V poslední době se pořád někde někdo zaměňuje – nejdříve děti, pak zesnuvší babičky... A bude hůř. Blíží se nám totiž éra klonování. Po řadě planých poplachů, kdy se ukázalo, že výzkum Jihokorejce Hwanga Woo-suka byl zfalšován, a klonovaná lidská embrya z univerzity v britském Newcastlu zemřela po několika dnech bez vytvoření kmenových buněk, je zde konečně průlom!

Klonovaná makačí embrya
Sice nejde o buňky člověka, ale makaka, od klonování opic je však ke klonování lidí už jen drobný krůček. DNA člověka a opice je totiž velmi podobná. Vědcům z Oregonského národního střediska pro výzkum primátů se povedlo vytvořit několik desítek klonovaných embryí s použitím DNA desetiletého makaka. Získali je tak, že do vajíček zbavených genetického materiálu vložili makakovu DNA. Embrya pak vytvořila kmenové buňky – což je základním cílem všech podobných výzkumů.

Tajemství kmenových buněk
Kmenové buňky jsou totiž schopny vyvinout se v libovolné buňky organismu v závislosti na tom, kam jsou umístěny. Vědcům se z nich v tomto případě povedlo vypěstovat dospělé srdce a nervy. Takto vytvořené orgány jsou přitom ideální pro transplantaci – jsou stejné jako ty „původní“, a tak nehrozí, že je tělo odmítne. Kmenových buněk se využívá také k léčbě cukrovky či Parkinsonovy choroby.

Naklonovat celou opici se však zatím nepovedlo – žádné z vajíček, vložených do živých samic, se neujalo. Podle vědců však může jít pouze o smůlu – slavná ovce Dolly se také narodila až na 277. pokus.

Zdroj: Nature

Co si myslíte o klonování? Souhlasila byste s tím, aby vědci z Vaší DNA vyrobili embryo a jeho kmenové buňky pak použili k Vaší léčbě? Nebo byste si dokonce chtěla nechat naklonovat dítě, které by mělo jen Vaši DNA, a bylo tak vlastně Vámi? Líbilo by se Vám vychovávat svou „mladší verzi“? Mít dítě bez „cizí“ DNA?

Reklama