.

Národní park Dunajské luhy slaví 20 let!

Cestování

Národní park Dunajské luhy slaví 20 let!

Kousek za hranicemi Slovenska, mezi Bratislavou a Vídní se rozprostírá v Evropě jedinečná chráněná oblast lužních lesů - Národní park Dunajské luhy (Donau-Auen), který v této sezoně slaví 20 let. Vstupní branou do lužních lesů je zámek Schloss Orth - Návštěvnické centrum národního parku v obci Orth an der Donau. Odtud se můžete vydat na toulky po krásné přírodě dunajských luhů.

park

Jaro a probouzející se příroda je ideální možností poznat typickou přírodu v okolí Dunaje, podnikat výlety, zažít na vlastní kůži, jak to vypadalo v okolí tohoto veletoku kdysi dávno, když ještě nebyl regulován a žil si vlastním životem. Základní snahou ochranářů je nezasahovat do přírody vůbec, nebo pokud, tak jen v nejnutnějších případech. Pouze tak se dá zachránit příroda v její nejčistší podobě.

Unikátní přírodní učebnice

Národní park Dunajské luhy je evropským unikátem, neboť v dnešní době je přímo nemožné, aby se podařilo zachovat takový kus přírody mezi dvěma velkými městy, jakými jsou Bratislava a Vídeň. Národní park se svým fantastickým světem zvířat a rostlin nabízí nezapomenutelné zážitky při pozorování přírody a zve na procházky s průvodcem (k dispozici jsou i slovenští průvodci a informační tabule ve slovenském jazyce). V dunajských luzích má své místo přes 700 druhů rostlin, více než 30 savců a 100 bažinatých ptáků, osm plazů a 13 druhů obojživelníků, tisíce druhů hmyzu, jakož i 50 druhů ryb. S fascinujícím světem dunajských luhů se mohou hosté seznámit na multimediální výstavě v zámku Schloss Orth (jen 35 km od Bratislavy): „Donauraum“ (je i v češtině). Prezentuje národní park od jeho vzniku až po současnost.

Park nabízí možnost seznámit se přírodou dunajských luhů na vlastní kůži. Zde žijí zvířata a rostou rostliny ve svém přirozeném prostředí. Na zámeckém ostrově u zámku například syslové, evropská želva bahenní, různé druhy hadů, kvetou vzácné vodní rostliny, divoké květiny ... V prosklené pozorovatelně pod vodou můžete sledovat ryby dunajských ramen, mušle a kraby v jejich přirozeném prostředí. Různá stanoviště na ostrově, na kterých se dá hodně dozvědět, doplňují nabídku pro malé i velké.

!! Novinka v sezoně 2016 !!!

Nationalpark - Lounge: nové, interaktivní infocentrum národního parku nabídne nové pohledy na přírodu dunajských luhů. Pro návštěvníky je k dispozici zdarma v Centru národního parku - v zámku ORTH (schlossORTH Nationalpark-Zentrum), v obci Orth / Donau. Nabízí zároveň i příjemné posezení u kávy nebo malého občerstvení.

„Slovenské dny“ v Národním parku v roce 2016

 • Mimořádná nabídka během slovenských státních svátků a vybraných sobot pro návštěvníky ze Slovenska - 16. duben, 1., 8., 28. květen, 18. červen, 5., 23. červenec, 13., 29. srpen, 1., 15. září, 1., 15. říjen, 1. listopad - během těchto dní platí pro slovenské návštěvníky zlevněné vstupné až o 20% ve srovnání se stálými cenami!
 • Zlevněné vstupné během slovenských dnů: dospělí: 8,80 €, děti a mládež od 6 do 19 let a studenti: 4,80 €, rodinná vstupenka (2 dospělí, 2 děti): 16 €
 • Nabídka pro slovenské návštěvníky: prohlídka výstavy „Donauraum“ (tematika národního parku) se slovenským průvodcem, informační materiál v češtině. Začátky prohlídek v češtině: v 10.30, 11.30, 13.30, 14.30,15.30 a 16.30. Přihlášení předem v uvedené slovenské dny není potřeba. Místo setkání: zámek (schlossORTH) - vstupní hala, délka prohlídky s průvodcem: cca. 1 hod.
 • Ve vstupném je zahrnuta i: individuální prohlídka vyhlídkové věže a zámeckého ostrova s podvodní pozorovatelnou (plán s popisem jednotlivých stanovišť dostanete také ve slovenském jazyce u vstupu). Celková délka pobytu je přibližně 2,5 hodiny.

park

Otevírací  doba a informace:

Informační centrum Národního parku schlossORTH

 • 21. března až 30. září 2016 denně 9 až 18 hod.
 • 1. října až 1. listopadu 2016 denně 9 až 17 hod.

Více informací najdete na: www.donauauen.at

   
13.04.2016 - Zahraničí - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] AmeA [*]

  Sml67Sml67

  superkarma: 0 13.04.2016, 21:02:58
 2. [2] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 13.04.2016, 09:51:10
 3. avatar
  [1] gerda [*]

  Tato oblast mě fascinuje. Protože jsem tam nikdy nebyla a z literatury ji znám jako něco naprosto všemu se vymykajícímu. Anebo z cestopisů - Dunaj, evropská Amazonka, to byla nádhera....Nedávno jsem se dívala na pamětnický film Touha zvaná Anada a tam hraje Dunaj jednu z hlavních rolí, dojem z filmu je úžasný a dlouhodobý. Hned bych se tam rozjela, kdybych mohla.

  superkarma: 0 13.04.2016, 07:18:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme