A je to tady! Rok se s rokem sešel a nás dnes večer čeká přelom starého roku do nového. Některé z nás čekají bujaré oslavy, jiní tento okamžik chtějí pojmout v poklidném duchu. Jenže, i klidná oslava se může během chvilky proměnit v takový mejdan, že se ráno budete bát vstát z postele, protože jste se probudili s parádní novoroční kocovin(k)ou.

bolest

Probuzení z novoroční oslavy... Hlava se motá, žaludek je na vodě, tedy spíše na takové divoké rozbouřené řece, těžko se orientujeme, v ústech jako by nám vybuchla petarda, přemýšlíme, kdo vlastně jsme a čím jsme byli večer a navíc nám hlavou běží to známé pořekadlo, jak na Nový rok, tak po celý rok... Pojďme se proto společně podívat na všelijaké fígle proti kocovině, aby se známé pořekadlo náhodou nevyplnilo, protože probouzet se po celý rok s opičkou by asi nikdo z nás nechtěl.

Před mejdanem a během něj

Než si řekneme známé triky, jak ulevit od kocoviny, určitě stojí za zmínku i to, jak se pokusit preventivně tomu nejhoršímu zabránit. Než vyrazíte na oslavu, je dobré myslet na to, že nemáte pít nalačno, alkohol takto mnohem rychleji přestoupí do krve. Před odchodem byste si měli dopřát kvalitní, klidně i mastný pokrm. Během dne byste měli konzumovat ovoce bohaté na vitaminy, především pak B a C. Doporučuje se např. i pití pomerančového či grepového džusu, sklenice mléka s medem a opravdovým odvážlivcům se pak doporučuje lžíce oleje nebo syrové vejce.

Během oslav, kdy konzumujete alkohol, platí pár zásadních pravidel: Kolik množství alkoholu vypijete, tolik byste měli vypít nealkoholických nápojů, nejlépe pak čisté vody. Zásadně nemíchejte druhy alkoholu, to si pak můžete být jistí, že ráno zažijete pomyslné peklo na zemi. Další rady zní: nepijte alkohol rychle, konzumujte pouze kvalitní alkohol (pofidernímu vínu se obloukem vyhněte) a hlavně - nekuřte!

Malá rada: Ještě než zabouchnete dveře domova, připravte si na nějaké bezpečné místo sklenici, nejlépe pak dvě sklenice vody s vymačkaným citronem. Tím totiž zamezíte dehydrataci organismu a ráno pro vás bude mnohem příjemnější.

Jak zmírnit následky večírku?

kockaA je to tady, neuposlechli jste naše rady a probudili jste s kocovinou (někdy může být i morální, a to je snad ještě horší :-)), takže co teď? Jak zmírnit ten šílený pocit?

První, co můžete vyzkoušet, je starý dobrý vyprošťovák, tudíž kopnout do sebe ten druh alkoholu, který jste předešlý večer pili. Samozřejmě chápeme, že už jen představa dát si další alkohol je šílená... takže můžete zkusit jiný zaručený fígl, a tím je polévka, nejlépe hovězí nebo kuřecí vývar, ale i česnečka je dobrá a napomůže vašemu žaludku se zregenerovat. Někdy se doporučuje i šálek čerstvé kávy, ale někomu by káva mohla přitížit, jelikož může tělo ještě více dehydratovat. Pokud cítíte, že žaludek se sotva drží na svém místě, nalijte si sklenici vody, do které přimíchejte jedlou sodu, můžete přidat i citron, limetku, nebo nakrájet trochu zázvoru, snížíte tak překyselení žaludku. Pokud je váš žaludek na tom vážně bídně, není nic lepšího než klasický černý čaj.

Asi ale nejlepší bude, když se budete držet známého pořekadla: Dočkej času… a své opičce dáte dostatek prostoru k tomu, aby odešla. Takže budete jen spát a spát. Myslete na to, že byste měli vypít co nejvíce vody, nejlépe vlažné, která má pokojovou teplotu, a dopřát si dlouhou procházku na čerstvém vzduchu. Kyslík rychleji zničí zbytky alkoholu a chůze vám také prospěje, navíc třeba narazíte na někoho s obdobným problémem, a rázem tu máme nového kamaráda, se kterým toho máte momentálně dost společného, a těch není nikdy dost. :-)

Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.
Elbert Hubbard

Čtěte také:

Reklama