Rodina

Náchodská nemocnice má první babybox v kraji


První schránka pro odložené děti v Královéhradeckém kraji začala v pátek fungovat v Oblastní nemocnici Náchod. Předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess řekl, že by ho mohly využívat i polské matky v tíživé situaci.

"Náchod je blízko hranic s Polskem, navíc víme, že v Polsku jsou problémy s přerušením těhotenství," řekl Hess. Babybox je umístěný na budově gynekologického a dětského oddělení. Jeho vybudování stálo 250 tisíc korun, na kterých se podíleli kromě Nadačního fondu pro odložené děti také soukromá osoba Hana Hornychová z Prahy a dvě náchodské firmy. Schránka je opatřena vícejazyčným návodem včetně polštiny a fond připravil také osvětové letáky.

Skříňka vyhřívaná stále na 28 stupňů Celsia sama signalizuje stálé službě, že do ní bylo vloženo dítě. "Kromě toho přijde textová zpráva na osm mobilních telefonů personálu, ředitele i na můj," dodal Hess. Představitelé kraje i nemocnice v Náchodě zřízení babyboxu přivítali. "I kdyby schránka zachránila jen jedno jediné dítě, má smysl," řekl primář dětského oddělení náchodské nemocnice Luděk Týce.

Předchozí babybox začal fungovat v polovině ledna v Šumperku, po Náchodě přibude další ve Strakonicích. Vůbec první babybox získalo v červnu 2005 GymCentrum v Praze Hloubětíně. Babyboxy dosud zachránily 15 dětí, naposledy zhruba tříměsíční holčičku v Ostravě. Ludvík Hess předpokládá, že do konce roku bude v Česku zprovozněno 30 schránek pro odložené děti.

Ročně je v celé ČR nalezeno několik mrtvých novorozenců, v Královéhradeckém kraji jsou tyto případy výjimečné. Poslední případ je z května loňského roku, kdy nalezli mrtvé novorozeně mezi odpadky zaměstnanci v třídírně odpadu v Hradci Králové Pileticích.

Čtěte také: Náš cíl? Ještě dalších 50 babyboxů

   
06.02.2009 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [4] Jarkkka [*]

  Je to smutné, že matky odkládají děti, ale když už, tak raději babybox než popelnice.

  superkarma: 0 16.01.2013, 20:22:39
 2. avatar
  [3] Tequilkaja [*]

  Na Jihlavsku není tak daleko je v Jindřichově Hradci. Což je cca 60km

  superkarma: 0 06.02.2009, 20:25:56
 3. avatar
  [2] Dickie [*]

  v Hloubětíně je GynCentrum, ne GymCentrum. zabývají se tam gynekologií, ne gymnastikou, a kupodivu tam ani není gymnázium.

  superkarma: 0 06.02.2009, 19:09:34
 4. [1] Leidy [*]

  je to fajm věc jsem jen pro aby byly další. Ještě ať je na třebíčsku nebo znojemsku nebo jihlavsku.

  superkarma: 0 06.02.2009, 16:52:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme