Od zítřka za měsíc usedneme ke štědrovečernímu stolu, poté rozsvítíme stromeček, zapálíme prskavky a rozbalíme dárky. Jestli tam tedy vůbec nějaké budou. Jestli jsme je totiž stihly nakoupit.

Každým rokem je to stejné

dárky

Dárky k Vánocům, tolik diskutované téma. Co koupit, komu všemu koupit, kdy je jít koupit, za co je koupit?
Každý rok si říkám, že budu vánoční dárky kupovat s dostatečným předstihem, a každý rok je to stejné. Kupuji je na poslední chvíli. Asi k tomu potřebuji tu pravou vánoční atmosféru, včetně davu lidí. Ještě, že jdu najisto a vím, co chci koupit, dodnes totiž dodržujeme tradici psaní Ježíškovi. A vlastně i z toho důvodu nemůžu dárky kupovat s předstihem, protože obálka za oknem zalitá letním sluncem s nadpisem „Ježíškovi“ by vypadala opravdu divně.

To neplatí

Podle mého názoru nezáleží na tom, jak velký či jak drahý dárek svým blízkým kupujeme. Důležité je si vzpomenout. Potěší i maličkost. Hlavně ať se rozzáří očka dětí, dospělí se minou. Ve výše zmíněných dopisech Ježíškovi, které navzdory věku v naší rodině rok co rok píšeme, je zajímavé sledovat měnící se obsah. Dalo by se předpokládat, že čím jsou děti větší, tím poroste jejich nárok, ale není tomu tak. Nejhorší byla puberta, to převládala elektronika, na kterou Ježíšek opravdu častokrát neměl. Nejhezčí byla přání, která byla psána ještě kostrbatým dětským písmem: panenku Barbie, domeček pro panenky a závodní autíčka a želvy ninja. A úplně nejhezčí jsou přání současná. Jsou skromná a krásná: „Milý Ježíšku, ať jsme hlavně zdraví a máme se rádi.“

Pamatuji si, že když jsme s manželem vkládali toto přání do obálky v době, kdy děti už na Ježíška nevěřily, ale přesto ještě byly malé, chodily do školy, tak za námi vždycky přiběhly a řekly: „To neplatí, to není dárek.“
Dnes to píšou taky.

A když tak nad tím přemýšlím, vlastně nějaký ten rok už bych ty dárky mohla kupovat s předstihem, a ne až na poslední chvíli, protože stejně vím, co bude obsahem vánoční obálky. Štěstí, láska a zdraví. A to za žádné peníze nekoupím.

Téma dnešního dne: Už kupujete vánoční dárky?

 • Máte už nějaké nakoupeny?
 • Řídíte se přáním svých dětí? (dospělých)
  nebo kupujete dle vlastního uvážení
  A také dle finančních možností
 • Nakupujete s předstihem nebo na poslední chvíli?
 • Kupujete všem příbuzným, nebo jenom některým?
 • Kupujete i svým kamarádkám a známým?
 • Kupujete na objednávku, přes internet nebo osobně?
 • Líbí se vám vánoční nákupní atmosféra nebo ji považujete za nákupní šílenství?
 • Pro koho máte dárky nakoupeny nejdřív?

O nákupech vánočních dárků, na které máte už nejvyšší čas
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: dámským parfémem od firmy Avon / CITY RUSH

parfem

Reklama