Rodina

Nadenica: Vždycky se to může zvrtnout!

Ať se snažíme sebevíce, každá výchova má svá pro i proti. Nikdo s jistotou nemůže říct, že ta jeho výchova je nejsprávnější. Nejvíce mne pobaví různé výzkumy, které provádějí vědci někde ve zkušebních místnostech, kde sledují pár hodin lidské jedince a udělají závěr, co je nejlepší.... S vlastním početím či výchovou adoptovaného dítka však nespěchají. Já osobně se snažím dceru vychovávat s větší volností, ale bez odmlouvání. Je ji jedenáct let, puberta už začala (mamamia), ale je alespoň veselo. Občas se pohádáme, ale ona sama ví, že to nádobí stejně musí umýt, ikdyž to obkecá a vysvětluje nevysvětlitelné. Tak stejně je to i u domácích úkolů nebo přípravy do školy. Bavím se nejen já, ale i partner.

Mě vychovávala jen mamča, taťka zemřel, když mi bylo osm. Našla si partnera, ale nepadli jsme si do oka, takže výchova zůstala na ni. Pomáhali i dva starší bráchové a babička (otcova maminka). Vím, že to se mnou také neměla nejlehčí, dělám holt čest svému znamení BÝK. Jednou jsem chtěla vyrazit s partou na čundr, a měla jsem to dosti blbé, neměla jsem obrány kudláčky (angrešt), takže jsem jela do nikam....ale na mamču se nezlobím. Zvládla to a klobouk dolů.

Myslím si, že je velká chyba být až moc tolerantní a nestát si za svým před svými dětmi. Když se řekne:"Vypni počítač", tak se prostě vypne! "Máš zaracha", tak nepolevím, když škemrá. Už u malých dětí bych přísně zakázala šišlání do kočárku, ono to pak přečká i školku a školu a tááááhne se to s dítětem, které nedokáže pak popsat věci reálně, ale zdrobněle, dětinsky. Důležité je se shodnout na výchově s partnerem a najít zlatý střed.

Také si myslím, že je velká blbost najít si partnera z úplně jiné kultury a náboženství (muslimové). V totmto partnerství se musí úplně rozcházet názory na výchovu, tam má VŽDY pravdu JEN muž.

Já sama jsem pro volnost v rozumných mezích, ale hlavní musí být také zájem o dítě. S kým se stýká, co ve škole, jak se mu líbí v kroužcích, pochopení pubertálních nálad atd..

Držím všem čtenářkám palečky, ať ta jejich výchova je jen ta nejlepší.

S pozdravem
Nadenica

Naprosto souhlasím s tím, že když rodič něco řekně, nemělo by se o tom moc dál diskutovat. Nemám ráda, když se některé matky či otcové musí bránit otázkám, proč by dítě mělo dělat, zda to nemůže počkat atd...

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven


Liberální nebo přísná výchova?

 • Jaký přístup je vám bližší?
 • Jak jste byly vychovávány vy?
 • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
 • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
 • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
 • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

   
22.09.2010 - Rodina - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [5] Chefi [*]

  jinak po všech článcích se mi líbí výchova nazory Nadenici..

  souhlas i co se týče vychovy dětí s partnerem stejné kultury a vyznání.

  superkarma: 0 22.09.2010, 14:52:49
 2. [4] Chefi [*]

  dadma — #3 jjj také znám rodiče, co horko těžko dostali z drogové závislosti a ted z ní je kupodivu matka dvojčat na "úrovni"...bohužel děti snad jde říkat tak do 5ti let..jakmile vlezou do školy,je to boj..

  superkarma: 0 22.09.2010, 14:48:50
 3. [3] dadma [*]

  Máš asi pravdu.Někdy se můžeme snažit sebevíc,ale třeba v pubertě se dítě chytne blbý party a jsme v háji.Znám několik případů ,kdy opravdu šikovné děti z dobrých rodin skončili jako feťáci.Znám rodinu co z toho dcerku dostala.Ale stálo je to šílené úsilí.Mám radost, že se to povedlo ,dnes je vdaná a má dvě děti.Znám velmi slušnou rodinu co jejich dcera má dítě s feťákem a ještě mu dává peníze.Znám rodinu co mají syna gamblera.Vidím tady u nás jak se mladí poflakují kouří trávu a každý má v ruce láhev s nějakým pitím.Dnes čeká na děti opravdu hodně nástrah.A můžeme se jako rodiče snažit , být přísní a nebo tolerantní,ale nikdy nevíme co se nám může přihodit.

  1. na komentář reaguje Chefi — #4
  superkarma: 2 22.09.2010, 09:36:05
 4. avatar
  [2] mio [*]

  Jitulinka — #1 můj muž má doma 32letého býka a taky si to užíváSml57

  Obě děti jsou LVI, ale BÝK je pořád ještě silnějšíSml32

  superkarma: 1 22.09.2010, 09:19:46
 5. avatar
  [1] Tulinka [*]

  Mám doma 7letého BÝKA náležitě si to užívám Sml32

  1. na komentář reaguje mio — #2
  superkarma: 1 22.09.2010, 09:03:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme