Zdraví

Nákup jako droga

nakup

Lidé závislí na nakupování tráví v obchodech mnoho hodin denně. Jejich tašky praskají pod množstvím nepotřebného zboží, které pak doma bez užitku hromadí. A odborníci varují: Je jich čím dál tím víc.

Německý Institut pro výzkum veřejného mínění Forsa přišel s výsledky rozsáhlého šetření. Celých 37 % žen léčí svá traumata novým oblečením. Patologickou závislostí na nákupech je postiženo 8 % populace. U nás zatím podobný výzkum neproběhl, ale lze předpokládat, že situace bude podobná. Tento fenomén narůstá se zvyšováním životní úrovně, a ta u nás od roku 1989 stoupla třikrát. Vliv má reklama i západní kultura orientovaná na peníze a zboží. Zároveň se lidé cítí daleko osamělejší a frustrovanější než dříve.

A právě osamělost, chybějící životní naplnění a nuda jsou nejčastější „spouštěče" závislostí, tu na nakupování nevyjímaje. To pak funguje jako náhražka kvalitních mezilidských vztahů nebo úspěchů v kariéře. Nákupní vášni nejvíc propadají nezadaní lidé s vyššími příjmy, ženy v domácnosti nebo ti, kdo nějakým způsobem přišli o partnera," říká MUDr.Erika Matějková.

Může se ale také jednat o maskovanou potřebu kontaktu s jinými lidmi. Zvlášť osamělé ženy touží po konverzaci a získání pocitu vlastní důležitosti, za což jsou ochotny i platit. Nezanedbatelný není ani zvyšující se adrenalin v krvi. V té chvíli mluvíme o nákupní horečce. Doma nás učili, že bychom neměli zbytečně utrácet, a tak nám překročení tohoto zákazu zvedá hladinu adrenalinu v krvi stejně jako let na rogalu.

Ženy vedou

Tato psychická porucha se objevuje hlavně u žen, i když ani páni tvorstva jí nejsou uchráněni.

Kdy se jedná o normální jednání a od kdy můžeme mluvit o nemoci? Sami postižení si kritickou hranici uvědomí jen stěží. Najednou musejí pořád něco kupovat, ani vlastně nevědí proč. Nutkavé pocity je ženou do horečnatých mnohahodinových útoků na obchody. Ženy se specializují na oblečení, boty, prádlo nebo parfumerii, muži spíše na elektroniku, ale existuje i mnoho „závisláků" na pánských kosmetických řadách, kožených oděvech či sportovní módě. A když už se jim oblíbený sortiment nevejde do skříní, začnou vybavovat byt. Od sklepa až po půdu. Jejich narušený mozek je vděčný za každou vhodnou záminku k nákupu. Jsou přesvědčeni o tom, že všechno, co přinesli, opravdu potřebují a zažívají silný pocit uspokojení. Nad tím, že se jim to už nevejde do bytu ani do rozpočtu, si hlavu nelámou. „Lidé podléhající této závislosti jednají zkratovitě a impulzivně," vysvětluje Erika Matějková. „Je to podobné jako s alkoholismem nebo bulimií. Rozum se vůbec nedostane ke slovu."

Trochu drahý koníček

nakupTento fenomén narůstá za vydatné podpory médií. Denní reklamní masáže ve všech sdělovacích prostředcích nás přesvědčují o úžasné výhodnosti toho kterého nákupu. A když nezabere nic jiného, je apelováno na naši ješitnost. Tuto kosmetiku používají Claudia Schifferová nebo Salma Hayeková a i vy za to stojíte. Z nakupování se stává cosi jako koníček. I dřív měli lidé všemožné zájmy, jenže si je museli sami najít. Člověk musel zkoumat, co by ho bavilo, co je dostupné. Teď stačí přijmout, co se nabízí. A nakupování se nabízí více než ochotně.

Choroby z nakupování patří mezi monomanie. Člověk je posedlý utkvělou myšlenkou, špatně se soustředí a nakupuje cokoli," říká psychiatr Jan Cimický.

Tento afektovaný nákup je závislý na momentální náladě pacientů," tvrdí psycholožka Astrid Müllerová z Univerzitní nemocnice v německém Erlangenu, zabývající se výhradně léčbou lidí závislých na nakupování. „Nemocní zkupují věci, které nepotřebují, doma je často ani nevybalí a jen je hromadí. Celé to končívá finanční krizí celé rodiny."

U nás zatím podobnou kliniku můžeme čekat jen stěží, protože tento druh duševní poruchy je považován za okrajový. Stačí si však uvědomit zarážející skutečnost, kolik z nás tráví svůj volný čas v hypermarketech či velkých obchodních centrech.

První pomoc

Čas od času si něco nepotřebného koupí většina z nás. Jen tak, pro radost. Podle odborníků na tom není nic špatného. Odměnit se za osobní úspěch dokonce považují za zdravé. Rozlišovacím znamením mezi ještě normálním stavem a nemocí je schopnost udržet se v mezích svých finančních možností a rozpoznání nutkavých pocitů, které musíme chtě nechtě denně uspokojovat. Než však navštívíte odborníka, zkuste si pomoci sami.

 • 1. Nikdy si nedávejte schůzku před nákupním centrem či oblíbeným butikem.
 • 2. Plaťte v hotovosti. Vidíte li utracené peníze na vlastní oči, snáze si cenu zboží uvědomíte.
 • 3. Jdete-li kupovat potraviny, vždy se předem najezte.
 • 4. Než vyrazíte do obchodů, sepište si seznam věcí, které potřebujete, a od něj se neuchylujte.
 • 5. Jestliže se špatně ovládáte, kolem oblíbeného obchodu co nejrychleji přejděte, ale nevstupujte dál.
 • 6. Snažte se vyplnit svůj volný čas náhradní činností, která by touze nakupovat zabránila.
 • 7. Jestliže nic z toho nepomůže, vyhledejte psychiatra.

Jak probíhá terapie?

Odpovídá pražský psychiatr Jan Cimický

U všech závislostí se snažíme odprogramovat signál, který mánii spouští, a vytvořit za ni nějakou přiměřenou náhradu. Společně vymyslíme něco, co má pro pacienta smysl a co by mu aspoň částečně nahradilo jeho ztrátu. Jestliže je chorobná touha po nakupování nebo jiná závislost spojená s úzkostnými stavy, můžou se předepsat i lehká antidepresiva."

Já na to mám

Victoria Beckhamová
Manželka britské fotbalové hvězdy utrácí za své oblečení přibližně 47 milionů korun ročně. Její muž tvrdí, že od rána do večera lítá po buticích a připraví ho o většinu jeho peněz. Denně v přepočtu o několik set tisíc korun. „Nemůžu si pomoct. Když se mi něco líbí, koupím si to v několika barvách. Mohla bych klidně nakupovat denně," přiznává bývalá Spice Girl.

Jennifer Lopezová
Miluje luxus, nákupy i drahé dárky. Nejoblíbenější činností je pro ni procházka po buticích renomovaných značek jako Gucci nebo Versace. „Ano, nákupům jsem propadla, ale nic s tím dělat nebudu. Nejraději kupuju boty a oblečení. Baví mě hledat šaty, které co nejlépe vyjádří moji osobnost," říká.

Britney Spears
Dvojnásobná matka nakupuje, když má smutek na duši. A to je čím dál tím častěji. „Můžu být úplně na dně, ale když jdu a koupím si krásné šaty, všechno je zase v pořádku," přiznává. Z módy však občas sklouzne i k něčemu do domácnosti. V poslední době to byla například postel za 600 000 korun.

Braňo a Nora Mojsejovi
Kontroverzní slovenský pár, který se pustil do vlastní realitní show Mojsejovci, je schopen za jediný den v Miláně utratit půl milionu korun. „Je to závislost. Denně musím utratit aspoň pět tisíc eur a pak je mi dobře. Ale nemám to tak, že bych za šaty dala poslední peníze," přiznává se Nora.
Braňo k tomu dodává: „Co jsem jí vstoupil do života, je to lepší. Ale dřív to bylo příšerné."

   
29.06.2009 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [17] musilovahana [*]

  Tak tohle není můj koníček. Teď potřebuju jarní boty a nevím, jestli je stihnu koupit než bude léto.

  superkarma: 0 11.03.2012, 20:54:42
 2. [16] madam [*]

  Tanzánie — #5 Myslela jsem si,že mám doma něco neobvyklého! Můj muž taky hrozně rád nakupuje.Sml31

  superkarma: 0 19.07.2009, 13:41:06
 3. avatar
  [15] čiperka [*]

  Nakupuju  hrozně ráda,bohuželSml15.Jak vlezu do krámu s botičkama nebo oblečkama, určitě uvidím něco, bez čeho nemůžu prostě žít....Okamžitě se mi vybaví  s čím to zkombinuju a mám mlhu před očimaSml30,při placení se mírně orosím a pak už spěchám domů a zkouším a zkouším a zkouším......Orgasmus hadrSml39...........

  superkarma: 0 10.07.2009, 06:24:36
 4. avatar
  [14] lenagirl [*]

  moc ráda nakupuji a hlavně chodím po slevách Sml67

  superkarma: 0 03.07.2009, 07:30:35
 5. avatar
  [13] Myškomedvídek [*]

  Tanzánie — #5 jsme na tom stejně

  superkarma: 0 01.07.2009, 01:17:57
 6. [12] zwiki [*]

  Když jsou peníze to se to nakupujeSml30

  superkarma: 0 30.06.2009, 21:37:35
 7. avatar
  [11] 13042000 [*]

  Tanzánie — #5 To znám, můj muž je úplně stejný. Jsem ráda, že v tom nejsem sama.

  superkarma: 0 29.06.2009, 16:38:11
 8. [10] Bébina [*]

  Citim se diskriminovana, jsem shopafobik. Tedy nakupovani potravin mi nevadi, u toho stravim hodinu tydne vcetne jizdy do hypermarketu a zpet. Hruzu mam z nakupovani obleceni, coz je podporene mou nekonfekcni postavou.

  superkarma: 0 29.06.2009, 12:38:09
 9. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Tanzánie — #5...jo, sušenky, čokoládičky, víno v akci, multibalení ramínek na šaty a švédskopu utěrku, aby měla ženuška radost:) Chlapi nejsou shopaholici, ale nakupují stylem: To se může hodit...a ono se hodí jednou všechnoSml80

  superkarma: 0 29.06.2009, 12:33:23
 10. avatar
  [8] Veronka22 [*]

  Miluju nakupování Sml57

  superkarma: 0 29.06.2009, 12:31:34
 11. avatar
  [7] Vera.Macík [*]

  Tanzánie — #5Sml52

  superkarma: 0 29.06.2009, 11:00:49
 12. [6] počítačka [*]

  Také nakupování nesnáším, jakékoli a jsem ráda, že můžu někoho poslat za nákupy. Ocenila bych, kdyby byli podomní prodejci, co přinesou, koupím a hotovo. I když někdy se ráda procourám obchody, ale to opravdu jenom někdy, protože často nic nekoupím a mám pocit, že obtěžuji v obchodě už jenom svojí přítomností.

  superkarma: 0 29.06.2009, 10:30:48
 13. avatar
  [5] Tanzi [*]

  závislák na nakupování je můj muž..když mu nechám volné pole působnosti, tak je schopnej např v supermarketu naházet do vozejku takových blbostí, že u pokladny jdu do kolen.

  1. na komentář reaguje Vera.Macík — #7
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  3. na komentář reaguje 13042000 — #11
  4. na komentář reaguje Myškomedvídek — #13
  5. na komentář reaguje madam — #16
  superkarma: 0 29.06.2009, 10:13:01
 14. avatar
  [4] femme [*]

  nesnáším nakupování Sml41

  superkarma: 0 29.06.2009, 10:08:44
 15. [3] schnaxy [*]

  Kdysi jsem měla nakupovací orgasmus,jak jsem začala jezdit hodně po Evropě.Dnes znám jiné hodnoty.Ale také si dělám občas radost.Sml25Sml25Sml25

  superkarma: 0 29.06.2009, 08:40:10
 16. avatar
  [2] Emília [*]

  Tak když na to mám, tak je to jedno, jdu a kupuju.....a když na to nemám, no tak nemám ani nakupovací závislostSml80

  superkarma: 0 29.06.2009, 00:56:08
 17. [1] orangutan [*]

  Sml54

  superkarma: 0 29.06.2009, 00:01:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme