Bojíte se, že vaše zažívací potíže, větry, bolesti břicha a podobné problémy mohou být příznakem něčeho závažnějšího? Chcete se těchto obtíží prostě zbavit? 20. listopadu jste mohli v našem on-line rozhovoru oslovit doktora Tomislava Švestku. Krom toho jste mu mohli zasílat i osobní otázky již dříve. Dnes pro vás máme odpovědi právě na tyto otázky:

PROBIOTIKA

Jak dlouho mohu užívat přípravky s probiotiky? Je nějaký čas, po kterém se mají tyto přípravky vysadit? Můžete mi nějaké doporučit? Byla jsem nemocná a brala jsem spoustu antibiotik. Ráda bych si dala organismus do pořádku po léčbě.
Probiotika při akutních obtížích nejlépe 2x denně, při chronickém užívání 1x denně. Toto platí o obsahu mikroorganizmů kolem 3 miliard, u vyššího počtu možno vše 1x denně. Určitě 3 měsíce, pak 1–2 měsíce počkat a pak opět 3měsíční kúra.

Probiotika jsou teď hitem. Které přípravky jsou dobré a kterým je dobré se vyhnout?
Všechna probiotika jsou u nás podávána po schválení (jako potravinový doplněk), nejlepší jsou ta, která obsahují několik miliard mirkorganizmů a jsou zastoupeny několika druhy.

Mohou probiotika i děti? Od jakého věku?
Probiotika děti mohou, o přípravku se poraďte s pediatrem.

BOLESTI, NEVOLNOST A KŘEČE

Občas mě bolí žaludek a nechce se mi brát žádné chemické léky. Neexistuje nějaký přírodní preparát, který by se dal používat dlouhodobě a preventivně?
Snad jen antacida (Anacid a Maalox) se nejvíce podobají přírodním lékům, ale i ony mohou působit při dlouhodobém užívání problémy. Existují účinnější léky, které Vás obtíží zbaví, ale ty jsou již „chemií“.

Mám problém už asi rok, po jídle je mi špatně, jako by to jídlo ve mně jen leželo. Pomáhá mi krátká procházka hned po jídle, jako bych potřebovala žaludek zaktivovat. Snídat nemohu, po jakékoliv snídani trpím nauseou. Jinak obědvám malé (dětské) porce.
Musíte se nechat vyšetřit, většinou tyto obtíže nic neznamenají, ale to se dá říci až po vyšetření. Pak může být léčba orientována přímo na příčinu vašich obtíží.

Manžel mívá často křeče v břiše, „škrundání" v žaludku, pocit plnosti a cosi jako tvrdé bolavé „jelito" v místě nad pasem. Zjištěnu má erozi žaludeční sliznice a jícnu. Užíval postupně Mallox, Ranisan... a další léky, bez většího efektu. Jeho obtíže nesouvisí s dietní chybou. Může jíst prakticky cokoliv, potíže mívá hlavně na jaře a na podzim. Co s tím?
Je třeba nechat se vyšetřit, příčin může být více. Zatím bych zkusil dietu, pokud bude bez efektu, pak vyšetření u lékaře.

Jaký přípravek mám brát na překyselený žaludek? Často mne tlačí, mám pocit těžkosti. Například víno vůbec nemohu pít, je mi po něm velmi zle.
Toto je málo údajů k tomu, abych Vám správně poradil. Proto navštivte svého lékaře.

Nesnídám, protože je mi z jídla po ránu zle. Když se naobědvám, cca v 17 hodin (první jídlo), mám pocit, jako by mi vůbec nepracoval žaludek, ale pomáhá mi jít hned na krátkou procházku, jako by to chtělo rozhýbat. Přitom se nepřejím (dětská porce), ani nehltám. Nemůžu pozřít studená jídla, bramborový salát, chlebíčky apod. Čím to může být? Když jsem hladová, tak je mi dobře.
Úplně změňte stravovací režim dne. Maximum jídla musí být dopoledne a večer smíte jíst menší porce. To se nedá upravit ze dne na den. Z počátku bych jedl jídla, která Vám vyhovují. Pokud byste nebyla s tímto stavem spokojena, konzultujte u lékaře.

VŘEDY

Jak poznám, že mám žaludeční vředy? Mám hodně stresovou práci, občas mám bolesti žaludku a nemohu se pořádně najíst.
Nejčastějším příznakem je bolest, někdy nalačno, někdy po jídle, ale i pocit na zvracení, zvracení, někdy i černá stolice v důsledku krácení do žaludku (meléna).

ZENFLO

Zajímá mne váš názor na přípravek Zenflo, o kterém se tady na stránkách psalo.
Zenflo je vynikající přípravek na osídlení trávicího traktu zejména lactobacily. Já ho často doporučuji.

KARCINOM

Jaké je nebezpečí karcinomu tlustého střeva u žen? Jsou nějaké symptomy, kdy by člověk měl jít na vyšetření? Nebo je lepší prostě dát na prevenci? Jak často by mělo vyšetření probíhat?
Ve výskytu karcinomu střeva jsme na I. místě ve světě. Příznaky jsou většinou již pozdním nálezem. Nechte si vyšetřit střevo na okuultní krvácení, pokud je výsledek neg. - máte 2 roky „klidu“, pokud je pozitivní, musíte absolvovat optické vyšetření střeva. Jedině tak se můžete karcinom definitivně vyléčit časnou diagnostikou.

MUDr.Tomislav Švestka, CSc.

Od roku 1985 pracuje na IV. interní klinice jako odborný asistent. Zabývá se gastroenterologickou tematikou

Chtěla bych se zeptat, proč jsou muži náchylnější ke karcinomu tlustého střeva víc než ženy?
To se přesně neví, snad je to i kouření a pití piva.

Doporučujete preventivní vyšetření na karcinom tlustého střeva také u žen? A od jakého věku?
Prevence zcela zásadním způsobem rozhoduje o prognose pacienta – u karcinomu tlustého střeva to platí nejvíce.

ŽÁHA

Docela často mě trápí pálení žáhy, ale nejsem ochotná podstoupit gastroskopii, na kterou mě posílá praktická lékařka. Zajímalo by mě, zda u nás existuje i jiné (nezatěžující) vyšetření zažívacího traktu, třeba i hrazené pacientem.
Endoskopii musíte absolvovat, jedině tak se dá zjistit příčina obtíží s následnou cílenou léčbou.

Poslední dobou mě často pálívá žáha. Mohl by jste mi poradit nějaký volně prodejný a účinný lék? Soda mi moc nepomáhá. Také bych potřebovala poradit, co bych mohla jíst při Crohnově nemoci, když mám zrovna průjmy. Co nemám jíst, vím, ale nevím, co by bylo nejlepší jíst, aby potíže co nejdřív ustoupily.
Asi máte refluxní esofagitidu, na ni soda působí, ale jsou lepší léky, které stačí brát 1x denně a budete bez obtíží. Většinou je to ale spojeno s nutností endoskopického vyšetření.

ZÁCPA

Od 16 let mám problém s vyprazdňováním. Mám vnitřní hemeroidy a byla jsem na operaci s konečníkem, kousek byl odebrán. Vyprazdňování trvá strašně dlouhou dobu a nemám čas stále sedět (i půl hodiny). Každý den teď piji na noc projímavý čaj a ráno je to mnohem lepší. Celé roky se s tím jen trápím a trápím i okolí, žádná úprava stravy mi ještě nepomohla a něco více projímavého, třeba nějaké kapky, mě pak projímají zase pomalu celý den. Mohu pít tento čaj stále, bojím se, že bez něj už to nepůjde. Tchyně bere něco skoro celý život a je v pořádku.
Určitě konsultujte lékaře, je řada pitných kúr, trénování defekačního reflexu, nenávykové léky. Není prostor vše podrobně vypsat.

NADÝMÁNÍ

Můj muž často trpí nadýmáním břicha. I když se snažím vařit z potravin, které nenadýmají, luštěniny jsem úplně vyloučila. Co s tím?
Nadýmání nemusí být jen důsledkem příjmu ovoce a zeleniny. Od určitého věku určitě příjem stravování tyto obtíže vyvolává, ale může to být i projev poruchy funkce žaludku, žlučníku, slinivky. Bylo by dobré sdělit své obtíže lékaři, mnohdy nasazení určité skupiny léků může stav zlepšit.

Mám špatný stravovací režim, je to tím, že mám 20měsíční dítě, stále kojeno, a je na mě dost závislé. Tím pádem se nestačím ani pořádně najíst. Dítě stále v náručí, chce se mnou jíst a abych se mu mohla věnovat, dát mu jídlo atd., tak do sebe to jídlo rychle „nahážu" a pak mám bolesti břicha a problém s „nadýmáním", což je někdy až přespříliš. Až si někdy říkám, zda je to normální, zda bych si neměla někam dojít. Ale mám strach, že se mi budou smát a bude mi nepříjemně. V těhotenství mě taky dost trápil žlučník, brala jsem na to NO SPA nebo febichol a i nyní mě ten žlučník občas potrápí. Prosím, poraďte mi, co mám dělat, nebo zda si mám někam dojít, případně kam na jaké vyšetření?
Rodina Vám musí pomoct vytvořit čas, abyste při náročné péči o dítě měla čas i na sebe. Jste určitě ve stresu a při současném způsobu stravování, jak popisujete, je nebezpečí vzniku stresových žaludeční nebo dvanáctníkových vředů. Pokud by se stav nezlepšil, konzultujte obtíže s lékařem. Je lépe zlepšit stravovací návyky, neboť, pokud kojíte, nejsou všechny pro kojení doporučeny.

ANALGETIKA

Chtěla bych se zeptat, jaký může mít vliv na žaludek dlouhodobé užívání analgetik (např. Acifein) ve velkém množství?
Analgetika, zejména ze skupiny nesteroidních antirevmatik, mohou výrazně poškodit sliznice žaludku a duodena. Je třeba se poradit s lékařem a např. současně užívat léky, který žaludek ochrání. Obecně analgatika mohou nevratně poškodit i ledviny.

Máte zažívací potíže? Dostala jste radu, kterou jste potřebovala?

Reklama