Zdraví

Narušení slzného filmu může vést k syndromu suchého oka!

Syndromem suchého oka trpí přibližně jedna třetina populace. Projevuje se pálením a drážděním očí, nepříjemným zarudnutím, pocitem cizího tělesa v oku. Příčinou těchto potíží je narušený slzný film.

Co je to slzný film?

Slzný film zabezpečuje zvlhčení povrchu oka, mechanickou a antibakteriální ochranu a  také částečnou výživu rohovky. Je to tenký film na povrchu rohovky a spojivky, který se skládá z 3 vrstev. První vrstva obsahuje především hlenové látky, snižuje povrchové napětí vody a váže střední vrstvu slzného filmu. Střední vrstva je nejsilnější a její základní funkcí je omývání a zvlhčování povrchu oka. Třetí vrstva obsahuje látky tukového charakteru a má za úlohu zvyšovat povrchové napětí slzného filmu a snižovat jeho odpařování.

eye

Co dělat při poškození slzného filmu?

OcutearPři narušení této ochranné vrstvy vznikají nepříjemné pocity v oku, štípání nebo dokonce zarudnutí. Lékaři v tomto případě doporučují používat tzv. umělé slzy, a to z jednoho prostého důvodu. Umělé slzy nahrazují funkci slz přirozených a pomáhají vytvářet na povrchu oka stabilní vrstvu slzného filmu, čímž odstraňují problémy spojené se syndromem suchého oka. Ideální náhradou slz jsou samozřejmě kapky založené na přírodní bázi, bez obsahu konzervačních látek. Jedny z mála na trhu jsou např. oční kapky OCUTEARS obsahující 0,15 % roztok kyseliny hyaluronové. Užívat je mohou dokonce i nositelé kontaktních čoček, a to díky absenci konzervantů a jejich vysoce lubrikačním schopnostem.

Více na www.mrkejte.cz a na FB stránkách www.facebook.com/mrkejte?fref=ts

   
28.02.2014 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

  1. [2] O´Gába [*]

    Máte zkušenosti i s jiným typem, dle mého názoru kapky nic neřeší, pouze dočasně

    superkarma: 0 14.04.2014, 07:05:10
  2. [1] O´Gába [*]

    Myslím, že každý kdo jen delší dobu pracuje u PC tento pocit zná. Zatím jsem ještě nepřišla na nic, co by mi dlohodobě od toho pomohlo. Užívám kontaktní čočky a jsem tedy limitována výběrem, výše uvedené kapky neznám.

    superkarma: 0 14.04.2014, 07:04:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme