Domácnost

Narodilo se jim 8. dítě.


Je to pár měsíců, co na TV NOVA v pořadu Na vlastní oči byla reportáž o rodině žijící v maringotce, která má sedm dětí. Již tenkrát tu byla diskuze, jestli paní byla v jiném stavu. A situace posledních dnů mě donutila napsat tento článek - zoufalý výkřik k vašim názorům. Je to normální?

Některé z Vás to viděly, ale pro ty, které ne, uvedu pár informací, abyste byly v obraze. 

Oba rodiče jsou vysokoškoláci z "normálních" rodin. Ale jednoho dne se rozhodli, že je nebaví honit se za penězi, které údajně nepotřebují, a že chtějí žít přírodně, nezávisle na státě. Tak si koupili louku, na ni dovezli tři maringotky a v tomto obydlí začali žít. Každý člověk, který slyší, že někdo chce žít přírodně bez peněz, si nejspíš představí, že když nechtějí žít pro peníze, tak že budou žít z vlastních zdrojů - jídlo si vypěstují, oblečení ušijí atd., ale to u nich neplatí. Žijí ze všech možných dávek státu, které má tatínek rodiny opravdu perfektně vypracované, na které kdy mají nárok, a z pronájmu bytu v Praze. Takže z toho plyne, že se nerozhodli žít bez peněz, ale bez práce. Což je ovšem jejich věc, kdyby tím ale netrpěly ty děti. Tato rodina měla sedm dětí. Záměrně píši měla, protože už to tak docela neplatí, od 25. října jich mají osm.

A aby ani ve jménech svých dětí jejich rodiče nebyli obyčejní, dali jim velice zajímavá jména: Dorotka, Kašpar, Silvestr, Severin, Horymír, Prokop, Perla a poslední je Irenej.

Děti nechodí do školy, pouze na každoroční přezkoušení, což je jejich jediný kontakt se světem, a jinak v teplých měsících jsou v maringotkách a na louce a v zimních měsících v Andalusii v dodávce, kterou tam jedou. Ty děti se stýkají pouze mezi sebou a neznají žádné jiné lidi, a tudíž nemají žádné kamarády. Když k nim někdo přijede na návštěvu, tak z toho žijí několik měsíců. Ty děti neznají televizi, což je jistě záslužné, ale na druhou stranu neznají ani to, že existuje něco jako počítač, což už je v dnešní době poměrně problém. I když technice neholduje každý, tak by se i toto dalo přehlédnout, ale když dítě přijede do města a neví, jak si sednout na záchod, jak chytit příbor, tak to mi přijde jako zásadní problém. No jak by to taky mohly vědět, když chodí do lesa do díry a jedí dřevěnou lžicí. Neznají vanu nebo sprchu, protože znají pouze studánku. Na starání se o děti mají nejstarší dceru. 

A to je další věc. Nejstarší holčičce Dorce je teď tak 16 let a dělá chůvu. Její vyhlídky na další život jsou ty, že bude maminkou. Když s ní člověk mluví, tak se stydí za to, jak a kde žije. Druhý nejstarší asi 14letý chce být pasák koz. No jsou tohle normální vyhlídky takhle starých dětí? A navíc, oni tam vůbec nejsou šťastní a chodí za rodiči, jestli by už nechtěli přestat, že už se tam nevejdou. I ty děti mají víc rozumu. 

Jedno se rodičům musí nechat, každé dítě, které má již dostatečný věk, hraje na hudební nástroj. Hrají opravdu krásně na housle, na klavír, na trubku a na tahací harmoniku. Ale bude jim to v budoucnosti stačit? 

Popravdě řečeno, vždy když mi volá máma, teta těch všech dětí, že se její setře Simoně narodilo další dítě, je mi z toho smutno. A vždy si říkám, aspoň že Simona přežila a dítě je zdravé. To je ovšem věc, která také nemusí být dlouho pravdou. Simona má RH- a otec dětí RH+, což je samo o sobě velké riziko. Také má za sebou již 4 císařské řezy - další riziko, a také po osmi těhotenstvích je věk 40 let rovněž rizikový.

No, zbývá se jen modlit, aby to všichni pokud možno ve zdraví přežili až do stáří a že třeba jednou ty děti se nějak dostanou do města, adaptují se a budou vést aspoň trochu normální život, aby byly šťastné. Ovšem čím se budou živit, kdo ví :-(

   
31.10.2005 - Dům a byt - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [195] aha [*]

  *Kotě*: Ale jakou ty děti mají volbu? Vždyť nic jinýho nepoznali, tak těžko se budou moci rozhodovat mezí tím a tím. Spíš bych viděla princip výchovy ukázat dítěti možnosti a volbu nechat na něm, ale až poté, kdy bude z čeho vybírat.

  superkarma: 0 01.11.2005, 11:33:34
 2. [194] Sasa [*]

  Já pořád stejně nevím, co tu chcete vyřešit?

  superkarma: 0 01.11.2005, 11:07:47
 3. avatar
  [193] *Kotě* [*]

  Je mi úplně jedno, jak kdo žije, pokud nekrade, nevraždí a nikoho netýrá. Izolování se od světa a odmítání civilizačních vymoženosti pro sebe a pro děti je legitimní volba, to nelze nikomu rozmlouvat. Jako zákonní zástupci svých dětí mají ti lidé právo tento životní styl uplatňovat i na nich, až budou děti plnoleté, mohou se pak rozhodnout svobodně. Co si o tom já nebo kdokoli jiný myslí, je irelevantní.

  Mě pouze nadzvedává to, že nechápu, proč tuto svobodnou volbu mám někomu platit já ze svých daní. Nemakačenky nestydatě využívající sociálních dávek nemůžu ani cítit.

  superkarma: 0 31.10.2005, 22:44:49
 4. avatar
  [192] Alfová [*]

  ještě mě napadá,když ten otec není registrován jako nezaměstnaný,musí si přece platit zdr.pojištění a to teď dělá asi 1100

  superkarma: 0 31.10.2005, 21:34:11
 5. avatar
  [191] Vivian [*]

  Sasa: vidím to podobně. Každá mince má dvě strany, a děti z leckteré "panelákové" (rozuměj "nepřírodní") rodiny na tom nejsou o nic líp, i když v jiných směrech...

  superkarma: 0 31.10.2005, 21:25:22
 6. avatar
  [190] Jeremi [*]

  Ťapina: Na pronajímání vlastního bytu (ani jiné nemovitosti) samozřejmě nemusíš mít ŽL, a to ani, když z toho platíš daně a veškeré další odvody.

  superkarma: 0 31.10.2005, 21:18:56
 7. avatar
  [189] Alfová [*]

  Kristule: ještě dodatek k domácímu vyučování:toto jim musí někdo povolit(ředitel školy,kam děti spadají),někde to vůbec nepovolují a evidentně děti prošly do vyšších ročníků,tak to s výukou tak zlé nebude....ale jak může gymnazista studovat doma,to nechápu...určitě existuje předmět jako počítače....a když nechodí do školy a doma PC nemají,tak postupky udělají jak?bez kompletního vzdělání se dnes neobejde ani přírodní člověk

  superkarma: 0 31.10.2005, 20:36:02
 8. avatar
  [188] Kristule [*]

  Sasa: chápu ,že jsi nečetla příspěvky pod článkem ,kde je spousta věcí vysvětlena,tj návštěva jejich ve městě jako celku byla před osmi lety,of té doby jsou pouze na louce a jednou za rok jedou na přezkoušení do školy - pouze tam a zpátky.Nikdo jim nevyčítá osm dětí,ale to že je naprosto izolují.A v té Andalusii jsou pouze na louce v dodávce opět na samotě ,trakže tatínek s bičem neni potřeba


  Alfová : nejedou se třema maringotkama,ale pouze s dodávkou a za co tam žijí,nejspíš za ten pronájem bytu a soc dávky (oni tad moc neutratí

  superkarma: 0 31.10.2005, 20:02:17
 9. avatar
  [187] Tanzi [*]

  Baronka z Kratihájů: to tedy ano

  superkarma: 0 31.10.2005, 19:56:01
 10. avatar
  [186] Alfová [*]

  když pominu soc.dávky,z čeho žijí v té Andalusii, a za co tam jedou?s 3 maringotkama

  superkarma: 0 31.10.2005, 19:35:47
 11. [185] Sasa [*]

  tak já nevím.když teda se rodiče rozhodli žít takto "přírodně", tak mají děti jako rukojmí.. a děti lítají s klíčem na krku kolem baráku, aby se pak nechali seřvat unavenými rodiči večer jak přijdou z práce, najdli se a sedli k PC nebo TV...to je v pořádku, jo? To nejsou rukojmí? Tyhle děti budou umět žít "normálně"?
  A to že mají 8 dětí...jéééééžiš ta hrůůůůza! Napřed se tu volá po tom, jak málo je dětí a ted ta hrůza!!! Oni si jich dovolili osm. A berou na ně přídavky....ti dacani!!!! Vy ty přídavky neberete, když jste na mateřské nebo i v práci? A kolik rodin ve městě nedělá a dělat nebude, protože (...důvod si doplňte samy, je jich dost...) a to je O.K. Ti žijí ve stádu...tam se to bere. A žádnou rasu z toho nevyjímám.

  Já jen nechápu jedno: Děti žijí izolovaně...ale tu návštěva ve městě u rodiny, tu rodina u nic, tu v nemocnici (to je blbý...), pak jedou do Andalusie. To jako napřed běží otec s bičem a odhání všechno živé kolem?

  superkarma: 0 31.10.2005, 19:26:17
 12. avatar
  [178] Tanzi [*]

  Baronka z Kratihájů: myslím ,(skoro jsem přesvědčená) že o tom pražském bytě v Tv nikdy nepadnulo ani slovo..tedy pokud pronajímá, může klidně na černo-nebyl by první ani poslední.

  superkarma: 0 31.10.2005, 18:56:49
 13. avatar
  [177] Ťapina [*]

  Baronka z Kratihájů: A když někdo chodí normálně do práce a nemá to jako jediný příjem, tak taky? Já tomu vůbec nerozumím

  superkarma: 0 31.10.2005, 18:41:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [174] Ťapina [*]

  Baronka z Kratihájů: Na pronajmutí jednoho bytu musíš mít ŽL? To slyším poprvé.

  superkarma: 0 31.10.2005, 18:09:39
 2. avatar
  [171] Meander [*]

  Maaja: Jo, toho chlapa bych s gustem vyslala tlouct štěrk. Aspoň by ho přešly choutky se rozmnožovat.

  superkarma: 0 31.10.2005, 17:41:42
 3. avatar
  [168] Meander [*]

  Stejně je to zvláštní... Když někdo týrá psa životem v kleci, strhne se bouře nevole a už to lítá, už je šrumec. Když někdo týrá děti životem jako je tento (a já tvrdím, že to je týrání), bez kontatků se světem, bez základních vymožeností (právo na informace), pár lidí se spravedlivě rozhořčí, že ta sebranka se nechá živit, a dál je ticho po pěšině. Kruci, co jsme to za společnost?!

  superkarma: 0 31.10.2005, 17:28:35
 4. avatar
  [165] Vivian [*]

  Takové zajímavé téma že by nešlo zpracovat lépe?

  superkarma: 0 31.10.2005, 17:22:26
 5. avatar
  [164] kemy [*]

  Radka27: ještě ke 122: ty myslíš, že ty děti se cejtí bejt nešťastný, když nic jinýho nepoznaly? podle mě sou prostě ty rodiče sobci, protože si vybrali VELMI neobvyklej životní styl a děti tim stáhli s sebou. jak se budou moct zařadit do života, kterym žijou "normální" lidi? podle mě dost těžko. myslim si, že si mohli takle klidně blbnout, až jim děti odrostou a neměli je tam tahat.

  superkarma: 0 31.10.2005, 17:15:00
 6. avatar
  [163] kemy [*]

  Radka27: no nevim. docela si mě naštvala. proč by hned musela bejt hloupá? jako sestřenice dětí z donucení žijících jako zálesáci bych asi taky byla z toho hotová. jistě to má ijiný stránky. např. tu, že ty děti sou vynalézaví a šikovný, podle toho, co odvysílala tv nova. jedno vim jistě. nikdo z mýho okolí by s nima neměnil.

  superkarma: 0 31.10.2005, 17:11:07
 7. avatar
  [162] labella [*]

  Tu reportáž jsem tenkrát viděla a můj názor je ten, že pokud se ti dospělí rozhodli takto přírodně žít, tak prosím, ale proč do toho tahat i ty děti? Oni se musí přizpůsobit rodičům, oni si tenhle způsob života nevybrali. Jak se asi jednou poperou se svým životem a společností, když žijou v podstatě izolovaně, jak za středověku a přitom máme 21. století? Prostě a jednoduše, myslím, že ty rodiče se na svých dětech asi pěkně podepsali. Nebo snad plánujou, že děti si najdou partnery a přistaví se další maringotky? No nevím, mám z toho všeho dost smíšený pocity.

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:59:58
 8. avatar
  [161] Markýza [*]

  Radka27 122: nečetla jsem všechny reakce, jen podotýkám, že vím, že autorka je příbuznou této rodiny, takže se asi nebude jednat o jednostranný pohled

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:58:40
 9. avatar
  [160] Léňa [*]

  Nevim proč se tady proti sobě stavěj dva extrémy: žití v otřesných podmínkách zahalených do pojmu "nezávislý život" versus městský děti sedící jenom u počítače. Žít a smýšlet "jinak" se dá i když člověk chodí do práce. Opravdu se mi nelíbí když já (a částečně i můj zaměstnavatel) odvádim daně jak a pak za každou věc kterou si koupim nebo službu kterou si dopřeju odvádim ty daně znova a takovýhle lidi se ještě chlubí tim jak na to vyzráli.

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:43:34
 10. avatar
  [157] Meander [*]

  Moje babi měla na dvoře kadibudku a v domě splachovací hajzlík. A taky chodila tvrdošíjně na tu kadibudku

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:18:51
 11. avatar
  [156] sara.l [*]

  Manx: můj strejda má taky suchý hajzlík a chodí tam pořád...zvyk je železná košile doma má normální záchod splachovací a když jsem tam kdysi chtěla jít tak namě vypadly krabice prohlásil,že nebude podporovat ty zloděje když pořád zdražujou vodu a v zimě si vypíná lednici,protože má na dvorku sud s vodou a kde jídlo zamrazí,jenom teda nevím jak to vyseká asi až na jaře

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:14:23
 12. avatar
  [155] Radka27 [*]

  Maaja: Teda sorry, asi něco z mého posledního příspěvku mělo být i pro Manx... Spletly se mi dva černé nicky. Tak pardon, holky.

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:10:20
 13. avatar
  [154] Radka27 [*]

  Maaja: No, pravda, každý kdo pozorně čte. Přiznávám se, že kraviny obdobného kalibru skutečnš jen prolétnu a nedělám jim rozbor, včetně větného Ony články tohoto typu, stejně jako reportáže tohoto typu na Nově, vždycky vyznějí tak, jak chce autor, nikoliv tak, jaká je skutečnost. Ty jako čtenář nebo divák asi sotva pojedeš na louku se podívat, jak to je doopravdy, takže jestli chceš, můžeš věřit informacím, které Ti někdo po svém naservíroval a brát je smrtelně vážně. Například já Ti věřím, že Tvá babička má v horách tu kadibudku, přesně jak jsi mi naservírovala. Je to pravděpodobné. Ale moc se mi nezdá, že by sociálka nezahájila řízení o odebrání dětí oněm rodičům, pokud by situace byla tak hrozná, jak se píše a pokud by samy děti říkaly, že jsou nešťastné. Nevím. Nechci se tím dále zabývat. Celé to je jednostranný pohled.

  superkarma: 0 31.10.2005, 16:09:18
 14. avatar
  [149] Radka27 [*]

  Tak jsem přečetla článek... Nevím co si vybrat, celý mi připadá jako hodně nedůvěryhodný. Pokud by rodina chtěla sociální dávku, musí prokázat sociálnímu odboru jistou životní úroveň, což asi o mytí ve studánce nelze říci. Navíc v zimě studánka zamrzá a chodit do díry s holou zadnicí v mrazech mi příjde taky nadsazené Dále autorka něco plácá o problému s RH krevním faktorem. Pokud má matka faktor mínus a partner plus, věc se řeší vpíchnutím injekce po porodu, takže nevím o jakém "hrozném" riziku autorka hovoří. Asi chce jen plašit stejně hloupé lidi, jako je ona sama. No v podstatě jsem se pobavila, dětem snad jednou bude 18 a budou si mci dělat co chtějí. Příběh má určitě i jiné stránky, než se objevují v tomto očesaném a zmateném článku. Nazdar bazar

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:48:55
 15. avatar
  [148] Meander [*]

  Radka27: Bingo!
  Maaja: Může to odmítnout. A když potom bude někde chcípat, dostane se jí lékařské péče jako komukoliv jinému, kdo platí zdravotní pojištění a kdo nehazarduje s životem.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:48:47
 16. avatar
  [143] Radka27 [*]

  Osm dětí? Kde na to kradou?

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:42:03
 17. avatar
  [140] Meander [*]

  kemy: Taky byla panna

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:11:24
 18. avatar
  [139] kemy [*]

  a kurva

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:06:41
 19. avatar
  [138] Meander [*]

  Manx: Uloví si jinou.

  superkarma: 0 31.10.2005, 15:03:01
 20. avatar
  [132] Tanzi [*]

  Se mnou kdysi v porodnici ležela paní s třetím těhotenstvím a také čekala na 3.císaře..a dr se na ni moc zlobili, že ji to ohrožuje na životě.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:33:39
 21. avatar
  [130] gerda [*]

  Meander: mně se zdá, že už po dvou císařích je nebezpečné každé další těhotenství. Asi jsou natolik přírodní, že antikoncepci odmítají, a na druhé straně se bez lékařů neobejdou. Dočista z toho zblbli,jak je vidět.

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:22:16
 22. avatar
  [129] Meander [*]

  Čtyři císařáky? Jak to, že není sterilizovaná?

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:19:06
 23. avatar
  [128] Velvet [*]

  Baronka z Kratihájů:
  možná kalkuluje s tím, že na dvouhlavé dítě, dostane dvojnásobné přídavky

  superkarma: 0 31.10.2005, 14:04:35
 24. avatar
  [126] gerda [*]

  Kristule: zdá se mi, že bych občas taky chtěl být tak nezávislá. Dokud by mně to bavilo a dokud by mi nic nebylo. Stát se o mě finančně postará, a dokud nezavolám o pomoc, tak mi nebude do ničeho kecat!!! Dost dobrá filozofie. Jenom potud, než si vzpomenu, že jim na tu srandu nedobrovolně přispívám i já

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:57:53
 25. avatar
  [119] Kristule [*]

  gerda: ale jistěže ne maminka rodí v porodnici(jak jinak císaře),dcera když byla na umření ,tak taky ležela v nemocnici....

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:49:35
 26. avatar
  [118] gerda [*]

  no a co lékařská péče? Rány obvazují jitrocelem? Jak jsem se dočetla, maminka je po několika císařských řezech. Kdyby byli tak nezávislí na společnosti, už by nežila. Tohle celé se mi nelíbí. Jsou nezávislí za naše daně. A děti lituju. S přírodou se můžou seznamovat přece jinak.

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:43:47
 27. avatar
  [117] petul [*]

  karkule:

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:40:14
 28. avatar
  [116] Kristule [*]

  Midsummer: ad 80. no myslím ,že vím ,snad by to ty děti řekly když tam je někdo z nás na návštěvě ,ačkoliv kdo ví tatínek je kretén tak by měly třeba strach.Navíc opíchaně nevypadaj .

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:35:38
 29. [115] karkule [*]

  pro všechny, co fandí "přírodnímu způsobu" života oné rodiny:
  Čistě teoreticky si představte, že se všem jejich dětem zalíbí tento způsob života a najdou partnery. Budou žít z dávek a mít vzdělání a zdravotní péči zadarmo. Budou mít děti a tak dál... Z čeho by za chvíli stát fungoval? Z pár blbců, co by dál chodili do práce a platili daně, zatímco ti druzí by se na ně tvářili pohrdavě, že jsou konzumní?

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:30:46
 30. avatar
  [114] biovirus [*]

  Mě to propadá jako Kelly Family v čechach.....chudáci děti, škoda že jejich rodiče nemají rozum. Někdo tak touží po dítěti a dali by mu vše a tihle děti mají a žijí jak křováci.

  superkarma: 0 31.10.2005, 13:27:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme