Bulvár

Národní divadlo uvede oceňovaného Orfea


 

Ani čtyři stovky let od svého prvního uvedení neztrácí bájný příběh Orfea a Eurydiky na přitažlivosti pro současné publikum. Mladý režisér Jiří Heřman loni na jevišti Stavovského divadla vtiskl opeře Claudia Monteverdiho Orfeo, jednomu ze tří nejstarších operních děl vůbec, moderní vizi s autentickým hudebním nastudováním. Původně barokní opeře se dostalo velmi kladného hodnocení od kritiků i diváků – oceňována byla podmanivá vizualita představení, nadčasovost i citlivá práce s psychologií postav, jež vystoupily ze sevření antického mýtu. „I když jsme akcentovali téma lidské touhy a bezmoci, vyvěrající z původně Ovidiova příběhu, v hlavní roli zůstává úchvatná, melancholická Monteverdiho hudba,“ říká Jiří Heřman. Jediná dvě představení Orfea v této sezoně budou uvedena 24. a 25. ledna od 19.00 ve Stavovském divadle.

 

Za úspěšnou inscenací stojí mezinárodní, renomovaný tým tvůrců. Vedle Jiřího Heřmana, současného uměleckého šéfa opery Národního divadla, je pod pražským Orfeem podepsán například dirigent a autor hudebního nastudování Roberto Gini. Řadu zahraničních jmen lze nalézt i mezi pěvci; po boku Markéty Cukrové v roli Eurydiky se představí Vincenzo Di Donato – zkušený a rovněž teoreticky výborně připravený italský pěvec. Ostatně i Markéta Cukrová má pro roli v Monteverdiho Orfeovi vynikající praktické zkušenosti: specializuje se na barokní hudbu a vystupuje s tělesy zaměřenými na autentickou interpretaci - Collegium Marianum či Musica Florea.

 

Téma Orfeova sestupu do hlubin podsvětí za mrtvou Eurydikou bylo hudebně zpracováno mnohokrát - vzpomeňme kupříkladu hojně uváděné dílo Christopha Willibalda Glucka. Monteverdiho dílo bylo  poprvé provedeno o karnevalu v roce 1607 ve vévodském paláci Vincenza Gonzagy v Mantově. Stalo se také nejuváděnějším titulem v 17. století. 

Vstupenky na koncert jsou v prodeji v pokladnách Národního divadla a předprodejních sítích.
Tisková zpráva


Milé milovnice krásné hudby a opery zvlášť,
toto představení jsem loni viděla ve "Staváku" a mohu vřele doporučit. Je to opravdu zážitek.
Jak vizuální (skvěle výtvarně stylizovaná scéna i kostýmy), tak hudební. 
Vidět dnes v Čechách Monteverdiho operu je opravdu výjimečné.
   
15.01.2008 - Kultura - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [3] VeronikaBl [*]

  superkarma: 0 15.01.2008, 17:21:10
 2. [2] gentiana [*]

  No, mně scéna a kostýmy přišly děsivě odbyté.

  superkarma: 0 15.01.2008, 15:52:58
 3. avatar
  [1] shb [*]

  ne a ne a ne to není nic pro mně

  superkarma: 0 15.01.2008, 15:33:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme