Veřejnosti přístupná sklárna v Harrachově funguje již od roku 1712. Během prohlídky budete mít možnost dívat se zkušeným sklářům přímo pod ruce a v rámci prohlídky navštívíte také původní, dodnes fungující brusírnu skla.

Sklářská výroba existovala v oblasti Harrachova již ve 14. století. Na místě dnešní sklárny postavil huť Elias Müller již v roce 1712.

Sklárna Novosad a syn je nejstarší soukromou sklárnou v České republice. Od doby svého vzniku se tu ale údajně moc nezměnilo. Nebylo proč. Vše je prý tak jednoduše, ale dobře vymyšlené, že není třeba postupy či cokoliv dalšího měnit.

Harrachovská sklárna a harrachovské sklo vždy patřilo mezi světovou špičku a toto postavení si drží dodnes.

První pohled se nám při prohlídce sklárny naskytl hned poté, co jsme vstoupili do budovy. Otevřenými okny jsme se dívali na zručnou práci sklářů. Mým prodlouženým okem byl v tu chvíli objektiv foťáku, protože jsem netušila, že se v rámci prohlídky dostanu i dolů, přímo k rukám sklářů.

sklárna shora

sklářká pec

V hale, kde skláři pracují, je díky pecím pěkné horko, a tak už hrabě Harrach vařil pro své skláře slabší pivo, a to v Jilemnici. V roce 2002 se výroba piva přestěhovala do Harrachova, kde byl otevřen minipivovar s restaurací. Zde si můžete po prohlídce odpočinout a za prosklenou stěnou pozorovat práci sklářů.

sklář při práci 2

V přilehlých halách sklárny jsou nashromážděny rozbité kousky skla v dřevených bednách, které se opětovně zpracovávají.

bedny se sklem

rozbité sklenice

Z rukou sklářů putuje ještě nedokončený výrobek do chladicí linky, odkud se pak přesouvá k finálnímu zpracování.

chladící linka

V současné době jsou ale požadavky na sklo a sklářské produkty co se týká zručnosti sklářů a brusičů menší, zájem je především o jednoduché výrobky. Přesto zde stále funguje více než sto let stará brusírna skla poháněná vodní turbínou s tím rozdílem, že v ní nyní nepracuje třicet brusičů jako dříve. V současné době se zde střídají brusiči tři, což prý pro zakázky, které sklárna má, zcela dostačuje.

sklo k broušení

brusírnaskleněná koule

 

 

Tradiční sklárna v Harrachově opravdu stojí za návštěvu!

Exkurze se uskutečňují od pondělí do neděle, vždy od 8.00 do 15.00 hodin. Vstupné je 120 Kč, ve kterém je zahrnut i nárok na malý nápoj v pivovarské restauraci.

Další místa, které můžete v Harrachově navštívit, najdete v článku Harrachov, to nejsou jen kilometry sjezdovek!

 

 

 

Reklama