Dominikánská republika se může pyšnit neuvěřitelnou zeměpisnou pestrostí. V její rozmanité krajině nalezneme mimo jiné bohaté tropické pralesy, pouštní oblast s písečnými dunami, skalnaté pobřeží Atlantiku i klidné karibské pláže. Země rovněž v oblasti drží několik primátů; na jejím území leží jak nevyšší, tak i nejnižší bod Karibiku a najdeme zde i jeho největší jezero. O nejpozoruhodnějších místech tohoto ostrovního státu v srdci Karibiku se můžete dozvědět více právě teď...

DR

27 vodopádů na řece Damajagua

Dvacet sedm vodopádů v provincii Puerto Plata je skutečnou ekoturistickou atrakcí pro domácí i zahraniční návštěvníky, kteří hledají dobrodružství a aktivní odpočinek v přírodě a chtějí poznat jeden z pokladů, které zdejší panenská příroda ukrývá. Během jednoho dne uvidíte sedmadvacet úchvatných vodopádů a za doprovodu školeného průvodce si užijete i vzrušující skoky do vody a osvěžující plavání pod vodopády.

Národní park Los Haitises

Národní park Los Haitises se skládá se z několika ostrovů pokrytých džunglí a mangrovy. Za svou ohromnou biodiverzitu vděčí mimo jiné vysoké vlhkosti. Díky jedinečnosti životního prostředí zde svůj domov mají tvorové jako kapustňáci, mořské želvy, netopýři, hroznýši, volavky a více než 110 z celkového počtu 270 druhů ptáků, kteří v Dominikánské republice žijí. Nádherné scenerie tohoto národního parku jste mohli vidět i ve filmu Jurský park.
Stejně jako na některých jiných místech, i zde se dochovaly jeskynní nápisy z předkolumbovského období.

Pozorování velryb v Las Terrenas, Samaná

DRPro nás, Středoevropany, je pozorování velryb exotickou podívanou a nezapomenutelným zážitkem. Dopřát si jej můžeme na poloostrově Samaná, kam velryby hrbaté, kterým se také říká keporkak nebo plejtvák dlouhoploutvý, v zimě připlouvají v hojném počtu až tří tisíc kusů z Grónska, aby se pářily a přivedly na svět svá mláďata. Od poloviny ledna do poloviny března tedy máme jedinečnou možnost pozorovat námluvy těchto osmnáctimetrových tvorů a být svědky toho, jak rodí svá mláďata a jak o ně pečují.

Nejen velryby, ale i neporušená příroda z tohoto regionu činí ideální destinaci pro ekoturistiku i přírodovědný výzkum.

Vodopád El Limón, provincie Samaná

DRTrávíte-li dovolenou v oblasti Samaná, neměli byste vynechat výlet k vodopádu El Limón. Voda zde z výšky dopadá do křišťálově čistého jezera, v němž si můžete dopřát nevšední koupel. K vodopádu, který leží zhruba ve 300 metrech nad hladinou moře, se pohodlně dostanete pěšky. Pokud by se vám tento menší výšlap nechtělo absolvovat, doveze vás k němu kůň nebo oslík.
Nechte se unést krásami nedotčené přírody a vydejte se k tomuto více než čtyřicet metrů vysokému vodopádu.

Východní národní park a ostrov Saona

Východní národní park se rozkládá na ploše 430 km2 v provincii La Altagracia na východě země a jeho krajina je velmi různorodá. Obdivovat zde můžeme bohaté pralesy, mangrovy i pláže. Návštěva bude nepochybně zážitkem nejen pro milovníky ptactva, kteří zajisté ocení rozmanité sovy, pelikány, fregatky, racky i několik druhů malých papoušků, ale i pro obdivovatele vodních živočichů, kteří zde mohou pozorovat kapustňáky, mořské želvy a delfíny. Bohatá je i místní flóra. Ve zdejších pralesích rostou ibišky, aloe vera, kokosové palmy i ovocné stromy.
Kromě přírodního bohatství nabízí Východní národní park i jeskyně s významnými archeologickými nalezišti. Zde si můžeme prohlédnout nástěnné malby původních obyvatel ostrova, Taínů.

Jeskyně zázraků (Cueva de las Maravillas)

Žádný milovník historie a přírody by neměl na cestě po Dominikáně vynechat Jeskyni zázraků plnou jeskynních maleb, tajemných zákoutí a krápníků. Během hodinové prohlídky se ponoříte do nejstarších dějin země a vychutnáte si magické prostředí jeskyně.

DR

Národní park Armando Bermúdez a nejvyšší hora Karibiku Pico Duarte

V oblasti Jarabacoa v Centrálním pohoří se rozkládá další z nádherných dominikánských národních parků, ve kterém se tyčí celkem čtyři hory, jejichž výška přesahuje 3 000 metrů. Nejvyšší z nich, Pico Duarte, je zároveň nejvyšším vrcholem Karibiku. V zimě zde noční teploty klesají pod bod mrazu, v období od dubna do června zde vydatně prší. Pozorovat tu můžeme papoušky, datly, hutie a jiné hlodavce i hady a pavouky.
Řeka Jimenoa, která protéká horskými oblastmi, i její okolí nabízí široké možnosti sportovního vyžití - sjezd na kánoi, slaňování, jízdu na koni, paragliding a další.

Národní park Jaragua

DRPark nabízí hned několik různých ekosystémů a láká i přítomností mnohých endemických druhů, které se nikde jinde na světě nevyskytují. Zajímavostí je, že na místních písečných plážích kladou svá vejce mořské želvy.

Jezero Enriquillo

Na jihozápadě země se nachází skutečný klenot, největší slané jezero Karibiku, které je zároveň i jeho nejníže položeným místem (více než 40 metrů pod hladinou moře). Na jezeře, jehož voda je třikrát slanější než voda mořská, jsou tři ostrovy. Největším z nich je Isla Cabritos.
V přirozeném prostředí zde žije mnoho plazů, zejména různé druhy leguánů, a ptáků jako například volavky a plameňáci. Unikátní je jedna z největších kolonií krokodýla amerického na světě, které se tu skvěle daří.
Nedaleko jezera nás čeká možnost relaxace v lázních La Zurza postavených u pramene sirné vody. Návštěvu jihozápadu Dominikánské republiky tak můžeme zakončit odpočinkem a ozdravnou kúrou.

O Dominikánské republice:

Dominikánská republika patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku a zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Tato destinace je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmysl v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Puerto Plata - Cabarete - Sosua, La Romana - Bayahibe, Samana - Las Terrenas, Boca Chica - Juan Dolio a Punta Cana.

Reklama