč č. 2.

Upovídaný chlapík s vizáží filmového herce prohlásil, že coby zneuznaný restaurátor založil stavební firmu - nemontuje pouze dveře, ale lehce „zfoukne“ kompletní přestavbu. V onen den se ale o 10 min později dostavil „VIP“.

Uchazeč č. 3.

Hlásil, že se přišel podívat jen proto, že ho kamarádka „prosila na kolenou“. Nastala situace jak z komedie. Zavedla jsem jej do koupelny, a co možná nejhlasitěji (aby VIP neslyšel domlouvání v ložnici s č. 2 a neurazil se) deklamovala již dvakrát odposlouchanou přednášku, co a jak chceme předělat.

Nakonec jsme se stejně všichni setkali. VIP mohl začít až za měsíc, a tak jsme vzali č. 2 „na zkoušku“ na jednu místnost, zvláště když slíbil finále za čtyři dny za zajímavou cenu. Když se osvědčí, bude pokračovat.

Ze 4 dnů bylo 14 dní a téměř vše se muselo předělávat. Po páté urgenci a pátém slíbeném datu opravy rozpadající se omítky dostavil se osobně s hodinovým zpožděním.

„Stihnete to do 12? Víte, my pak musíme oba pryč...“ nesměle kuňknu.

„Mám vás už plný zuby!“ rozeřval se. „Nejsem žádnej žoldák! Vy ani nevíte, co chcete, neumíte se domluvit ani spolu! Jste problémoví klienti a nikdo pro vás nechce pracovat!“ křičel na celý dům.

Druhý den pokorně kontaktujeme č. 3, přišel znovu a přivedl svůj tým odborníků. Slíbil dodat finanční rozpočet. Prý si počkáme měsíc - co se dalo dělat?

Čekali jsme tedy měsíc, ovšem ne na rekonstrukci, nýbrž na rozpočet. Po 10 urgencích jsme šokovaně zírali na uvedenou sumu. VIP měl zřejmě výhodnější kšefty a vůbec mu nevadilo, že jsme uctivě poděkovali a rozloučili se.

Uchazeči č. 4 až 8.

Naším bytem téměř každý podvečer proudily davy přáteli prověřených stavařů. Ukázali jsme prostory, předložili výpis požadavků a čekali na ceny. A samozřejmě na co nejbližší termín.

Uchazeč č. 9

Varoval, že není nejlevnější, a přesto jeho rozpočet čítal polovinu rozpočtu „VIP“. Odhadoval práci na dva, max. 3 týdny...

Dnes třetím týdnem bydlíme v pronajatém bytě, a ten příští jdeme kupovat dlažbu. Držte nám palce - na Vánoce. Rekonstrukce 43 m2 začala 12. srpna...

   
26.11.2013 - Dům a byt - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [10] Martulkaa85 [*]

  já žiju doma sama, takže někdy služby řemeslníků potřebuji. Mám skvělou zkušenost s panem Vojtěchem Keltem a jeho firmou Rohstal (http://www.rohstal-pok.php5.cz/kontakt.htm). Přijedou, i když se vám něco přihodí v noci.

  superkarma: 0 14.10.2015, 11:34:50
 2. [9] karolina78 [*]

  Jako každému v domácnosti, i mně se čas od času něco rozbije. Minule jsem řešila topení, topenáři Liberec jsou moc šikovní a hlavně pracovití, vše bylo za chvíli hotové, bez dlouhého čekání.

  superkarma: 0 09.05.2014, 12:33:31
 3. [8] ruzicka73 [*]

  Je odborník a odporník))Někdy odborník je k pláči a samouk  dokáže hotové kouzla naštěstí máme souseda co snad dokáže úplně vše,

  superkarma: 1 26.11.2013, 21:38:28
 4. avatar
  [7] hubajda [*]

  DCOlga — #3 ten muj take dela vse je takovej domaci kutil

  superkarma: 0 26.11.2013, 18:04:20
 5. [6] zzandaa [*]

  marianaant — #5 Zkuste stránky výrobce, mají svoje řemeslníky na vše, takže by si mohl s plynovým taky poradit.

  superkarma: 0 26.11.2013, 14:19:12
 6. avatar
  [5] marianaant [*]

  Řemeslníka sehnat je opravdu kumšt. Teď hledáme opraváře plynového sporáku, ono to opravdu vůbec není jednoduché.Sml15

  1. na komentář reaguje zzandaa — #6
  superkarma: 0 26.11.2013, 13:42:36
 7. [4] tetička25 [*]

  Jó, také jsme měli doma "odborníka" na připojení plynového sporáku, aby prý u něj platila 2 letá záruka musí jej připojit plynař a vydat nám o tom lejstro. Přijel, docela rychle 5 minut pracoval, 5 minut vypisoval lejstro a účtenku a 500,- Kč bylo pryč. Když jsem pak každý den cítila plyn, vzala jsem mýdlovou vodu a zjistila jsem, že tam, co to připojil, uniká plyn, volala jej znovu. Naštěstí přijel hned a opravil zdarma. Není nad to se obrátit na odborníky. Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 26.11.2013, 10:13:12
 8. [3] DCOlga [*]

  Manžel se radši naučil spoustu věcí dělat sám, řemeslníky si objednáváme jen v nejnutnějších případech.

  1. na komentář reaguje hubajda — #7
  superkarma: 0 26.11.2013, 10:00:54
 9. avatar
  [2] SoniO [*]

  ceny řemeslníku jsou někdy přehnané a když je něco potřeby opravit tak mi pomuže rodina

  superkarma: 0 26.11.2013, 09:46:06
 10. [1] opickajura [*]

  řemeslník má ceny, že bez kámošů člověk nebydlí

  superkarma: 4 26.11.2013, 07:54:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme