Na cestách po Bali se vždycky těším, že strávím aspoň dva dny ve městě Ubud. Nejen, že mám ráda jeho atmosféru, ale také proto, jaké jsou zde možnosti nákupů. Nemyslím, že bych vždy potřebovala nebo chtěla něco kupovat, ale už jen prohlídka toho, co je zde možné koupit, prolézání různých krámků a galerií mi činí potěšení.

Ubud

Ubud

Řemeslná a umělecká výroba řadí Bali mezi nejlepší destinace na světě v nabídce ručně zpracovaných výrobků. Hlavním centrem je Ubud a jeho okolí. Nádherné dřevořezby, sochy všech velikostí z kovu nebo z pískovce a ručně tkané látky, výroba stylového nábytku a doplňků do domácnosti láká své zákazníky z celého světa. Nedovedete si představit, že byste si tady koupili skříň nebo postel? Majitel obchodu či výrobce vám zajistí přepravu do Evropy. Sice si připlatíte, ale cena vybraného nábytku je ve srovnání s cenami doma velmi nízká, takže se vám to může vyplatit.

Ubud

Ubud

Ubud

Pokud se chcete pokochat nabídkou ubudských řemeslníků, nejprve si projeďte silnice, které vedou z Ubudu. Všechny tyto cesty jsou lemovány obchody, jeden vedle druhého nabízí od vyřezávaných okenic po drobné vkusné suvenýry, prostě najdete tu úplně vše – sochy a produkty z otesaného kamene, dřevořezby, tradiční textil a oblečení, nábytek, šperky, produkty a nábytek z ratanu, keramiku, šperky... Většinou jsou za obchody nebo v přilehlých vesnicích samotné dílny výrobci – zde koupíte vybrané věci levněji než v nějaké galerii ve městě Ubud.

Ubud

Ubud

Ubud

Pokud vás zajímá nábytek a krásné doplňky, pak na předměstí Denpasaru nejdete několik „obchodních domů“ s nábytkem, který vám mohou dopravit do Evropy. Buď si objednáte celý kontejner, nebo vám vaši zakázku přidají k ostatním nákupům, které putují do Evropy. Pro zajímavost jsme při cestě takové „nákupní centra“ navštívili a nábytek v balijském stylu byl opravdu moc hezký. To, co mne uchvátilo, byly desky z tropického dřeva pro jídelní stůl – různých rozměrů, také dřevěné židle a vyřezávané komody.

Ubud

Ubud

Zdroj fotek: Klára Křížová, Shutterstock

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz) . Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. Proto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama