Bulvár

Napište dopis diktátorovi!


10. prosinec byl Valným shromážděním OSN deklarován jako Den lidských práv. Stalo se to v roce 1950. O dva roky dříve byla přijata Všeobecná deklarace lidských práv, první mezinárodní kodex  univerzálních práv člověka, ze kterého vychází řada dalších mezinárodních právních úprav lidských práv a svobod.


Denně jsou po celém světě zabity stovky nevinných lidí. Jsou neozbrojeni a děje se tak v ozbrojených konfliktech. Další tisíce, spíše desetitisíce jsou vystaveny mučení a krutému zacházení svými diktátorskými vládami, opozičními skupinami ale i rodinami. Miliony lidí v této chvíli pociťují porušování lidských práv a svobod.


Možná si řeknete, že téma lidských práv je nudné, pořád se na nás valí ze všech médií a my s tím stejně nic nenaděláme a vlastně se nás to netýká, protože žijeme v demokratické zemi. Ale i pro nás je 10. prosinec významným dnem. V dobách nedávno minulých se lidé, a nejen z řad disidentů snažili upozornit na porušování lidských práv a svobod jak v tehdejším Československu, tak ve všech zemích komunistického bloku. My jsme také zažili útlak, neměli jsme svá práva a svobodu.

A zažíváme ho, ač o tom mnoho lidí neví stále. Jak jsem už výše zmínila, existuje i útlak ze strany rodiny. Jde o případy občanského práva, restitucí, pracovně-právních sporů, omezování osobní svobody, ale i tolik diskutovaného téma – domácího násilí. Na ženách, dětech, seniorech. O tom jste zajisté slyšeli nebo četli. Před týdnem jsem zmiňovala týrání žen, jak ve světě, tak u nás. Násilí, které je tolerováno a někdy je považováno za přirozené. Takže lidská práva se týkají nás všech.  

Nicméně se chci ještě jednou obrátit za hranice naší země. Po celém světě nyní probíhají akce proti porušování lidských práv. Jednou z nich je Maratón psaní dopisů, který v ČR pořádá pobočka Amnesty International.

V desítkách zemí se 10. prosince sejdou stovky lidí, aby napsáním dopisu podpořili oběti porušování základních lidských práv. Můžete psát diktátorům a dalším autoritářům, kteří zodpovídají za mučení a útlak. Podivili byste se, ale tito lidé v rámci „dobrého“ mediálního obrazu, který chtějí kolem sebe šířit, někdy reagují. Udělají ústupek. A dle informací Amnesty International, že až v jedné třetině případů, ke kterým se dopisy vážou, dojde ke zlepšení situace. Jedná se především o „politického vězně“ nebo jinak stíhaného člověka.  Proto i malý krůček, napsání dopisu, pomůže.

 

Přijďte 10. prosince v Praze a Ostravě napsat dopis. V Olomouci vyražte až 13. prosince. Nebo navštivte akci, která je věnována tomuto světově důležitému dni – dni lidských práv.

 

Praha

sobota 10. prosince od 16:00 do 24:00,
kavárna kina Aera, Biskupcova 31, Praha 3

Ostrava
sobota 10. prosince od 9:00 do 19:00 v Domu knihy Librex, Smetanovo nám. 8, Moravská Ostrava

Pardubice
úterý 13. prosince,
otevřený klub v Jungmannově 2550, od 10:00 do 20:00

 

Více informací: http://www.amnesty.cz/akce.php?id=27

 

 

   
09.12.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Dášule [*]

  Kdybyclh měla psát někomu proti porušování lidských práv, začala bych v USA. Začala bych maličkostmi, jako je to, že v některých státech se určuje lidem v jakých polohách nesmějí souložit a přes Guantanamo, rozvážení vězňů po světě, aby byl naplněn zákon, říkající, že mučení je zakázáno na územní USA a konče nejsvtějším právem tvorů na této planetě - právem na život, které se asi v USA projevuje tím, že prezident omilostní jednu krůtu, ale miliony lidí a zvířat zahynou dík jejich hodbě za ziskem /globální oteplování, těžba ropy na aljašce.

  superkarma: 0 11.12.2005, 06:33:45
 2. [12] tanecnice [*]

  hELE?AZ KAZDEJ CHLAP MISTO FACKY DA ZENE VYSVETLENI?POTOM BUDEME VSICHNI ROVNOPRAVNI.aLE BOHUZEL CHLAPI?SE BUDOU VZDY SNAZIT DELAT LEPSIMI NEZ JSOU...TOT MUJ NAZOR

  superkarma: 0 10.12.2005, 23:12:23
 3. avatar
  [11] Dášule [*]

  Tobbi: A ještě bych dodala. Bojovníci za lidská práva se k tomu rozhodli sami. Jistě to není důvod k tomu je nepodporovat. Ale věděli do čeho jdou. Kdyby to věděly ženský v některých muslimských státech, tak by se raděj nanarodily. Nadruhé straně nutno přiznat, že u nás to ve středověku nebylo jiné a ŘK církev bití žen taky schvalovala.

  superkarma: 0 10.12.2005, 18:42:54
 4. avatar
  [10] Dášule [*]

  Tobbi: Kdyby se mohly přidělovat body, dala bych ti všechny, co bych měla. Jinak knižka je tuším Upálená za živa, četla jsem to. Myslím, že tam je nejhorší, že vlastně její matka to schvalovala přinesla jí do nemocinice jed. To mluví o tom, že většina žen je utiskována hlavně ženami. Nakonec i u nás, když se vymykáš, když ti manžel pomáhá apod., jsou tohlavně ženy, které to kritizují. V příbězích arabských žen je o tom hodně. Matky nutí dcery k obřízce, ne otcové. V životě pod závojem např. to byl otec, který zakázal obřízku. A žena-matka musela /v tomto případě naštěstí/ poslechnout.

  superkarma: 0 10.12.2005, 18:31:44
 5. [9] Tobbi [*]

  Ťapina: Tys jen jinými slovy řekla: "Je to jejich kultura." Fajn. Když se toleruje tohle, jsem ochotná tolerovat i jiná příkoří. Přečti si knížku "Spálena za živa" (myslím, že se jmenuje takhle). Nebo se podívej do starých novin na případ hromadného znásilnění Muchtár Máíové. Její bratr si údajně začal něco s dívkou ze sousedního kmene a opovědí na to bylo hromadné znásilnění Muchtar, která po něm měla poslušně spáchat rituální sebevraždu. Jenže ona to neudělala a obrátila se na policii, když odmítli případ vyšetřovat, šla k západním médií. Statečná baba. Já bych na to žaludek neměla.
  Ženy nemají nikoho, kdo by za ně bojoval. Jsou bez práv, negramotné, prakticky vězněné ve svých domech.
  Nesouhlasím s žádnou diktaturou, ale sakra odmítám ten dvojí metr.

  superkarma: 0 10.12.2005, 16:19:25
 6. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Tobbi: Týkají se těch, kteří chtějí, aby za jejich práva bylo bojováno Nemůžeš bojovat za někoho, kdo o to nestojí.

  superkarma: 0 10.12.2005, 10:41:04
 7. avatar
  [6] lenagirl [*]

  Tobbi:máš pravdu já s tebou souhlasím , po dlouhé době jsem si přečetla názor který se mě líbí

  superkarma: 0 09.12.2005, 22:36:07
 8. [5] Tobbi [*]

  Kecy o lidských právech mi lezou na nervy. A víte proč? Protože se VŽDYCKY týkají jen těch, se kterými se naši představitelé dokážou ztotožnit. Havel by nikdy nejel na Kubu, za to v době svého prezidentování klidně navštěvoval Spojené Arabské emiráty, Saudskou Arábii a podobné země. A o způsobu jakým tam zacházejí s polovinou svých občanů ten úžasný zastánce lidských práv říkal "Je to jejich tradice..."
  V tom případě já jsem ochotná o Kubě říct "Je to jejich tradice"
  Myslím si, že je tisíckrát lepší být disidentem na Kubě, než ženou v polovině světa... A narozdíl od disidentů, ty ženy si svůj osud nevybírají
  Tak a můžete se do mne směle pustit...

  superkarma: 0 09.12.2005, 17:33:47
 9. avatar
  [3] Vivian [*]

  Milý Adolfe,
  ...

  superkarma: 0 09.12.2005, 13:14:16
 10. avatar
  [2] Channah [*]

  Já jsem minulý rok psala s Amnesty Castrovi Pošťačka na to jméno a adresu koukala jak u vyjevení

  superkarma: 0 09.12.2005, 11:41:35
 11. avatar
  [1] k@tchabinka [*]

  vsichni si spis vyrazili nakupovat pro toho baculatyho cervenoliciho tajtrlika :)

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:21:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme