Bulvár

„Náckové“ dál potáhnou ulicemi


Hajlování a rasistická hesla. Vyholené hlavy. Zbraně a baseballové pálky. Útoky na příslušníky menšin...

Koláž - zdroj: www.romea.cz

Nejvyšší správní soud zamítl vládní návrh na zrušení Dělnické strany. Strana tak smí dále působit na politické scéně a usilovat o hlasy voličů.

Návrh vlády na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany (DS) dnes projednával sedmičlenný senát Nejvyššího správního soudu.

Vláda chce stranu rozpustit, protože ji podezřívá, že zastřešuje extremistická uskupení včetně neonacistického Národního odporu a otevřeně vystupuje proti demokratickému zřízení. Podle soudu však vládní návrh neobsahuje dostatek přesvědčivých důkazů. Neprokázala se například souvislost DS a neonacistického Národního odporu.

Verdikt soudu se setkal s potleskem a křikem příznivců DS, kteří v síni rozvinuli vlajku se stranickým znakem. Předseda senátu Vojtěch Šimíček je dokonce musel okřiknout.

Demonstrace Dělnické strany před soudní budovouŠimíček v odůvodnění uvedl, že soud je při rozhodování o návrhu na rozpuštění vázán návrhem vlády, který přitom někteří odborníci kritizovali jako nedokonalý. „Soud nehraje a nemůže hrát roli inkvizičního tribunálu, který by sám hledal informace o politické straně, zkoumal její činnost ze všech možných ohledů, nad rámec návrhu zkoumal program, názory strany a symboliku, kterou užívá,“ prohlásil Šimíček.

Podle právničky Kláry Kalibové ze sdružení Tolerance a občanská společnost disponuje vláda informacemi od policie i tajných služeb, které se měly objevit jako důkazy u soudu. Při prvním slyšení se dokonce soud několikrát ptal, zda chtějí zástupci ministerstva vnitra svůj návrh doplnit, ale nestalo se tak.

Před budovou soudu se už před jednáním sešla skupina příznivců strany s odznaky, šálami a vlajkou s ozubeným kolem, jež je hlavním symbolem DS. Asi 15 jich usedlo v soudní síni, stejný počet zůstal venku. Po skončení vyhlašování pronese předseda strany Tomáš Vandas projev. Mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián uvedl, že žádné shromáždění DS není oficiálně ohlášeno.

Už před dvěma týdny si zvláštní sedmičlenný senát vyslechl názory ministerstva vnitra a Vandase. Pak jednání odročil na dnešek. DS považuje návrh na rozpuštění za politicky motivovaný, navíc velmi špatně podložený důkazy. Vandas tvrdil, že v případě rozpuštění strany vznikne za pár týdnů podobný subjekt pod jiným názvem.

Soudce Vojtěch ŠimíčekV návrhu vlády bylo mimo jiné uvedeno, že DS uskutečnila jednu nepovolenou demonstraci a protiprávně pokračovala v jednom zakázaném shromáždění. Odkazoval také na prohlášení, v němž strana vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému.

Předseda senátu Vojtěch Šimíček zdůraznil, že strany mají v demokratické společnosti zvláštní postavení, a proto požívají zvýšenou ochranu, zvláště ve srovnání s jinými sdruženími. Veškerá ochrana ale pomíjí v situaci, kdy strana ohrožuje bezpečnost státu, demokracii a vystupuje proti právům druhých. Aby však bylo možné proti straně zasáhnout, je třeba nalézt „přesvědčivé důkazy“ o dostatečně bezprostředním riziku. Zásah musí být přiměřený.

Mají mít své místo v demokratické zemi extremistické skupiny? Jsou nezbytnou součástí každé společnosti, nebo by se měly zakázat?

   
04.03.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] man-mimo [*]

  lékárna: v zárodku tu zašlapávali komunisti v padesátých letech. Na konci své oficiální vlády tu ani oni za texty písní nezavírali. Určitě soucítíš s chudinkou Brožovou-Polednovou, očividně jste jedna krev.

  superkarma: 0 05.03.2009, 07:35:39
 2. avatar
  [10] man-mimo [*]

  Co je na krajně levicové Dělnické straně krajně pravicového?

  superkarma: 0 05.03.2009, 07:28:46
 3. [9] dadma [*]

  A Langr taky jenom blbě kecá.Dneska v televizi byl dost trapnej.

  superkarma: 0 04.03.2009, 23:17:20
 4. [8] dadma [*]

  Možná i ubyde a nebudou si moc vyskakovat,hned je zatípnout jak vajgla.

  superkarma: 0 04.03.2009, 23:15:45
 5. avatar
  [6] jewelinka [*]

  Má někdo naivní pocit, že zrušením této strany ubyde byť jediný nácek?

  superkarma: 0 04.03.2009, 18:38:28
 6. [5] dadma [*]

  Myslím si , že mezi soudci, policisty a vojáky mají tyto strany dost přívrženců.Potom se nemůžeme divit kolikrát jaké rozsudky padají za zbití a nebo zabití cikánů.Cikány taky nemusím jsou to paraziti a verbež, ale nemůžu je proto přeci napadat a nebo i zabít.Jenže ti debilové naoadají i vysokoškoláky tmavé pleti jsou to rasisti a nacisti. I když polovina z toho asi vyroste.Vždyť je to jasně vidět na jejich srazech .Televize přenáší záznam je tam hajlování ,písničky zaměřený proti židům,ale policie stojí pod okny a nic neslyší a nevidí.Jen ať jim dávají prostor, dneska se nad výrokem soudu moc radovali.Něco takového se má zašlápnout hned v zárodku.

  superkarma: 0 04.03.2009, 18:22:36
 7. [4] Rikina [*]

  Tím, že se extremistické skupiny zakážou, ještě nepřestanou existovat.

  superkarma: 0 04.03.2009, 16:04:56
 8. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  No to je toho, komancove sedej dokonce v parlamentu.

  superkarma: 0 04.03.2009, 14:34:44
 9. avatar
  [1] kareta [*]

  Jesttlipak se tam objeví Kačka jaujau

  superkarma: 0 04.03.2009, 13:37:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme