.

Naděje pro neplodné: Nové IVF testy zvyšují šanci na oplodnění díky lepšímu načasování přenosu embryí

Rodina

Naděje pro neplodné: Nové IVF testy zvyšují šanci na oplodnění díky lepšímu načasování přenosu embryí

Tisíce neplodných párů by mohly získat naději díky novým IVF testům. Podle lékařů může způsobit selhání přenosu embryí při umělém oplodnění jeho špatné načasování. Klinické testy probíhají poté, co vědci ze Španělska úspěšně vyzkoušeli novou techniku zavádění embryí, která se soustředí na výběr ideálního času pro přenos. Pozitivní vliv nové techniky na léčbu neplodnosti potvrdil i přední český odborník na IVF Jaroslav Hulvert, primář klinického centra ISCARE. Problémem nicméně zatím zůstává invazivní povaha vyšetření.

Některé laboratoře dokonce již začaly nabízet sety na vyšetření děložní sliznice. Zatím se ale jedná spíše o výzkum než zavedenou klinickou praxi. „O tomto tématu se na konferencích intenzivně hovoří více než dva roky. Sám jsem si v praxi ověřil, že u některých pacientek posunutí terminu přenosu embryí může vést ke kýženému těhotenství,“ řekl primář klinického centra ISCARE Jaroslav Hulvert.

plodnost

Vědci předpokládají, že určitá část neúspěšných IVF cyklů může souviset se špatným načasováním přenosu embryí. Většina žen má v rámci cyklu několikadenní období, kdy děložní sliznice vysílá zásadní chemické signály vhodné k úspěšnému přenosu embrya. Ideální období pro úspěšný přenos nastává u každé ženy v jinou dobu. Nové testy posuzují aktivity genů v děložní sliznici s cílem zpřesnit optimální čas pro přenos embryí.

„Nikdy jsme přesně nevěděli, kdy nastává ta správná doba pro přenos embrya. Když však tuto dobu zmeškáme, přenos nebude úspěšný bez ohledu na to, jak kvalitní mohlo samotné embryo být,“ říká Geeta Nargrund z londýnské kliniky Create Fertility, která se na testování podílí.

plodnost

Statistiky potvrzují, že k úspěšnému otěhotnění pomocí umělého oplodnění bylo dodnes potřeba vyzkoušet více přenosů embryí. Například v Británii proběhne za rok 60 tisíc IVF cyklů, z nichž úspěšným oplodnění skončí pouze čtvrtina.

Embrya mohou být dokonalá, přesto se pacientkám nedaří úspěšně otěhotnět

Pilotní studie dopadla slibně, výsledky testování ukázaly značný nárůst úspěšných pokusů o umělé oplodnění. Nick Macklon, profesor porodnictví a gynekologie na univerzitě v Southamptonu odhaduje, že otázky spojené s děložní sliznicí vysvětlí zhruba dvě třetiny případů neúspěšných IVF cyklů. Zbylé neúspěšné přenosy jsou podle něj způsobeny abnormalitami embrya.

plodnost

Problémem nové metody je invazivní povaha vyšetření. Zákrok navíc doposud nedovoluje v tomtéž cyklu, kdy bylo provedeno vyšetření, přenést do dělohy také embrya. V praxi to znamená, že v jednom cyklu lékař provede vyšetření sliznice a dozví se optimální čas pro přenos embrya. Přenést ho však může až v dalším cyklu, kdy může být zase všechno jinak. Testy se nyní provádí biopsií děložní sliznice. Vědci proto usilují o vyvinutí méně invazivního testu odebírání vzorků.

„Pokud by šlo vyšetření provést z výplachu děložní dutiny a ještě v tomto cyklu embrya přenést, kvalitativně, ale i kvantitativně by to metodu posunulo zcela jinam. Domnívám se, že tyto testy by mohly u určité skupiny pacientek zlepšit šance na úspěšné oplodnění,“ dodal na téma primář ISCARE Jaroslav Hulvert.

plodnost

Centrum asistované reprodukce ISCARE IVF

Centrum zahájilo svou činnost v lednu 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR. Úspěšností léčby se centrum řadí po celou dobu své existence mezi přední špičková zařízení. Doposud centrum přivedlo na svět 9 tis. dětí. Centrum vede primář MUDr. Jaroslav Hulvert. Tým IVF, včetně pracovníků IVF laboratoře, byl vyškolen nejlepšími světovými odborníky převážně z Izraele, kde je úspěšnost léčby neplodnosti nejvyšší na světě. Všichni lékaři, kteří v IVF programu pracují, tak mají nejvyšší možnou odbornou kvalifikaci doplněnou řadou specializovaných zahraničních školení a stáží. Centrum IVF poskytuje celou škálu léčebných postupů, a to včetně těch nejmodernějších jako je IVM,ICS/ PICSI, embryomonitoring, preimplantační diagnostika (PGD, PGS), kryokonzervace/vitrifikace apod. Centrum asistované reprodukce dosahuje svých úspěšných výsledků prostřednictvím mnoha osvědčených léčebných metod pro umělé oplodnění. Kromě výše uvedeného se oddělení IVF aktivně podílí na radě studií a výzkumných projektů. Klinické centrum ISCARE I.V.F. a.s. je nestátní soukromé zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotnické služby také v oblasti plastické chirurgie, komplexní léčby obezity, gastroenterologie a léčby idiopatických střevních zánětů. Další informace najdete na www.iscare.cz.

   
25.06.2015 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] Anna007 [*]

  U nás to nedošlo tak daleko, abychom museli podstupovat IVF. Snažili jsme se devět měsíců a nic. Kamarádka brala Fertility Blend a otěhotněla, vyzkoušela jsem proto taky. Otěhotněla jsem po pěti měsících, co jsem ho užívala. Velké plus je, že se jedná o přírodní přípravek. Všem snažilkám také přeji ať se jim brzo podaří otěhotnět :)

  superkarma: 0 20.07.2015, 09:31:41
 2. [7] MarušVa [*]

  Při návštěvě gynekologa jsme mu řekla, že se snažíme již půl roku o mimčo nic. Na podporu otěhotnění mi doporučil Fertility Blend. Ke koupi mě přesvědčila i klinická studie, která účinnost prokazuje. Zakoupila jsem balení pro páry. Otěhotněla jsem po třech měsících užívání a nyní je na světě 2 měsíční Terezka J Jsem ráda že na IVF jsme nemuseli a držím palce všem kdo ho podstupují, ať mají taky brzo prcka.

  superkarma: 0 10.07.2015, 12:34:50
 3. [6] klarika1983 [*]

  V manželem jsme naštěstí na umělé oplodnění nemuseli a jsem za to moc ráda. Snažili jsme se asi 7 měsíců a bez úspěchu. V lékárně mi doporučili Fertility Blend. Zakoupila jsem balení pro páry a s manželem jsme ho užívali pravidelně. Byla jsem nadšená, když jsem měla pozitivní těhotenský test po třech měsících užívání Fertility.

  superkarma: 0 02.07.2015, 08:44:11
 4. [5] Jasmína [*]

  Sml67

  superkarma: 0 25.06.2015, 23:14:19
 5. [4] Helpes [*]

  Ty dětičky místo vajíček, to je velmi roztomilé. Moc dobrý nápad!Sml67

  superkarma: 0 25.06.2015, 13:21:52
 6. [3] Helpes [*]

  Ty dětičky místo vajíček, to je velmi roztomilé. Moc dobrý nápad!Sml67

  superkarma: 0 25.06.2015, 13:21:32
 7. avatar
  [2] RenataMor [*]

  Sml22

  superkarma: 0 25.06.2015, 12:39:14
 8. [1] bobani [*]

  ten poslední obrázek je super Sml30

  superkarma: 1 25.06.2015, 08:44:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme