Ať se snažíme sebevíce, každá výchova má svá pro i proti. Nikdo s jistotou nemůže říct, že ta jeho výchova je nejsprávnější. Nejvíce mne pobaví různé výzkumy, které provádějí vědci někde ve zkušebních místnostech, kde sledují pár hodin lidské jedince a udělají závěr, co je nejlepší.... S vlastním početím či výchovou adoptovaného dítka však nespěchají. Já osobně se snažím dceru vychovávat s větší volností, ale bez odmlouvání. Je ji jedenáct let, puberta už začala (mamamia), ale je alespoň veselo. Občas se pohádáme, ale ona sama ví, že to nádobí stejně musí umýt, ikdyž to obkecá a vysvětluje nevysvětlitelné. Tak stejně je to i u domácích úkolů nebo přípravy do školy. Bavím se nejen já, ale i partner.

Mě vychovávala jen mamča, taťka zemřel, když mi bylo osm. Našla si partnera, ale nepadli jsme si do oka, takže výchova zůstala na ni. Pomáhali i dva starší bráchové a babička (otcova maminka). Vím, že to se mnou také neměla nejlehčí, dělám holt čest svému znamení BÝK. Jednou jsem chtěla vyrazit s partou na čundr, a měla jsem to dosti blbé, neměla jsem obrány kudláčky (angrešt), takže jsem jela do nikam....ale na mamču se nezlobím. Zvládla to a klobouk dolů.

Myslím si, že je velká chyba být až moc tolerantní a nestát si za svým před svými dětmi. Když se řekne:"Vypni počítač", tak se prostě vypne! "Máš zaracha", tak nepolevím, když škemrá. Už u malých dětí bych přísně zakázala šišlání do kočárku, ono to pak přečká i školku a školu a tááááhne se to s dítětem, které nedokáže pak popsat věci reálně, ale zdrobněle, dětinsky. Důležité je se shodnout na výchově s partnerem a najít zlatý střed.

Také si myslím, že je velká blbost najít si partnera z úplně jiné kultury a náboženství (muslimové). V totmto partnerství se musí úplně rozcházet názory na výchovu, tam má VŽDY pravdu JEN muž.

Já sama jsem pro volnost v rozumných mezích, ale hlavní musí být také zájem o dítě. S kým se stýká, co ve škole, jak se mu líbí v kroužcích, pochopení pubertálních nálad atd..

Držím všem čtenářkám palečky, ať ta jejich výchova je jen ta nejlepší.

S pozdravem
Nadenica

Naprosto souhlasím s tím, že když rodič něco řekně, nemělo by se o tom moc dál diskutovat. Nemám ráda, když se některé matky či otcové musí bránit otázkám, proč by dítě mělo dělat, zda to nemůže počkat atd...

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven


Liberální nebo přísná výchova?

  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

Reklama