Zdraví

Nachlazení, nebo chřipka? Naučte se je rozlišovat

Vzbudili jste se s ucpaným nosem, kýcháním a kašlem, máte teplotu a bolí vás celé tělo. Pokud vám vadí, že neumíte rozpoznat, jaká choroba si na vás zasedla, vryjte si do paměti následující řádky.

Rozeznat jedno do druhého je důležité. Zatímco při nachlazení se můžete cítit pár dní hůře, chřipka vás vyřadí na několik týdnů. Navíc může mít komplikace, jako je zápal plic, a někdy je nutná i hospitalizace.

Lehčí a kratší 

coldNachlazení obvykle začíná bolestí v krku, která během pár dnů zmizí. Poté nastupuje rýma, ucpaný nos, čtvrtý nebo pátý den přichází kašel. U dospělých není horečka běžná, ale je možná. Děti ji mívají častěji. Rýma má napřed charakter bohaté vodnaté sekrece, posléze dostane hlenovitý vzhled a je hustší. Nápadně zelený hlen může být příznakem, že se k nachlazení přidala bakteriální infekce, například vedlejších dutin nosních. Běžné nastydnutí je způsobováno několika stovkami různých virů. 

 • Nachlazení mívá trvání okolo jednoho týdne.
 • Během prvních tří dnů je nakažlivé. Raději zůstaňte doma a dopřejte si odpočinek.
 • Pokud se příznaky po týdnu nezmírňují, může to znamenat, že máte bakteriální infekci, která vyžaduje nasazení antibiotik. V takovém případě určitě navštivte lékaře.

Někdy se může stát, že zaměníte příznaky nachlazení a alergie (senné rýmy) nebo zánětu vedlejších dutin nosních. Pokud onemocnění začíná rychle a po týdnu se zmírňuje, je to průběh typický pro nachlazení. Probíhá-li choroba jinak, raději navštivte lékaře.

Chřipka dá víc zabrat

Projevy chřipky bývají o mnoho výraznější než u obyčejného nachlazení. Zahrnují bolest v krku, horečku, bolest hlavy a svalů, únavu, ucpaný nos a kašel. Prasečí varianta může způsobovat i průjem a zvracení. Většinou se stav během 2–5 dnů alespoň o trochu zlepší, není normální, abyste se po celý týden cítili stále hůře. Běžnou komplikací chřipky je zápal plic, a to obzvláště u mládeže, seniorů a osob s chronickým onemocněním plic nebo srdce. Pokud se vám špatně dýchá, navštivte lékaře. Stejně jako viry nachlazení i virus chřipky vstupuje do těla přes sliznici nosu, očí nebo úst. Pokaždé, když se dotknete těchto oblastí rukou, můžete sami sebe infikovat. Myjte si proto ruce po návratu z hromadné dopravy, veřejných budov apod.

Jak to mám poznat?

Nejlepší rada je změřit si teplotu. Obtíže mohou být často velmi podobné, ale nachlazení málokdy doprovází horečka nad 38 °C. U chřipky je únava a slabost nápadnější, stejně jako bolesti svalů. Následující tabulka vám pomůže určit váš stav.

Příznaky Nachlazení Chřipka
Horečka Někdy, mírná Vysoká
Bolest hlavy Občas Běžně
Bolesti celého těla, svalů Mírné Běžné, často kruté
Slabost  Občas Běžně, trvání až 2–3 týdny
Schvácenost, extrémní vyčerpání Nikdy Na začátku onemocnění běžně
Ucpaný nos Běžně Občas
Kýchání Běžně Občas
Bolest v krku Běžně Občas
Bolest na hrudi, kašel Mírné, suchý kašel Časté, často těžké
Komplikace Ucpání drenáže vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha Zánět vedlejších dutin nosních, zánět průdušek, zápal plic, který může ohrožovat život
Prevence Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami Časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami, každoroční očkování
Léčba Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti Nosní kapky, léky na snížení teploty a úlevu od bolesti. Volně prodejné kombinované preparáty proti nachlazení by neměly být podávány malým dětem. U těžkých případů lze použít antivirotika

Napovědět může i roční období – chřipková sezóna trvá od podzimu do jara. 

Pozor na komplikace

Ať máte chřipku, nebo nachlazení, měli byste zavolat svému lékaři, jestliže se objeví: 

 • Neklesající horečka – může signalizovat bakteriální infekci, která vyžaduje nasazení antibiotik.
 • Bolestivé polykání – může to znamenat, že máte streptokokovou angínu, která nutně vyžaduje antibiotickou léčbu z důvodu možných komplikací!
 • Neustávající kašel – je třeba vyloučit bakteriální bronchitidu nebo astma. Trvalý kašel může být způsoben i sekretem odtékajícím ve spánku ze zanícených vedlejších dutin nosních.
 • Přetrvávající ucpání nosní dutiny a bolest hlavy – pokud nachlazení a alergie zablokuje drenáž vedlejších dutin nosních, může dojít k jejich zánětu. Bolest v oblasti očí a nosu může být příznakem. Je možné, že budete potřebovat antibiotickou léčbu.

Akutní ohrožení

Může se také stát, že dojde k nutnosti neodkladného lékařského ošetření. U dospělých jsou známkami krize:

 • krutá bolest na hrudi,
 • nesnesitelná bolest hlavy,
 • dušnost,
 • závrať,
 • zmatenost,
 • neustávající zvracení.

U dětí jsou varovnými příznaky:

 • těžké nebo zrychlené dýchání,
 • modravé zbarvení kůže,
 • neochota pít,
 • letargie a spavost,
 • dráždivost,
 • příznaky, které se zlepšovaly, ale najednou se zhoršují,
 • horečka s vyrážkou.

Možnosti prevence 

Nejdůležitější opatření je časté mytí rukou. Provádí se teplou vodou a mýdlem po dobu alespoň 20 sekund. Kromě toho se můžete nechat očkovat proti chřipce. Během dvou týdnů od vakcinace budete mít dostatečnou hladinu protilátek, abyste se jí ubránili. Děti, které jsou očkovány poprvé, potřebují dvě dávky v odstupu jednoho měsíce.

Zdroj: U lékaře

Čtěte také:

   
20.10.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [12] Radonik [*]

  Tomuto se celkem dobře vyhýbám, protože beru preventivně stopkašel a když už se mi podaří něco lehce chytnout, tak se mi daří to co nejrychleji ukončit toto trápení. STOPKAšel je bylinkový a tu chuť mám moc ráda.

  superkarma: 0 23.10.2015, 10:30:23
 2. avatar
  [11] Jandywoman [*]

  Momentálně jsem čtvrtý den ve fázi silného nachlazení. Nasadila jsem si léčbu čajíčky z vlastního lipového a bezinkového květu, občas si udělám pro zpestření čaj s citronem a zázvorem. Čaje sladím bezinkovým sirupem nebo medem z pampelišek či ze smrkových výhonků. Koupila jsem si i nosní kapky, ale zatím jsem si je vzala jen jednou, nejsou potřeba, vše se uvolňuje postupně tak nějak samo. Myslím, že mi bylinky opravdu dělají dobře. Samozřejmě že jsem v teple a odpočívám jak jen to jde,... tak doufám, že budu do víkendu ok. Sml16

  superkarma: 0 20.10.2015, 20:49:47
 3. avatar
  [10] carmi [*]

  Já si na nemoci nepotrpím, ale chřipka mně dostávala skoro každý rok. Jednou jsem pak měla i zápal plic.Tři roky po sobě jsem se nechala očkovat a žádná chřipka se nekonala. Letos půjdu znovu.

  superkarma: 0 20.10.2015, 12:36:36
 4. avatar
  [9] renda4141 [*]

  SandraAbigail — #8 Děkuji za zkušenost. Musím říct, že negativní zkušenosti, které slýchávám, převažují nad těmi pozitivními. Snažím se to řešit stejně jako Vy. Hlavně prevencí. Zejména čaji a ovocnými šťávami z vlastních produktů z naší zahrádky. Sml16

  superkarma: 0 20.10.2015, 12:33:42
 5. avatar
  [8] SandraAbigail [*]

  renda4141 — #1 já se proti chřipce nechala očkovat jednou a víckrát to neudělám. Týden po očkování jsem dostala nejhorší chřipku svého života. Tehdy jsem se zařekla, že proti chřipce se očkovat nenechám a používám prevenci pro zvýšení imunity (hlavně čaje - na jaře a na podzim 6 týdnů rakytník, roste nám na zahrádce, takže si mám kde natrhat a usušit listy, ze kterých čaj dělám, dále jednou za dva měsíce si dám 10 dnů kůru kopřivového čaje a teď piju šípkový čaj, všechno je to mnou nasbírané a usušené).

  1. na komentář reaguje renda4141 — #9
  superkarma: 1 20.10.2015, 12:25:52
 6. avatar
  [7] kobližka [*]

  denkas — #6 Tak teď se to chystám napsat a tys už to udělala Sml59

  superkarma: 0 20.10.2015, 12:18:38
 7. avatar
  [6] denkas [*]

  Hlavně aby se to naučili rozlišovat lékaři Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #7
  superkarma: 2 20.10.2015, 12:02:25
 8. [5] bobani [*]

  děkuji , nechci

  superkarma: 0 20.10.2015, 10:13:10
 9. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16díky za info - opravdu důležitéSml67

  superkarma: 0 20.10.2015, 10:01:15
 10. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Chřipku jsem měla jen dvakrát v životě a vždycky to byl masakr. Ráno mi bylo úplně dobře a během asi 2 hodin jsem najednou dostala čtyřicítku horečku, točila se mi hlava, příšerně mě bolely klouby a svaly, měla jsem třesavku, málem jsem nedokázala dojet tramvají domů. Nachlazení je něco úplně jiného, kdo měl někdy v životě chřipku, nemůže si to už nikdy splést.

  superkarma: 1 20.10.2015, 08:25:37
 11. [2] Boros [*]

  Já u chřipky absolutně nemám žádnou vůli- jen ležet.

  superkarma: 0 20.10.2015, 06:51:55
 12. avatar
  [1] renda4141 [*]

  Já pořád nevím jestli se mám nechat očkovat. Sml80 Mám tolik protichůdných informací. Jak od přátel, z nichž někteří po očkování onemocněli chřipkou s ještě těžším průběhem, tak i od doktorů, z nichž někteří mi radí se nechat očkovat a někteří mě od toho odrazují. Sml80 A přitom já se chřipky tak bojím. Sml15

  1. na komentář reaguje SandraAbigail — #8
  superkarma: 0 20.10.2015, 06:19:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme