Čtenářka Jurečková se odstěhovala na vesnici a zapadla do místní komunity. Lépe se však cítí mezi přistěhovalci.

Jsem naplavenina … Do svých 18 let jsem bydlela v rodné vesnici. Poté jsem 8 let bydlela na koleji. Tam jsme byli všichni z různých koutů ČR i zahraničí. Zrodila se spousta přátelství, z toho některá stále trvají i po letech na dálku. Práci jsem nehledala v rodišti, ale v místě studií. Bydlela jsem 5 let v podnájmu. Jako domov to rozhodně nebylo, brala jsem to jako přestupní stanici. Navazování přátelství mě ani nepadlo. Vždyť v paneláku se často znají jen sousedé na patře a někdy ani to ne. Ale jsou i výjimky.

Poté jsem se vdala a přistěhovala s manželem na vesnici. On tam od svých 5 let trávil léto a víkendy. Vyrůstal s místními dětmi a v 90. letech si tam zřídil prodejnu olejů a maziv. Tudíž ho berou jako sobě rovného starousedlíka. S některými jeho známými jsem se spřátelila, s některými ne, někteří mě odmítají, některé zase já. Každý si vybíráme…

Obec se rozrůstá o novou část nových rodinných domků. Tito lidé se většinou mají chuť „družit“ na rozdíl od starousedlíků. Ti si vystačí sami a mnohdy jsou až nepřátelští vůči novým obyvatelům. Mezi přistěhovalci či naplaveninami mám více přátel než mezi starousedlíky a je mi s nimi lépe.

Znám spoustu lidí, kteří po studiích šli na zkušenou do matičky Prahy. Někteří tam již zůstali, jiní se vrací zpět do rodných měst a vesnic, kde vychovávají své děti, protože jim k tomu Praha připadá nevhodná.“Nabrat zkušenosti a hybaj domů“ – to jsou slova jedné mé kamarádky.

Jureckova
text nebyl redakčně upraven


Děkuji vám Jureckova za příspěvek k tématu. Je faktem, že když někam přijedeme, tak očekáváme, že se lidé nacházejí na podobných vlnách jako my. A často je to úplně jinak. Myslím, že když se někdo někam přistěhuje, měl by nejdříve pečlivě sledovat, co a jak dělají místní, co je trápí, baví apod. A zkusit si najít své místo v té komunitě. Někdy je to však těžké. Jsou místa, kde život je tak jiný, než jak ho známe, že to místo najít nemusíme. Zvlášť v takových svérázných krajích, jako jsou Bruntálsko a Jesenicko.

Mám tam odtud rodinu, tak vím, o čem mluvím.

Víte přece, že oblíbeným sportem lidí z Bruntálu je lov březích laní, že?

Dnešním tématem dne je: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

  • Jak jste se přizpůsobila novému prostředí?
  • Dával vám někdo „sežrat“, že jste odjinud?
  • Vadí vám přistěhovalci?

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

Stačí přispět na tento e-mail:

redakce@zena-in.cz

a máte velkou šanci.

Reklama