Zdraví

Naklonujte si miminko! Nebo játra...

V poslední době se pořád někde někdo zaměňuje – nejdříve děti, pak zesnuvší babičky... A bude hůř. Blíží se nám totiž éra klonování. Po řadě planých poplachů, kdy se ukázalo, že výzkum Jihokorejce Hwanga Woo-suka byl zfalšován, a klonovaná lidská embrya z univerzity v britském Newcastlu zemřela po několika dnech bez vytvoření kmenových buněk, je zde konečně průlom!

Klonovaná makačí embrya
Sice nejde o buňky člověka, ale makaka, od klonování opic je však ke klonování lidí už jen drobný krůček. DNA člověka a opice je totiž velmi podobná. Vědcům z Oregonského národního střediska pro výzkum primátů se povedlo vytvořit několik desítek klonovaných embryí s použitím DNA desetiletého makaka. Získali je tak, že do vajíček zbavených genetického materiálu vložili makakovu DNA. Embrya pak vytvořila kmenové buňky – což je základním cílem všech podobných výzkumů.

Tajemství kmenových buněk
Kmenové buňky jsou totiž schopny vyvinout se v libovolné buňky organismu v závislosti na tom, kam jsou umístěny. Vědcům se z nich v tomto případě povedlo vypěstovat dospělé srdce a nervy. Takto vytvořené orgány jsou přitom ideální pro transplantaci – jsou stejné jako ty „původní“, a tak nehrozí, že je tělo odmítne. Kmenových buněk se využívá také k léčbě cukrovky či Parkinsonovy choroby.

Naklonovat celou opici se však zatím nepovedlo – žádné z vajíček, vložených do živých samic, se neujalo. Podle vědců však může jít pouze o smůlu – slavná ovce Dolly se také narodila až na 277. pokus.

Zdroj: Nature

Co si myslíte o klonování? Souhlasila byste s tím, aby vědci z Vaší DNA vyrobili embryo a jeho kmenové buňky pak použili k Vaší léčbě? Nebo byste si dokonce chtěla nechat naklonovat dítě, které by mělo jen Vaši DNA, a bylo tak vlastně Vámi? Líbilo by se Vám vychovávat svou „mladší verzi“? Mít dítě bez „cizí“ DNA?

   
15.11.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Jájja [*]

  Opravdu jste četla článek v časopise Nature?

  superkarma: 0 15.11.2007, 18:21:35
 2. avatar
  [9] Meander [*]

  Můj názor na tuto problematiku je, řekněme, radikální. Tedy NE. Stejné NE, jako říkám potratům nebo umělému oplodnění. Opakuji - můj názor. Nikdo z přítomných se mnou nemusí, a pravděpodobně ani nebude, souhlasti.

  superkarma: 0 15.11.2007, 18:20:37
 3. avatar
  [8] MEK [*]

  dítko už né,to si už počkám na roli babičky,ale k využití léčby souhlasím

  superkarma: 0 15.11.2007, 15:59:25
 4. avatar
  [7] marcellina* [*]

  Kmenových buněk se využívá také k léčbě cukrovky či Parkinsonovy choroby.
  mam za to, ze lecba techto chorob kmenovymi bunkami je ve fazi vyzkumu

  superkarma: 0 15.11.2007, 14:45:59
 5. avatar
  [6] Žábina [*]

  bylo by fajn naklonovat zdravé orgány...ale lidi ne

  superkarma: 0 15.11.2007, 14:37:06
 6. avatar
  [4] ivana.kuglerova [*]

  gentiana: Institut regulovaného odstřelu zní jako dobrý nápad, hlasuju pro

  superkarma: 0 15.11.2007, 13:48:59
 7. [3] gentiana [*]

  Dítě, které má moji DNA není mnou. Ani moje dvojčecí sestra by nebyla mnou,. Ani můj ustřižený nehet není mnou. Proto nemůže být mou mladší verzí.
  A taková jedovatá otázka, až mi všechno vyléčí, jak umřu? To někdo zavede institut regulovaného odstřelu?
  A není tohle strkání prstů do kamen?

  superkarma: 0 15.11.2007, 13:39:46
 8. avatar
  [2] janatka [*]

  Myslím si ,že pro lékařské u´čely je klonování asi v pořádku,když to má pomoct lidem,ale mít naklonované dítě to nikdy.Myslím si,že toto by se nemělo dít.Každý člověk je originální jedinec,tak proč mít kopii.

  superkarma: 0 15.11.2007, 13:29:06
 9. [1] Lindaa [*]

  Pokud nekdo vymyslí jak mít deti a nemuset být tehotná (klidne odrodím - tech pár hodin nebyl takový problém) a pokud mozno bez novorozenecké 3 mesícní koliky tak do toho 3. dítka i pudu (byla by to dobrá pomsta mým pubertackám nastrcit jim domu mimino ).

  superkarma: 0 15.11.2007, 12:12:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme