Byla jsem hostem na několika svatbách a o mnoha jsem slyšela. Dospěla jsem k jasnému závěru, že mladým dívkám by měl být přístup na cizí svatby zakázán. Místo, abych se jimi inspirovala, naprosto mě skoro všechny odpudily. A přemýšlím, zda za pár let „jít“ do té své.

 

V deseti letech jsem byla na svatbě. Nevěsta krásná. Sjelo se celé příbuzenstvo z obou stran a všichni si pochvalovali příjemnou atmosféru. Jedlo se, pilo a hodovalo. Vybíraly se peníze do střevíčku a já jsem si přála být na místě šťastné novomanželky.

 

Kolem půlnoci se všichni opili a pro mě se rázem svatební veselí změnilo v hlasité pokřikování. O půl hodiny později se rodiny nevěsty i ženicha spojily, ale jinak, než by si všichni přáli. Vrhly se na sebe a popraly 

Kamarádka mi vyprávěla o svém svatebním dni. Všechno by bylo krásné, kdyby jí nastávající tchyně neustále nepřikazovala, co si vzít na sebe.

 

Několik svateb bylo naplněné nudou a novomanželé se trochu rozpačitě rozhlíželi po hostech, kteří přemýšleli, kdy odejít.

 

Mnoho prvních nocí skončilo spánkem nevěsty, případně zvracením ženicha.

 

I přesto, že bych po těchto zkušenostech možná měla být zastáncem prostého obřadu jen se svědky a rodiči, pořád toužím po svatbě na zámku.

 

Nevím, co to ve mně je za chuť, být alespoň na jeden den princeznou. Vím, že by bylo lepší našetřené peníze investovat do něčeho „užitečnějšího“, jenže…

 

Ze všech obřadů, které se mě týkaly jen okrajově, jsem si každopádně odnesla pár ponaučení:
* Varovat rodiny předem, že jde především o oslavu a ne o vyřizování účtů.
* Maminky upozornit, že si raději vše zařídím sama, než aby to byla nakonec jejich svatba, místo mé.
* Nezapomenout na lidi, kteří můj život obohacují o krásné zážitky, to znamená méně příbuzných a více přátel.

 

A když to během oslavy bude vypadat, že se všichni veselí, baví či škrtí? Klidně vzít novomanžela za ruku a jít jinam. Vždyť o půlnoci o nevěstu a ženicha ostatním už moc nejde.

 

Poraďte a napište na dnešní téma:
SVATBY

 

Jaká byla ta vaše?

Kdo se popral?

Kdo to platil?

Kdo se nejvíc bavil?

 

Plánujete svatbu?

A na kolik vás vyjde?

Čeho se musíte vzdát?

 

Berete se na úřadě, v lese nebo na zámku?

Máte pár hostů, nebo celou stovku?

 

A co svatební dary?

Máte něco dvakrát?

Jaký byl ten nejoriginálnější?

 

Jste ještě svobodná?

A kvůli komu nebo čemu se nechcete vdát?

 

redakce@zena-in.cz

Reklama