.

Národní park Teide

Cestování

Národní park Teide

Nemusíte letět na Měsíc, abyste viděli měsíční krajinu.

Stačí jet na Tenerife, jeden ze sedmi velkých Kanárských ostrovů. Národní park Teide najdete uprostřed ostrova Tenerife. Park je tvořen na severu Pico del Teide a na zbylých světových stranách je lemován zbytky lávy bývalého kráteru La Caldera de Las Cañadas. Tato rozlehlá měsíční krajina se rozkládá na 135 km2. Přestože je to skoro pustá krajina, najdete zde flóru i faunu. Jména kytiček po mně nechtějte, vím pouze, že se tam vyskytuje kytka s bílým květem „kopretina z Teide“. Ač se měsíční krajina může zdát monotónní – zde tomu tak není. Láva různého stáří vám poskytne přehlídku barev od černé až po červenou. Ty „nejmladší“ lávy mají barvu černou – díky obsahu manganu . A ty nejstarší – zoxydované – mají právě odstíny červené.

Myslím, že největším lákadlem je Pico del Teide. Pokud jeho vrchol ve výši 3 718 m není zakryt mraky, které přinesly pasáty, můžete jej vidět při příletu letadlem (samozřejmě i při výletu do jeho okolí). Teide je taková „Jeho Výsost“, kterou v zimě pokrývá sníh a navíc to je nejvyšší hora Španělska!

Pico del Teide není pravidelný vrcholek, ale v různých výškách z něho vykukují staré krátery. Naposledy se tu soptilo v roce 1798, takže se v klidu můžete vydat na výlet. Ovšem čas od času si nejvyšší bod – El Pilón – kráter o průměu 80 m „pšoukne“ sirovodík o teplotě 86ºC. Na Teide si můžete vyšlápnout – nebudete první, ani poslední. Ti první se sem vydali v 18. století a výstup trval i několik dní. Dnes to zvládnete lanovkou za 8 minut ke kráteru La Rambleta ve výšce 3 555 m. Odsud to máte již pouhých 25 minut pěšky k vrcholu. Ovšem s lanovkou nepočítejte v zimě – to jsou zde časté větry, při kterých lanovka nemůže fungovat. A pokud se rozhodnete, že budete dobrovolnými trosečníky, můžete se ubytovat ve srubu Altavista a kochat se západem a východem slunce.

Více informací žádejte na www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 2 / 24 94 70 00 nebo +420 / 2 / 24 94 65 59.

   
07.05.2003 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Simba [*]

  Národní park Teide jsem navštívila v r. 1994, ta krajina byla myslím využitá jako exteriéry filmu Planeta opic.

  superkarma: 0 23.11.2003, 16:15:47
 2. avatar
  [1] muflonka [*]

  Na vrcholek Teide si jen tak vyšlápnout nemůžete, od roku 1993 vás tam pustí jen s povolením . Dávají ho zadarmo, ale musíte si pro něj zajet až do Santa Cruz - na ředitelství Národního parku (ulice Emillo Calzadilla, blízko Plaza de Espaňa). A kdyby jste si náhodou pro to povolení jeli, tak si nezapomeňte vzít pas.

  superkarma: 0 07.05.2003, 07:05:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme