I květinová výzdoba a vánoční dekorace podléhají módním trendům. Jaká bude barva letošní sezóny a z čeho si letos vyrobit adventní věnec na váš stůl, aby odpovídal letošním trendům, se dozvíte v rozhovoru s Ivanou Holubovou ze známého brněnského květinářství Carmen Flora. Pojďte zjistit, jak se na vánoční svátky připravují profesionální floristé.

ivana holubova

Paní Ivana Holubová si před dvanácti lety splnila svůj sen a otevřela si obchod s květinami. Dnes stojí v čele úspěšného květinářství Carmen Flora, které se podílelo na květinovém aranžmá různých prestižních akcí a soutěží jako je například Miss ČR, Svatební šaty roku, MotoGP nebo pro prezidentský Summit. Oproti jiným květinářstvím se odlišuje třeba tím, že disponuje vlastním nákupčím na holandské květinové burze, který však nakupuje také i u samotných pěstitelů, třeba až v Kolumbii. Svůj tým floristů inspiruje hlavně pravidelnou návštěvou floristických veletrhů, ale i samotných dodavatelů. Její floristické studio je přístupné každý den, protože je vhodně umístěno v Nákupním centru Královo Pole v Brně.

advent

Podléhají adventní věnce módním trendům?

Ano, adventní trendy jsou představeny na vánočních veletrzích Christmas World a to vždy rok dopředu. Většina trendů ve floristice koresponduje s módními trendy, které jsou pravidelně vyhlašovány předními módními návrháři v Paříži.

věnec

venec

Jaké barvy budou v případě adventní výzdoby módní letos?

Pro každou sezónu jsou vyhlášeny čtyři základní trendy v různých tématech a barevných kombinacích. Letos je zatím nejoblíbenější barevná kombinace pudrově růžové se zemitou hnědou, stříbrnou a zlatou. Dále jsou v trendu kombinace čokoládově hnědé se zlatou a olejově modré se zelenou a šedou. Čtveřici barevných kombinací doplňuje ještě bronzová dohromady s vínovou a fialovou. Každoroční stálice jsou tradiční vánoční barvy jako červená, zlatá a bílá dohromady se zlatou, nebo stříbrnou.

Dá se specifikovat, jaké materiály budou letos u adventních dekorací převažovat?

V dekoracích se budou opět kombinovat luxusní svíčky se skleněnými baňkami, látkovými dekoracemi i s živými květy - například vánočními hvězdami.

Preferujete spíše klasické adventní dekorace nebo máte raději něco modernějšího?

Asi bych to takto nerozdělila, osobně mám ráda trendy aranžmá. Naše květinářství se proto specializuje hlavně na exklusivní dekorace, které jsou vždy originální. Snažíme se jít v moderních světových trendech.

svičky

ko

Jak dlouho trvá vašim aranžérům vyrobit adventní věnec a o kterou variantu je největší zájem?

Záleží vždy na velikosti adventního věnce, materiálu a stylu. V průměru trvá výroba jednoho věnce jednu až dvě hodiny. Každoročně je největší zájem o věnce na jídelní stůl. Běžně však děláme v podobném stylu také věnec na dveře, který má především vhodně dokreslit celkovou vánoční atmosféru.

Jaký jehličnan se pro výrobu adventních věnců nejvíce hodí a proč?

My nejvíce využíváme normandskou jedli, pěstovanou v Nizozemí. Díky tamnímu stálému podnebí její jehličí téměř neopadává, takže můžu osobně jen doporučit.

Plánujete nějaké workshopy pro veřejnost?

Na první adventní neděli 27. 11. máme nachystanou adventní výstavu, která potrvá od 10:00 do 18:00 a bude se konat v Nákupním centru Královo Pole. Špičkoví floristé zde představí jednotlivé trendy ve vánoční výzdobě a zájemci si budou moci na tematických workshopech vyzkoušet ozdobit adventní věnce a děti vyrobit vánoční ozdoby z papíru. Návštěvníci si mohou také nechat pomalovat české, skleněné vánoční ozdoby podle vlastních přání nebo ochutnat na místě netradiční cukroví.

bile

advent us

Reklama