Rodina

Nahota rodičů před dětmi? Psycholožka radí, kam až můžete zajít

Je nahota rodičů přirozená věc, nebo by se měli chození v rouše Evině a Adamově před dětmi raději vyvarovat? Dětská psycholožka Jitka Jeklová nám přiblížila, jak to vnímají ti nejmenší.

Vlaďka (29) s manželem nejsou žádnými vyznavači nudismu, ale doma chodí „nalehko“ rádi. Jenže co teď, když už nejsou sami? „Co se nám před pár měsíci narodil Vítek, začali jsme řešit, jestli je správné dál chodit po bytě jen tak, bez oblečení. Je nám to sice příjemné a jen neradi se toho budeme vzdávat, ale nechceme nějak negativně ovlivnit jeho výchovu. Protože co vím, tak nikdo z našich známých tak doma nechodí. Teď je syn ještě malý, ale za takové dva roky už to může vnímat jinak,“ obává se jeho maminka. Oprávněně? A je skutečně třeba přistupovat k nahotě před dětmi s opatrností?

naked

Na to nám odpověděla Jitka Jeklová z brněnské psychologické poradny.

Co radí psycholožka?

„Co se týká rodičovské nahoty, je to čistě věc těch dospělých. Alespoň po dobu, než se vůči takto nastaveným domácím pravidlům začnou samy děti vymezovat.

Malé děti totiž nahotu neřeší. Vždyť ony samy jsou velmi často nahé (léto, koupání apod.). Je ale vhodné zaujmout k nahotě nějaký rozumný postoj už v době, kdy má dítě začít docházet do nějakého kolektivu. To už by mělo mít zafixována pravidla, že nazí můžeme chodit doma, ale že takové chování není úplně přípustné pro prostory mimo domov (ulice, škola apod.). Výjimkou je např. sauna či nuda pláž. Toto je potřeba dětem vysvětlit a trvat na takto dohodnutých pravidlech. 

Různost pohlaví v nahotě doma nehraje žádnou roli. Pokud je dítě zvyklé vidět rodiče bez svršků pro něj odjakživa, nebude příliš řešit viditelné rozdíly.

Potíž může nastat s tím, jak dítě roste. Je přirozené, že se v určitém věku začne stydět. Pak je potřeba, aby rodiče přistoupili k situaci rozumně. Nejen k dítěti, protože je to jeho volba, jak moc je mu příjemné se doma odhalovat, ale i k tomu, že dítěti nemusí být příjemné vidět rodiče nahé. Možná je to správná doba pro nastavení nových pravidel včetně kompromisů, např. chození alespoň ve spodním prádle.

Tudíž určitě je potřeba odlišit situaci, kdy se rodič před jakkoli starým dítětem převléká, od situace, kdy opravdu chodíme doma nazí. Důsledně je potřeba dbát jen na rozlišení toho, co se děje za dveřmi bytu a co mimo něj.

Pro děti nebývá problém nastavená a dodržovaná pravidla přijmout.“

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

   
10.11.2016 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [25] Bébina [*]

  Suzanne — #11Přece proto, že vnášením vody do sauny už to není sauna ale pára. Sauna je suchý horký vzduch. Čím vyšší tepota, tím nižší vzdušná vlhkost. Řekla bych, že kdo vleze do sauny, kde je 90°C (i takové jsou) v mokrých pavkách, může si i ublížit.

  superkarma: 1 10.11.2016, 19:09:46
 2. [24] Andreadornova [*]

  Na nahotu bych musela mít postavu 😂😂😂😂😂😂

  superkarma: 0 10.11.2016, 18:38:55
 3. [23] Rikina [*]

  Taková perlička - tuhle jsem někde lezla do vířivky - v plavkách, protože to byl aquapark, ne saunový svět. A tam se na hladině dělala dost výrazná vrstva pěny. Zeptala jsem se tedy obslužného personálu, co do té vody přidávají, že to tak pění? A bylo mi řečeno, že to je z plavek, protože část obyvatelstva si pere plavky a máchá je v aviváži. Ta se posléze vylouhuje do vody ve vířivce a pak to pění. No... že by mě to sdělení dvakrát potěšilo... Sml80

  superkarma: 1 10.11.2016, 17:14:15
 4. avatar
  [22] Mickey Mouse [*]

  Suzanne — #17 Hlavní problém saunování v plavkách je především to, že se v nich zadržuje pot! A ten následně z plavek nikdo nevypere (nebo až doma). Takže se lidé sice hygienicky po sauně osprchují a umyjí, ale propocené plavky hodně znečišťují vodu v bazénech.

  Samotný efekt odpařování vody v sauně je významný u jednodílných plavek nebo kraťasů, bikiny nebo pánské slipové plavky tolik vody neodpaří.

  A ještě je jeden důvod. Podle dermatologů se kůže v sauně pod plavkami natolik zapaří a maceruje, že si člověk říká o vyrážky a opruzeniny.

  superkarma: 2 10.11.2016, 17:06:57
 5. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Rikina — #19 Co se týče koupelí v lázních, je to úplně jedno (pracovala jsem jako lázeňská). Není žádný důvod, proč by tam člověk v těch plavkách nemohl být, když je mu to příjemnější. Musí počítat, že některé koupelové přísady mu plavky zničí, například sirná koupel plavkám neprospívá.

  superkarma: 3 10.11.2016, 16:55:03
 6. avatar
  [20] Suzanne [*]

  Rikina — #18 Provozovatel ať si píše důvod jaký chce, prostě nějaký má (teď už vím jaký). Níže jsem psala, že když jdu do sauny, tak v prostěradle. Jen mě zajímal důvod onoho odmítavého přístupu některých lidí k návštěvě v plavkách, protože mně vždycky bylo upřímně fuk, v čem tam kdo sedí. Vysvětlení o porušení saunového efektu odpařováním vody je logické, tudíž ho chápu.

  superkarma: 1 10.11.2016, 16:52:28
 7. [19] Rikina [*]

  Jinak tenhle "plavkový" problém se týká všeobecně wellness center, kde mají tzv. saunové světy, vířivky a podobně. Někde se může i v plavkách, někde striktně trvají na bezplavkovém provozu, a třeba mě překvapilo v lázních, kde jsou různé ty perličkové a bylinné koupele, že i tam se najdou lidi, co trvají na plavkách a hádají se s lázeňským personálem, že nazí do léčivé koupele prostě nevlezou. Sml80 Nutno podotknout, že obvykle si vyhádají svoje, protože jsou velice neodbytní. Opačně jsem to ještě nezažila, že by se někdo někde hádal, že tam nutně musí jít nahý a že si ty plavky ne a ne a neoblékne. Sml57

  1. na komentář reaguje Suzanne — #21
  superkarma: 0 10.11.2016, 16:48:33
 8. [18] Rikina [*]

  Suzanne — #17 Inu, já bych hlavně a především respektovala přání provozovatele sauny, když žádá, aby mu tam lidi chodili bez plavek, a to je většinou někde napsáno už v šatně a i leckde jinde. Nevím, proč je to pro některé lidi tak obrovský problém. Ale zas je přece nikdo nenutí do té sauny chodit, jestli teda opravdu nesnesou pomyšlení, že by tam museli být nazí. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #20
  superkarma: 0 10.11.2016, 16:25:59
 9. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Rikina — #15 Na bakterie kašlu, ty z mokrých plavek v sauně ještě nikdy nikoho nezabily, navíc jsou ty plavky tak vymáchané, že zoufalé bakterie v chlorované vodě už dávno bídně zhynuly. Někdo vidí bakterie i na chlebu s máslem, s tím na mě nechoď.

  Ale chápu vysvětlení s odpařováním vody a porušením saunového efektu. Za to díky, tomu rozumím Sml22

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #22
  superkarma: 1 10.11.2016, 16:14:22
 10. [16] dadma [*]

  Mě by bylo nepříjemné ,kdybych chodila nahá po bytě i když bych byla doma sama. Prostě kalhotky a něco i když lehkého přes sebe musím mít. U nás doma nic takového jsme neviděli a manžel také ne. I na koupání se svlékáme až v koupelně,tam pak dávám hned věci do špinavého prádla. Jedině manžel na mě občas volá přines mi pyžamo a nebo slipy,protože si to zapomene s sebou vzít. Každého věc ,jak si to doma zařídí a co mu vyhovuje. Mě by to vadilo.

  superkarma: 0 10.11.2016, 16:05:59
 11. [15] Rikina [*]

  Suzanne — #14 Dáma přijde z bazénu v mokrých plavkách, chce se prohřát, vleze tedy do sauny. Z plavek se odpařuje vlhkost, což v suché sauně je na závadu, ne že ne. Do sauny má člověk vstupovat osprchovaný, čistě umytý a hlavně suchý. Voda účinky sauny zpomaluje, ne-li přímo ruší. Do sauny se chodí právě kvůli tomu suchému horku, a mokré plavky změní saunu v parní kabinu. Kromě toho mokré plavky jsou v tom teple velmi příhodnou půdou pro množení bakterií. A potom ta dáma v těch propocených plavkách vleze zase do bazénu se ochladit. To je nejen nehygienické, to je přímo fuj.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #17
  superkarma: 3 10.11.2016, 15:29:11
 12. avatar
  [14] Suzanne [*]

  orsulikova — #13 Z jakých hygienických důvodů? Pokud ten člověk sedí na prostěradle, tak se mě to nijak netýká. Kvůli odpařování? Vždyť ty plavky jsou tolikrát vymáchané, stejně se tam odpařuje pot z těla, tak CO na tom vadí?

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 0 10.11.2016, 14:50:11
 13. [13] orsulikova [*]

  Suzanne — #11 Přece z hygienických důvodů!

  1. na komentář reaguje Suzanne — #14
  superkarma: 0 10.11.2016, 14:29:26
 14. [12] Misička [*]

  Před synem nahatý nechodíme

  superkarma: 0 10.11.2016, 13:46:35
 15. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Když tu probíráte plavky v sauně... proč se to nesmí? V sauně jsem byla párkrát, nahá s prostěradlem, ale pokud tam byl někdo v plavkách, tak mě nějak nenapadlo to řešit, vždyť je to jeho věc Sml80

  1. na komentář reaguje orsulikova — #13
  2. na komentář reaguje Bébina — #25
  superkarma: 3 10.11.2016, 13:36:10
 16. [10] cilani [*]

  Rikina — #8 tak to já se začala stydět tak v 6 letech asi. Přitom rodiče nahotu nějak neřešili. Neproducírovali se nazí po bytě, ale jít z koupelny nahý bylo celkem běžné..

  superkarma: 0 10.11.2016, 13:09:33
 17. avatar
  [9] datura [*]

  Chodit nahá před svými dětmi mě opravdu nikdy ani nenapadlo a manžel se před dcerami taky neproducíroval nahý. Ale znám rodinku, které nedělalo problém jít nahý otevřít třeba pošťákovi. Halt ať si to každý zařídí, jak se mu líbí, já budu raději obléknutá, na nahotu mám koupelnu. Sml16

  superkarma: 2 10.11.2016, 11:53:20
 18. [8] Rikina [*]

  Dětem je to jedno. Když jsou na to zvyklé, tak jim to nepřijde. Stydět se obvykle začnou až v pubertě. Pak je jistě vhodné jejich názor respektovat. U mých synků to nastalo někdy kolem 12 - 13 let, prostě si začali brát na sebe župan, a já taky. Saunu a nudistickou pláž by mě vůbec nenapadlo řešit, do sauny jinak než nahá nelezu (a nechápu, proč tam kdo leze v plavkách, však se to snad ani nesmí Sml80). Na nuda pláž chodím, a ráda, neb je to příjemné. Jestli jsem tam někoho urazila svou postavou, to má dotyčný fakt pech, je mi ho líto Sml79 ale nehodlám si z toho dělat vrásky. Sml57 Je to jeho problém, ne můj. Sml24

  1. na komentář reaguje cilani — #10
  superkarma: 0 10.11.2016, 11:19:25
 19. [7] Bébina [*]

  bobani — #6Tak to klidně můžeš, tam je věkový průměr 60let a čím hroznější tělo, tím spíš ho majitel hrdě vystavuje. Naopak mladé lidi s krásnými těly na nudapláži jeden nepotká. Zkušenost z letošního léta.

  superkarma: 1 10.11.2016, 11:10:57
 20. [6] bobani [*]

  v mém věku už bych nahá nešla ani na nudapláž

  1. na komentář reaguje Bébina — #7
  superkarma: 0 10.11.2016, 09:11:04
 21. [5] zlá teta [*]

  Nahý by se měl člověk cítit příjemně. To ale neznamená, že bych tak křepčila třeba na ulici.

  superkarma: 1 10.11.2016, 08:47:02
 22. avatar
  [4] LucieHorackova94@seznam.cz [*]

  funnka — #3 taky se mi to tady v sauně jednou stalo, navíc paní byla cizinka a nedokázala to pochopit (nebo dělala že nerozumí)... nahota mi nevadí, ale když je v sauně někdo v plavkách, připadám si skoro nepatřičně / v nevýhodě Sml30

  superkarma: 0 10.11.2016, 08:45:39
 23. [3] funnka [*]

  LucieHorackova94@seznam.cz — #2teď jsme byli v Rájeckých Teplicích a taky někteří nechtěli pochopit,že do sauny můžou pouze bez plavek v plachtě.

  1. na komentář reaguje LucieHorackova94@seznam.cz — #4
  superkarma: 0 10.11.2016, 08:37:59
 24. avatar
  [2] LucieHorackova94@seznam.cz [*]

  Myslím si, že naše společnost je ohledně nahoty až moc prudérní. Pak se stává, že mě známé říkají, že by do sauny v životě nešly, jedině v plavkách.... Nahota by měla být člověku pohodlná a ne něco, co je mu nepříjemné a chce co nejdříve schovat. A kdo jiný to může ovlivnit než rodiče? Ale rozhodně se nemyslím, že by rodiče měli dítěti nahotu "nutit" pokud to není nic pro něj Sml8

  1. na komentář reaguje funnka — #3
  superkarma: 2 10.11.2016, 08:33:17
 25. avatar
  [1] luneta [*]

  já se se synem koupu,takže to neřeším.Z vany určitě nejdu do postele oblečená.Většinou chodím doma dopoledne a večer jen v kalhotkách,ale manželovi to začíná vadit.

  superkarma: 0 10.11.2016, 08:03:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme