Rodina

Náboženství vs. asistovaná reprodukce: velkým problémem je dárcovství

V otázce léčby neplodnosti hraje v mnoha případech velkou roli náboženské přesvědčení. Asistovaná reprodukce je sice velmi mladým oborem, a přesto si většina velkých náboženství již vybudovala názory a pozice, jež zaujímá vůči těmto medicínským metodám.

1. Křesťanství

Katolická církev. Římskokatolická církev už dlouho odmítá jakékoli reprodukční technologie týkající se manipulace s lidskými embryi. Toleruje pouze procedury pomáhající otěhotnění, které ale nastane přirozenou cestou. To znamená, že vajíčko a spermie se musí setkat v ženském těle, a to v reprodukčních orgánech budoucí biologické matky. Na základě toho tak učení této věrouky za určitých podmínek povoluje dvě metody asistované reprodukce – intrauterinní inseminaci a přenos pohlavních buněk do vejcovodů. Darování, ať už vajíček, či spermií, není pro katolíky v žádném případě přípustné.

religion

Protestantské církve. Protestanti povětšinou akceptují tradiční metody asistované reprodukce, a to pokud se používají pohlavní buňky manželského páru a procedury nijak nepoškozují embryo. Dárcovství, stejně jako katolíci, zakazují.

Pravoslavná církev. Východní ortodoxní církev povoluje metody léčby příčin neplodnosti, nicméně je zásadně proti umělému oplodnění a reprodukčním technologiím. Dárcovství je zde také zapovězeno.

2. Judaismus

V židovském učení je umělé oplodnění při použití spermií biologického otce a vajíček biologické matky všeobecně akceptováno. Je k tomu zapotřebí supervize rabína, aby vše proběhlo dle židovského zákona. V judaismu není jednotný názor na darování ať už vajíček, či spermií.

3. Islám

Jak reprodukční technologie postupovaly, muslimští znalci práva shledali, že je třeba vytvořit konsensus přístupu k tomuto jevu. Dobrali se rozhodnutí na základě islámského práva, že tyto metody jsou povoleny, jsou-li použity pohlavní buňky legálního manželského páru. Stejně jako pro katolíky i pro muslimy je darování pohlavních buněk zakázáno.

4. Hinduismus

Toto učení povoluje většinu metod asistované reprodukce. Jedinou podmínkou je, že pohlavní buňky musejí pocházet od biologického manželského páru. Tato věrouka dokonce povoluje dárcovství spermií, ale pouze za předpokladu, že tak učiní blízký příbuzný neplodného manžela.

5. Budhismus

Ani tento směr není proti, ale opět musí procedura proběhnout u manželského páru. V budhismu je dokonce povoleno dárcovství spermatu. Dítě počaté pomocí takto dodaných pohlavních buněk má v dospělosti právo poznat svého genetického rodiče.

Zdroj: U lékaře

   
23.10.2015 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Davidek [*]

  Pentlička — #3 .. zdravim neuplneho ateistu Sml52

  superkarma: 0 24.10.2015, 19:24:13
 2. avatar
  [7] peetrax [*]

  SandraAbigail — #4 Sml30 takže si to jednoduše představuješ, že řeknou, že popírají Bibli, na které je křesťanství postaveno anebo jak? To by mě schválně zajímalo. Sml80

  superkarma: 0 23.10.2015, 20:21:33
 3. [6] Boros [*]

  To musí v hlavě srovnat každý sám

  superkarma: 0 23.10.2015, 16:29:35
 4. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Pentlička — #3 Pravda, víra a církev nejsou totožnými ústy totožné myšlenky. Ale znám několik farářů a řádových sester De Notre Dam a lidsky jsou i sympatičtí. Neházela bych ty tzv. černoprdelníky do jednoho pytle. I když chápu, že dnešní mediální obraz a celospolečenský názor jim není nakloněn. V kontextu muslimské invaze jejich sympatie rostou

  superkarma: 4 23.10.2015, 13:32:44
 5. avatar
  [4] SandraAbigail [*]

  Církev v 21. století by se měla v první řadě probudit a akceptovat vědu. Lidé už nejsou ty hloupé nevzdělané ovce, které stačilo postrašit peklem, dnes už má každý přístup k informacím. Navíc když nejde otěhotnět, co je lepší? Asistovaná reprodukce nebo rozbít vztah?

  Mimochodem, slimáci by se vůbec měli probudit s tou jejich nelidskou ideologií. Islám není náboženství, je to ideologie horší než fašismus a komunismus dohromady a za civilizovaným světem jsou minimálně 1000 let pozadu. A ještě si je necháme nacpat do Evropy, primitivní zaostalé zrůdy...

  1. na komentář reaguje peetrax — #7
  superkarma: 1 23.10.2015, 12:37:13
 6. avatar
  [3] Pentlička [*]

  ToraToraTora — #2 Víra mi nevadí, také nejsem úplný ateista, ale vadí mi církve a jejich často nesmyslná dogmata.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #5
  2. na komentář reaguje Davidek — #8
  superkarma: 3 23.10.2015, 12:17:18
 7. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  bobani — #1 Ale no tak, víra je to poslední, co mnohým kolikrát zbývá.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #3
  superkarma: 2 23.10.2015, 11:07:50
 8. [1] bobani [*]

  ti černoprdelníci jsou poslední , kteří by mi měli do čehokoli mluvit

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #2
  superkarma: 2 23.10.2015, 10:51:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme