Zdraví

Naprogramujte si zdraví pomocí myšlenky

Už koncem sedmdesátých let proběhla studie, v níž se sledoval vliv placeba na bolest - pacienti dostávali tabletky z cukru a jejich bolest se zmírnila. Čím více pacient v účinek léku věří, tím je jeho subjektivní úleva větší. Jeho účinek mohou velkou měrou ovlivnit také lidé, kteří lék doporučují, nejčastěji lékaři. Tzv. placebo efektem se dá ovlivnit v těle všechno možné - spánek nevyjímaje.

placebo

Mocná síla víry

Placebo efekt je založen na očekávání - právě očekávání má významný vliv na většinu emocionálních procesů, které se v mozku odehrávají. Představte si situaci, kdy vám jde o život. Zde platí pravidlo: kdo reaguje rychleji, žije déle. Při hrozícím nebezpečí je totiž nejdůležitější načasování. Je nutné reagovat na něco, co se ještě nestalo. Mnoho drah v lidském mozku je určeno právě ke zpracování podobných reakcí. Výsledkem je tvorba chemické látky - dopaminu -, která při nebezpečné situaci způsobí v těle změny, k nimž dochází, pokud by skutečně došlo k ohrožení života. Velmi jednoduše řečeno, pokud skutečně věříte tomu, že se vám přihodí něco zlého, skutečně se to stane.

Fenomén výročí

Nemusí jít hned o život. Pokud si například pacient důkladně přečte příbalový leták a bude se obávat nežádoucích účinků, bude mít velmi pravděpodobně většinu z nich, a to v nejhorší míře. Je znám i pojem „fenomén výročí“ - pokud se někdo obává, že zemře ve stejném věku jako některý z jeho rodičů, je poměrně velká pravděpodobnost, že se tak skutečně stane. Podobným případem je úmrtí druhého z manželů brzy poté, co zemřel jeho celoživotní partner.

Naprogramujeme si zdraví?

Změny, které v těle probíhají, velmi úzce souvisí s naší myslí. Podobně by proto mohlo naše tělo reagovat i v opačném smyslu: tedy být schopno vlastní vůlí ovlivnit zdraví. Docílit správného naprogramování „věčného zdraví“ ale jistě není jednoduché a bude potřeba ještě další práce vědců, abychom z těchto procesů vytěžili co možná nejvíce. Pro začátek to proto zkuste s obyčejným pozitivním myšlením.

Zdroj: www.dobry-spanek.cz

   
19.08.2011 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [7] Anai [*]

  Blueberry — #6 Ty jo... to o Tobě nevím!!! Je fakt, že působíš jako mladá holka, to pořád říkám. Tak až přijedeš do Prahy, tak to probereme. Ano, mně tyhle věci napadají velmi často. Vůbec se mi nechce chodit na operace a zřejmě jsem "přinutila" svůj žlučník a svoji dělohu, aby svůj stav stabilizovaly - a daří se - nedávno potvrzeno lékaři. Možná, že jsem přinutila sama sebe vypadat tak dobře, jak vypadám a nestojí za tím jen kosmetika (jak mě pořád všichni chválite Sml57)... teď ještě vyřešit, jak se zbavit "pneumatiky" na břiše, celulitidy, artrozy, haluxů, křečových žil a především příšerných nočních můr a nespavosti. Zkusím na tom pracovat Sml16.

  superkarma: 0 23.08.2011, 08:51:22
 2. avatar
  [6] Blueberry [*]

  Ano, vim, ze to pracuje - ja to praktikuju uz asi 20 let.

  1. na komentář reaguje Anai — #7
  superkarma: 0 21.08.2011, 16:32:53
 3. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Moje rodina umira po sedesatem roce veku. Uz striham metr.Sml22

  superkarma: 0 20.08.2011, 02:48:56
 4. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  kobližka — #3 jenze ono se to da vycvicit. Nikomu nic nespadne do klina jen tak.

  superkarma: 0 20.08.2011, 02:48:06
 5. avatar
  [3] kobližka [*]

  Suzanne — #2 On asi každý prostě tuhle schopnost soustředění se na sebe a přimět mysl,aby ho poslouchala,jednoduše nemá.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #4
  superkarma: 0 19.08.2011, 21:49:32
 6. avatar
  [2] Suzanne [*]

  kobližka — #1 však se o to taky málokdo snaží. Jednoduché to není, ale možné ano. Ale dá to jistě velkou práci, jako všechno.

  1. na komentář reaguje kobližka — #3
  superkarma: 0 19.08.2011, 12:15:51
 7. avatar
  [1] kobližka [*]

  Kdyby to bylo tak jednoduché,tak jsou čekárny u lékařů skoro prázdné.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #2
  superkarma: 0 19.08.2011, 10:28:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme