Bulvár

Naivní homo panelacus


Vzhledem k tomu, že jsem od malička člověk panelákový, tak jsem si bydlení v domečku malovala v růžových barvičkách. Zahrádka, zvířátka, záhonky, grilování, prostě vegáč, jak by řekla moje puberťácká dcerka.

Po dlouhých letech strávených v paneláku přišel čas na stěhování do chaloupky. Babička se rozhodla a tak se stěhovalo Byl to horor, ale vidina spokojeného života na chaloupce uprostřed luk a na kraji lesa, mi dovolila brzy na to zapomenout.


Jo jo, malování na růžovo. V tomto případě jsem ideální představitelka naivismu :o) První vystřízlivění se konalo na té vysněné zahrádce. Není velká, ale při sekání trávy jsem měla pocit, že sekám přinejmenším fotbalové hřiště.

Sekačka malá, takže vysypat trávu na hromádku, případně rovnou do kolečka a odvézt za zahradu na kompost. Když si na to vzpomenu, tak během tříhodinového sekání jsem se málem dvakrát oběsila na přívodní šňůře k sekačce, jednou jsem ohnula sekací nůž, asi třikrát obrátila kolečko vzhůru nohama ještě než jsem dojela ke kompostu.  A nesmím zapomenout dodat, že náš děda má zahradu posekanou, uklizenou zhruba za hodinku.

Sekání jsem tedy přenechala zkušenějším a dala se na zahradničení. Říká se, že čím hloupější sedlák, tím větší brambory. Tak to mě nalákalo. Upravila jsem si záhon zasadila brambory a pak jen okopávala a přihrabávala. Výsledek? Jdu se přihlásit do Mensy! Zřejmě mám nejvyšší IQ v této republice, protože jsem sklidila ještě míň brambor, než jsem do toho zatraceného záhonku zahrabala. Mičurine, já to vzdávám, je to jen a jen na tobě.

 

Na podzim baráček už nebyl do růžova, ale přímo do zlatava. Všude listí, listí a zase listí. Neustále do kolečka do kola. Shrabat, naložit odvézt a zase shrabat. Neříká se právě tomuhle sysifovská práce?  Už jsem se těšila na zimu.

 

Neměla jsem. Topili jsme v kamnech. Takže nezbývalo než složit třicet metráků uhlí a nasekat hromadu dřeva. Ruce jsem měla samý puchýř, černá jak mouřenín a proklínala chlapy, že si odpočívají v práci a skládání je na ženský. (babička trvala na tom, že to musí být hned, co kdyby začalo pršet) Topení už byla sranda.

Párkrát jsem si vyudila celý byt, párkrát mi vylítly saze, ale naučila jsem se to. Jenže vytopit stoletý barák, který má metrové kamenné zdi je takřka nemožné. V zimě jsme měli v ložnici i 13° C. Při sedmnácti stupních v obýváku jsme si lebedili jak je teploučko. Možná pro dospělé, ale pro půlroční mimino to není nic moc.

 

A člověk sídlištní začal přehodnocovat svoje mylné představy o bydlení v baráčku na samotě u lesa. Doktor, pošta, obchod tři kilometry daleko, bydlení s tchýní..... Autobus jezdí ve středu a v dubnu... Děti chodí ráno do školy ty tři km pěšky, protože není spojení.  Homo panelacus začal přemýšlet o útěku zpět do civilizace a do králíkárny.

 

Je to už tři neděle, co bydlíme v malé bytovce zpět v civilizaci. Stojím u okna a koukám na zahrádky a začíná se mi stýskat. A vím, že až děti odrostou, že si pořídíme svůj vlastní baráček s malou zahrádkou a já si budu zvyšovat IQ pěstováním brambor. Už se na to moc těším.

Šárka


Šárko, sice jste možná zažívala velké drama, ale popisujete jej velmi komicky. Velmi mi svými příhodami připomínáte seriál Ranč u zelené sedmy :-).
   
12.05.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Špek: Bylo to desetitisícové městečko, v centru jsem byla za pět minut a na konci města taky. Jenomže když jsem chtěla do lesa, musela jsem sednout do auta a drandit aspoň 15 km, jinak jenom pole Doma vylezu z paneláku, udělám vlevo v bok a jsem v lese taky za těch pět minut

  superkarma: 0 12.05.2006, 23:07:48
 2. avatar
  [21] jaku [*]

  Moc pěkné !!

  superkarma: 0 12.05.2006, 16:13:47
 3. [20] Eviku [*]

  Bezvadně se to četlo. Vždycky když zatoužím po romantickém bydlení v přírodě, tak mi má praktická část začne vyjmenovávat všechny výše uvedené "příjemnosti". A je fakt, že o takovémto bydlení sním výhradně v idylických letních dnech, protože ve všech ostatních (podzimní mlhavé sychravo, zimní metry sněhu, jarní studené deště...) mi to připadá jako sebevražda.

  superkarma: 0 12.05.2006, 15:05:12
 4. avatar
  [19] Kelly [*]

  Šárkaa:

  superkarma: 0 12.05.2006, 14:20:59
 5. avatar
  [17] gerda [*]

  Šárkaa: přesně tak, všecko s náma vymetli a ještě nám teď všichni nadávají, že jsme všecinko zavinili - furt buduju: napřed socialismus, teď zas kapitalismus ..... a pořád to jaksi není dobudované

  superkarma: 0 12.05.2006, 14:16:02
 6. avatar
  [13] gerda [*]

  Šárkaa: čím dál později. Když jsi mladá, budeš to mít dosmrtně. Já jsem zoufalý ročník, mně přidali zatím 4 roky. Zatím...

  superkarma: 0 12.05.2006, 14:02:57
 7. avatar
  [12] Kelly [*]

  ... já už asi potřebuji jít domů. Už jsem četla "Naivní hov*o panelacus"

  superkarma: 0 12.05.2006, 14:02:10
 8. avatar
  [10] gerda [*]

  Šárkaa: to ti uteče, je to chvilka...

  superkarma: 0 12.05.2006, 13:41:38
 9. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Špek: Jo jo, zkusila jsem a už jsem zase zpátky v paneláku ve velkém městě Nejvíc paradoxní bylo, že na tom malém bylo mnohem dál do přírody, než z Brna - a přírodu já holt potřebuju

  superkarma: 0 12.05.2006, 13:38:33
 10. avatar
  [3] Eliana [*]

  s tim topenim pri metrovych zdech jsme na tom stejne

  superkarma: 0 12.05.2006, 13:24:17
 11. avatar
  [2] nikinik [*]

  superkarma: 0 12.05.2006, 13:20:39
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  Tak tohle jsem si s chutí přečetla - všecko má své pro a proti. Když je člověk vázaný pracovními povinnostmi a má malé děti, je lepší bydlit tam, kde je všecko po ruce. Ale když už máš svoje jisté a do práce tě nic nehoní, proč neprožít podzim života v klidu a romantice venkova? Já bych to na důchod brala všemi deseti.

  superkarma: 0 12.05.2006, 13:20:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme