Zdraví

Napumpujte si inzulín!

 

Dosud bylo podávání inzulinu poměrně nepříjemnou záležitostí. I když jsou na světě inzulinová pera, řada diabetiků si na veřejnosti píchat inzulin nechce, stydí se, je jí to nepříjemné, a tak se její program podřizuje tomu, kdy a kde si píchnout. Kromě toho musí diabetik brzy vstávat, jíst v pravidelných intervalech atd. Inzulinová pumpa všechno mění.

 

Je významným pokrokem zejména proto, že pacientům umožňuje uvolnit svůj režim dosud svázaný denními povinnostmi. Pacientka Šárka Belková, která je diabetička přes dvacet let, říká, že jí pumpa umožnila naprostou volnost i v tom, co sní. „Jen si po jídle spočítám cukry a podle toho nadiktuji pumpě, kolik mi má poslat inzulinu.“

 

Inzulinová pumpa umožňuje zatím nejpřirozenější způsob „zevního“ podávání inzulinu.  Lze ji navíc naprogramovat tak, aby se zamezilo nočním a ranním potížím s hladinou glykémie.

 

Cílem léčby diabetu je dosáhnout co nejlepší kompenzace diabetu a bez podstatného omezení běžného života pacienta. Pacient, který si pravidelně sleduje hladinu cukru v krvi a pomocí pumpy si tak pravidelně dodává potřebný inzulin, je více chráněn proti komplikacím své nemoci, jako je postižení očí, nervů, ledvin, končetin apod.

 

Moderní inzulinová pumpa je elektronický přístroj velikostí srovnatelný s mobilním telefonem, vážící kolem 100 g.  Nosí se ve speciálním pouzdře na opasku nebo v kapse od košile či kalhot nebo ve spodním prádle. Na pumpu se napojuje hadička, která je zakončena tenkou kovovou jehlou nebo teflonovou kanylou. Zavádí se do podkoží břicha, paže, hýždí nebo stehna. Do kanyly se pak hadička jen zacvakne. „Vpich měním tak jednou za tři čtyři dny, podle toho, jak je potřeba,“ říká Šárka Belková. „Když sportuji nebo potřebuji pumpu na chvíli nemít, jen ji vycvaknu a je to, “ pochvaluje si. V noci s pumpou spí a už si na přehazování přístroje při přetáčení z boku na bok zvykla a ani ji to nebudí. 

 

Jediný problém, který nad léčbou diabetu stále visí, je nedostatek proužků do glukometrů, díky nimž si diabetik měří hladinu cukru. Údaje pak slouží pacientovi k programování pumpy, stanovení dávek inzulinu. Hrazené proužky na moc dlouhou dobu nevystačí, takže pacient, který chce mít svůj stav glykémie pod kontrolou, musí měřit častěji, a tudíž si z vlastní kapsy proužky „navíc“ hradit.

 

V současné době je ve světě léčeno inzulinovou pumpou více než 200 000 pacientů s diabetem, většina z nich v USA. Česká republika patří k zemím, kde se tato léčba úspěšně rozvíjí. Dosud se podávala dávka 2 nebo 3 injekcí za den, podle toho, o jaký typ diabetu se jednalo. Více dávek inzulinu přitom napodobuje lépe normální vylučování inzulinu než léčba konvenční. Právě proto je inzulinová pumpa takový boom. Její dávkování se totiž blíží přirozené sekreci inzulinu zdravého člověka.

 

 

 

   
09.11.2005 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] bokul [*]

  Na posledni kontrole mi bylo tez naznaceno, ze uz jsem pripad na pumpu. Cukrovku mam uz 14 let a boj je to den co den. Kdo to zazil, vim o cem pisu. Nebot ve me pani doktorka vidi potencionalni matku - urcite budu rada za jakoukoi variantu, ktera mne pomuze stabilizovat a kompenzovat tu moji nemoc. Ze sveho pohledu vidim pero take jako lepsi variantu, ale pumpu jsme nikdy nemela, tj. vlastne nemohu soudit. Jiste vse bude mit sve pro i proti.

  superkarma: 0 10.11.2005, 10:16:11
 2. avatar
  [14] anava [*]

  K tomu sladkému: já jsem se z neznámých důvodů dostala do stadia, kdy na sladké nemám chuť. Když si něco zobnu, třeba jen trošičku, je mi tak nějak špatně, ale ne špatně z vysokého cukru, spíš mi to vnucuje moje podvědomí. Říkám si, aby mi to dlouho vydrželo. Dokonce když mám hypku, je mi zle z pomyšlení na kostkový cukr. Já už ho prostě nemůžu ani vidět! Kupuju si pro tyto případy takové ty bombóny - hroznový cukr s příchutí nějaého ovoce.

  superkarma: 0 10.11.2005, 08:21:34
 3. avatar
  [13] brouk [*]

  d..tyna: to nic ja si nemuzu pomoct ani po 10 letech. A to pracuju jako servirka a kazdy tyden delame svatby.Jenom si predstav co se mnou dela to cukrovi TRPIM ale stejne si zobnu

  superkarma: 0 09.11.2005, 23:02:16
 4. avatar
  [12] ALISKA [*]

  Já mám jet na konzultaci kvůli pumpě v prosinci. Neumím si to představit, tak z toho mám docela strach. Jsem dost hubená, tak nevím, kam to pak schovávat a jestli mi to nebude překážet....no, snad si zvyknu jako vy.. raději bych zůstala u per, ale doktorka chce zkusit pumpu, že se to tak snad lépe vykompenzuje. No, moc tomu nevěřím, ale budiš - zkusit se má všechno!

  superkarma: 0 09.11.2005, 21:21:28
 5. [11] d..tyna [*]

  Já mám pumpu, jsem s ní spokojená. Mám jeden jiný velký problém:jak zvládáte ty chutě? Já miluju sladké, tohle mi někdo udělal za trest. Mám cukrovku od 20 a nemůžu si pořád zvyknout na dietní režim. Po 7 letech!! Je to děs! Jsem děsně neposlušná a vím to, ale vydržím nanejvýš měsíc bez sladkého. Jak to děláte??

  superkarma: 0 09.11.2005, 15:59:22
 6. avatar
  [10] Žábina [*]

  sestra mojí švagrové používá to inzul.pero a je s ním spokojená...je to malé, nenápadné....

  superkarma: 0 09.11.2005, 14:23:34
 7. avatar
  [7] brouk [*]

  holky muzu se vas zeptat na jednu vec? Mam potize s cukrem,lita mi to nahoru a dolu jako na horske draze. Muze to byt tim,ze spim hodne nepravidelne? Kdyz jdu do prace tak vstavam v 9 a kdyz mam volno tak nekdy kolem 12.Beru prasky ale nekdy si zalajdam.Je to tim?Porad si nejak nemuzu najit pratelsky vztah ke sve cukrovce

  superkarma: 0 09.11.2005, 12:45:32
 8. avatar
  [6] anava [*]

  Fenomén ranního svítání. Asi máš teď ten nový čirý bazální inzulín, s tím už to jde. Mám ale známé, kterým tento inzulín nesedí a stále vstávají ve čtyři ráno. Žádné odborné rozbory ale po mně nechtěj, nejsem doktor. Vím jen, co to dělalo se mnou. Pumpu mám pátý rok s roční přestávkou, kdy jsem se vrátila k pérům.

  superkarma: 0 09.11.2005, 11:08:52
 9. avatar
  [4] anava [*]

  Já pumpu mám a rozhodla jsem se pro ni právě z těch důvodů, které jsou uvedeny na začátku článku - vpich jednou za tři dny, nemusím vstávat ve čtyři ráno kvůli přidání inzulínu - pumpa to udělá sama. S tím přidáváním inzulínu a odpojováním pumpy v případě potřeby je to taky fajn, ale člověk musí být srovnaný, dlouhodobě se to takto řešit nedá. Celkově si ale taky připadám "volnější". Záleží na tom, co komu vyhovuje. Jak pera tak i pumpa mají každé svá pro a proti.

  superkarma: 0 09.11.2005, 09:32:55

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme