Domácnost

Náš počítač alias Dáma s kaméliemi

Odešla jsem do invalidního důchodu v letech, kdy elektrický psací stroj měla jen sekretářka generálního ředitele. My jsme měli k dispozici jen mechanickou kalkulačku. Cože, nevíte co to je? Zelená krabice velikosti A4, naťukneš číslo a pákou pohneš dopředu-vzad, zarachotí a číslo je přičteno. Jak šla doba, klopýtavě jsme držela krok s domácí elektronikou, ale s vývojem v kanceláři, počítač - no to nikdy!

A nastaly deště a povodeň v Karlíně ... muž přinesl počítač domů. Všechny ty šňůry a divné krabičky a blikající příšerky. A kolem létala slova - PC, modem, disketa, net, mail a jiné a jiné.

Tak jo, uvařím si kafe, sednu, koukám, píšu si papírky. Kdo mi ale řekne, co která klávesa na klávesnici znamená? Neexistuje žádný návod. Známí se smějou, to není potřeba, na to přijdeš.
Tak jo, jdu platit - ouha, heslo, aha papírek - a nejde a nejde - a hele, mám přepnuto na velká písmena. Ťuk - sláva, ale co to, chce to po mě 2. dig. podpis - chybička, máme jen jeden, tak znovu, předělat zadání a první příkaz je odeslán. Úžasná úleva, mám pocit, že se vznáším.

Nevím, proč se říká počítač, když ten můj nic nepočítá. Pro mě je to Dáma s kaméliemi. Opravdu se tak chová. Mám nastavený šetřič. Po 5 minutách přijdu - šetřič nikde. Znovu nastavím, OK - a zase nic. Aha, asi se jí nelíbí. Dám běžící text "Odpočívám, ty taky ??" a teď ještě barvu. Mladé dívky a starší ženy jsou prý na růžovofialovou, no právě takovou, co mám na sobě, tak jo. Nastavím a několik dní funguje bez problému. Až jednou koukám - je tam prostorový květ. Fialová mé Dámě přišla asi nudná.

A tak to jde dál, pracujeme, ale asi téma nudí - cink a Dáma zatuhla. Také vyřešíme - k její plné spokojenosti.

Jindy kouknu na poštu. Dáma se rozhodla, že došlé maily seřadí podle odesílatele a ne podle data ... Vracím se do dětství - ta krása objevování ...

A co vy? Už víte na co ta všechna tlačítka na klávesnici jsou a co všechno můžete dělat s myší?

   
18.04.2003 - Dům a byt - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] valesovavera [*]

  Já jsem na tom byla podobně.Nejlepší je přihlásit se do kurzu.Já jsem taky prošlo jedním při UP.A navštěvovala jsem U3věku a tam taky bývá semestr s počítačem.Je to tam moc fajn.Mě je 59 let a byly tam mnohem starší kolegyně a zvládly to.Můžeš mě i napsat pokud budeš chtít.Věrka

  superkarma: 0 20.04.2008, 12:33:39
 2. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Simba: Protože počítá. Všechny informace jsou jenom jedničky a nuly, tak co by s nima asi jiného dělal?

  superkarma: 0 23.11.2003, 10:30:42
 3. avatar
  [8] Simba [*]

  No jo, taky nevím, proč se říká počítač?

  superkarma: 0 10.11.2003, 12:12:29
 4. avatar
  [7] Dášule [*]

  Jitko, prosím tě, nech mi na vzkazech mejlovou adresu /nechala bzch ti ji, ale nevím tvoje jméno/. Ráda bych, kdybzchom se daly dohromady my, starší dámy, které nemáme chuť úpět nad svým stářím a dnešní morálkou.

  superkarma: 0 20.05.2003, 00:23:02
 5. avatar
  [4] zeva [*]

  Dášule: Před lidmi, kteří se neustále, bez ohledu na věk, mají chuť něco učit a zdokonalovat se - smekám a přeji jen to nejlepší

  superkarma: 0 19.04.2003, 17:48:59
 6. avatar
  [3] Dášule [*]

  Jitko, chápu Tvoje pocity. Je mi 59 a s počítačem jsme dobří kamarádi. Neuč se doma, jdi do kurzu. Tam na tě nebudou koukat jako na exota. Sama jsem absolvovala asi 10 počítačových kurzů ještě v době, kdy se první Windows objevily v Brně na veletrhu. Chodím teď na U3V a tady nám dali jeden semestr počítačů. Jsou tady ženy přes 70, které v životě neseděly u počítačů a nikdo se jich neptal, jestli se bojí. A už jsou schopny napsat dopis ve Wordu, začínají s excelem a těší se na internet. Počítač není jen pro mladé. Fakt je ovšem ten, že pračku programuji i po 10 letech s návodem v ruce a programování videa je vždy otázka - uvidím Betty nebo ne. Hodně štěstí a znovu říkám, jdi do kurzu. Narozdíl od našich rodin jsou na naprosto nechápavé lidi zvyklí. A hlavně tam neseď jako buchta a na všechno se ptej. Dej mi na vzkazy mejlovou adresu.

  superkarma: 0 18.04.2003, 10:49:58
 7. avatar
  [2] Pentlička [*]

  A teď je to tam dvakrát. A předtím to zase zmizelo!!

  superkarma: 0 18.04.2003, 09:01:18
 8. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Já se učím na Ženě-in. Ale jde to ztuha. Když se přihlásím, po pár článcích jsem zase nepřihlášená. Ale teď jsem omylem vyjela až na Seznam a světe div se, jsem přihlášená! Za příspěvek mi vždy hezky poděkují, ale neuveřejní ho. Co dělám špatně? Prosím poradit!!! Jsem naprostý začátečník.

  superkarma: 0 18.04.2003, 09:00:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme