Národní divadlo vstoupilo do nové sezony 2013/2014. Pro návštěvníky je připraveno 15 premiér, z čehož tři se týkají baletu.

NDJako první premiérou bude k vidění Prokofjevův balet Romeo a Julie. Tato slavná baletní inscenace už v repertoáru byla, nyní ovšem půjde trošku o něco jiného. O choreografii a režii se postará nynější umělecký šéf Baletu ND Petr Zuzka, který děj pojmul originálněji a vedle základní příběhové osy se zaměří i na důvod nepřátelství mezi Monteky a Kapulety, který není v původní Shakespearově tragedii blíže určen. Premiéry se uskuteční 14. a 15. 11. 2013 ve Státní opeře.

Další se představí Česká baletní symfonie II., která navazuje na stejnojmenná večer z minulosti, kde se hudba předních českých hudebních skladatelů setkala s tvorbou různých generací českých choreografů. Balet touto produkcí také reaguje na rok 2014, jež je Rokem české hudby. Večer zahájí Polní mše Bohuslava Martinů se strhující a dynamickou choreografií Jiřího Kyliána. A jevišti bude vystupovat v první části dvanáct mužů-vojáků, V prostřední části je nahradí ženy, které budou interpretovat první větu Stabat Mater Antonína Dvořáka. Jejich choreografie bude pod vedením Petra Zuzky. Závěr večera bude patřit nejmladšímu choreografovi Viktoru Konvalinkovi. V tomto případě půjde o ryze autorskou inscenaci se skladbami současného skladatele Jana Jiráska.

Premiéry se budou konat 17. a 18. 4. 2014 v Národním divadle.

Poslední premiérou této sezony bude komorní inscenace na pomezí baletu a tanečního divadla Valmont, podle předlohy románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782). O choreografii se postará český choreograf Libor Vaculík na hudbu Franze Schuberta v úpravě Petra Maláska.

Novinka bude k vidění 26. 6. 2014 ve Stavovském divadle.

Reklama