Bulvár

Naplaveniny řeší hlavně Pražáci

Čtenářka Avima je naplaveninou již 50 let a po té době zjistila, že je naplaveninou jen sama v sobě.

Přeji dobré ráno redakci i čtenářkám !
Jsem naplavenina, letos je to 50 let, ne že by mi to někdo připomínal, naplavenina jsem sama v sobě.

Pocházím z Hronova, po svatbě jsem následovala manžela na Moravu, kde si po vojně našel práci.

Byla jsem mladá, změna prostředí byla pro mne velmi těžká. Nikoho jsem tady neznala,neměla  jsem tu rodinu ani spolužáky, kamarády. V práci se mi smáli jak mluvím, nebylo to ve zlém, kolikrát jsme si užili legrace, protože já zas nerozuměla některým místním výrazům.

Bydleli jsme v jedné místnosti na svobodárně, tam bylo plno naplavenin, jenže ty byly z okolí  a na víkendy odjížděly. Po pěti letech jsme se přestěhovali do družstevního bytu, do jiné části města, tady byly naplaveniny promíchány s místními a nikdo to neřešil.

Později jsme koupili chalupu na vesnici, myslím si, že nás okolí přijalo docela dobře, nevím jestli nás řešili , já jsem byla spokojená. Naše plány, že na chalupě budeme bydlet až budeme v důchodu nevyšly, bydlíme dál v paneláku, ve kterém se nejméně polovina obyvatel vyměnila.

Pražáci asi naplaveniny řeší nejvíc, myslím si, že je jedno kterou řekou je kdo křtěný, řeky se spojují jedna s druhou a končí v moři, kde není poznat odkud naplavenina připlavala.

Avima
text nebyl redakčně upraven


Děkuji vám Avimo za zkrácený příběh vašeho života. Já s tím vaším závěrem až tak nesouhlasím. Nejednou jsem slyšel výtku, „Co ty o tom víš, když odsud nepocházíš“. A nebylo to míněno proti mně. A slyšel jsem to na obecních i městských zastupitelstvích v různých částech naší země.

Ale vzhledem k počtu lidí, kteří žijí v Praze, bude místních nacionalistů na metr čtvereční v matičce stověžaté asi nejvíce.

Dnešním tématem dne je: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

 • Jak jste se přizpůsobila novému prostředí?
 • Dával vám někdo „sežrat“, že jste odjinud?
 • Vadí vám přistěhovalci?

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

Stačí přispět na tento e-mail:

redakce@zena-in.cz

a máte velkou šanci.

   
20.10.2011 - Příběhy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [10] femme [*]

  denkas — #8  Sml67 na Prahu si sahat nedáme Sml58 Sml30

  superkarma: 0 20.10.2011, 13:20:09
 2. [9] Avima [*]

  denkas — #8 Pražáky v žádném případě nepomlouvám, stačilo málo a byla jsem do Prahy naplavena, manžel tam studoval a pracoval, po vojně se mohl vrátit, neměli bychom kde bydlet tak jsme to řešili Moravou, kde mu pokud bude ženatý, slíbili byt. Vzali jsme se, dali nám jednu místnost, dopadlo to tak jak píši v příspěvku. Sestra bydlela v Praze 20 let, teď asi 4 bydlí v satelitu, ještě jsem u ní nebyla, Praha ji moc změnila. Druhá sestra se vdala na Slovensko, ta by mohla vyprávět, stěhovala se 5x.Sml16

  superkarma: 0 20.10.2011, 13:16:42
 3. avatar
  [8] denkas [*]

  femme — #1 Tak to si řekla správně! Myslim si ,že každej je hrdej na to svoje! Já už v Praze 30 let nebydlím ,ale pořád ji beru jako svoji a nemám ráda ,když někdo Prahu a pražáky pomlouvá Sml16.ale ty Pražáci ,co vykřikujou "my Pražáci"..to sou burani!

  1. na komentář reaguje Avima — #9
  2. na komentář reaguje femme — #10
  superkarma: 0 20.10.2011, 11:51:40
 4. avatar
  [7] jednapani [*]

  Jsem v Praze přes 40 let a nikdy jsem ani nepomlouvala Prahu ani vůči sobě neslyšela nic o náplavách. Jsem tu ráda, už jako malá holka jsem ráda do Prahy jezdila a když jsem měla příležitost se tu usadit, udělala jsem to s radostí. Naopak mi bylo protivné maloměsto odkud pocházím, všechny drby a pomluvy, snad horší než na vesnici. Proč bych na někoho měla koukat skrz prsty jen proto, že se někam přestěhoval? Samozřejmě je někdy podle řeči poznat, odkud kdo je, "že, děcka?" Sml57 No a co? Podle povahy dotyčného to buď přejdu nebo se tomu spolu zasmějem, ale rozhodně bych nikomu původ neotloukala o čenich.

  superkarma: 0 20.10.2011, 10:51:26
 5. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Zakončení Avimy je naprosto správné a lehce uchopitelné. prohlášení typu: "Co ty o tom víš, náplavo." Jsou znakem lidské malosti a vidláctví. To, že je to časté neznamená, že by Avima neměla pravdu. Upřímně mám zkušenost, že tzv. náplavy mají svou cílovou náplavu raději než rodáci. Protože oni do ní přišli s holým zadkem a nikoho kolikrát neznali. A museli hledat svoje místo na slunci.

  superkarma: 0 20.10.2011, 10:49:12
 6. avatar
  [5] femme [*]

  Lukáš Čejka — #4  nemaj pomlouvat Sml58 Sml30

  superkarma: 0 20.10.2011, 10:38:21
 7. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  femme — #1 no a to je vlastne porad Sml57Sml54

  1. na komentář reaguje femme — #5
  superkarma: 0 20.10.2011, 10:18:50
 8. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Paušalizování... Sml28 Kdybych řešila naplaveniny, tak bych se musela zbláznit, protože přistěhovalec je každej druhej. Já sama jsem teď naplavenina v ČB. Sml54

  superkarma: 0 20.10.2011, 09:34:30
 9. [2] kaataa [*]

  Zila jsem v Praze 10 let a nikdy jsem nezazila, ze by nekdo resil, odkud jsem. Vubec nechapu pojem naplaveniny, uz jen i z toho duvodu, ze uz nejakou tu dobu neziju v Cechach a tady uz vubec nikdo neresi. Spis je to skutecne zajima, odkud clovek je, jinak vas maji za sve.

  superkarma: 0 20.10.2011, 09:21:34
 10. avatar
  [1] femme [*]

  aby bylo jasno, Pražáci řeší náplavy až tehdy, když ty náplavy pomlouvají jejich rodné město Sml24

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #4
  2. na komentář reaguje denkas — #8
  superkarma: 2 20.10.2011, 09:10:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme