Bulvár

Náboženství - přirozená potřeba člověka?

Náboženství? Systém pouček, jak lidem znepříjemňovat život, nebo hledání smyslu bytí? Člověk už od pravěku potřeboval v "něco" věřit. To "něco" se postupem času měnilo a nabývalo různých podob.
Právě víra je jednou z potřeb člověka a už nezáleží na tom, jestli je to víra v "sebe", různé formy bohů, nadpřirozeno či ufo. Všechny formy víry pomáhají člověku přežít a uchovat si naději, naději ve spásu, dosáhnutí stavu osvícení, vznik nového světa či odlet na planetu xy, kde začne ten nový úžasný život.

Jednotlivá světová náboženství se mezi sebou značně liší, a přesto mají podobné základy. Všechna náboženství se snaží, aby člověk byl lepší, konal dobré věci, a navíc nějakým způsobem nabízejí štěstí.
Samozřejmě, že nelze říct, všechna nábožensví jsou jedno a nezáleží na tom, v koho či co člověk věří. Pak vzniká paskvil typu New Age.

Základní dělení "velkých" světových náboženství je asi toto.
Náboženství potřebuje nějakého boha či bohy, nebo se bez "božského" prvku obejde úplně. Náboženství bez boha je buddhismus.

Buddhismus jako takový vznikl v 5.-6. století př. n. l. Je založený na učení Gotamy, později získal čestný titul Buddha (Probuzený). S Indickými náboženstvími má buddhismus společnou víru v koloběh životů, cestou z tohoto koloběhu vyrovnání se z otázkou utrpení a zla ve světě.
Buddha předal svým učedníkům čtyři pravdy:
"existuje utrpení", "utrpení má příčinu", "existuje konec utrpení" a "existuje cesta ke konci utrpení".

Proto Buddha nespatřoval jako hlavní náboženské rituály, ani azkezi, naopak se snažil přenést své myšlenky do praktického života. Navíc před svou smrtí sdělil svým žákům, aby jeho slovům nevěřili, nýbrž si je sami zkusili prožít.

Za "předchůdce" buddhismu se považuje hinduismus. Avšak je obtížné označit hinduismus za náboženství, spíše se jedná o souhrn kultury, filosofie, rituálů... , který vznikl díky vpádu Arijců do Indie v 2. tis. př. n. l.

Hinduismusmnoho bohů, s trochou nadsázky lze říct, že každý Ind má svého vlastního boha. V popředí úcty jsou tři bohové, Brahma, Šiva a Višna. Stejně jako buddhismus nemá hinduismus pevnou organizační strukturu, takže hinduista nepodléhá tolik nějakému vedení, které by o něčem předem rozhodlo. Rozhoduje osoba guru (náboženského učitele a myslitele).
Pro hinduistu je velmi důležitá touha zbavit se nevědomosti a vymanit se z koloběhu smrti a znovuzrození. Dále by se hinduista měl snažit o šest cností, zklidnění smyslů a mysli, trpělivost, soucítění, víru v lidskou podobu mistra i jeho duchovní podstatu, duševní soustředění a schopnost zřeknout se cílů a klamů hmotného světa.

Jak buddhismus, tak hinduismus, získávají v západní Evropě stále více příznivců, právě díky své exotice. Jenže obě pocházejí z úplně jiných podmínek, než jaké mají "bohatí zápaďané".
Buddhismus se u nás šíří především díky učení linie Karma Kagju, vedené lamou Ole Nydhalem, jež je původem Dán.
Hinduismus je v ČR předáván pomocí následovníků Sri Chimnoy, Sri Rajneesh a Sri Mataji .

Zbývající "velká" náboženství tvoří pomyslný trojlístek, mají mnoho společného, a přesto se v průběhu dějin nesnášela, i když se silně ovlivňovala.
Nejstarší z nich je judaismus, vznikl ve 2. tisíciletí př. n. l. Základní zkušeností židovského národa bylo vyvedení z egyptského otroctví (exodus) Bohem nazývaným Hospodin nebo také Jahve. Dále židé přijali Zákon, nejvýznamnější částí je desatero, které není ničím jiným než základními pravidly slušného chování. Nejdůležitějším spisem je pro židy bible, respektive její Starý zákon, který mají společný s křesťany. Na bibli navazuje Talmud, sbírka zákonů a náboženských předpisů.

Na judaismus, především na tu jeho část, která velmi silně očekávala Mesiáše (Spasitele), navazuje křesťanství. To spatřuje osobu vykupitele v Ježíši Nazaretském, narozeným kolem roku 7 př. n. l. a ukřižovaným kolem r. 29.-33. n. l.
Křesťané vzdávají stejnou úctu Kristovi, stejně jako Bohu-Otci i Duchu svatému. Vedle Starého zákona uznávají křesťané i Nový zákon, ten hovoří především o Ježíšově životě a životě jeho učedníků.
Křesťanství nabylo mnoha podob, od katolické, přes protestantskou, po charismatickou. Většina církví a náboženských společností, které spadají pod křesťanství, se snaží o vzájemné přiblížení (ekumenu).

Posledním z monoteistických náboženství je Islám. Jeho zakladatelem byl prorok Mohamed, kupec, který se setkával s různými naboženstvími a nakonec si vytvořil vlastní.
V Islámu najdeme prvky úcty k židovským prorokům, Ježíši i jeho matce Marii. Základní knihou je Korán, trošku nezvykle se za pravověrný považuje pouze v arabštině, překlady nejsou přijatelné z pohledu věrouky.
Vznik Islámu se datuje od roku 622, útěku Mohameda z Mekky. Muslimové, stejně jako židé i křesťané uznávají jediného boha jako tvůrce všeho a zároveň spravedlivého soudce. Podle Islámu spravedlivého čeká po smrti radost, zatímco hříšného zatracení.
Zbožní muslimové jsou přesvědčeni, že víra je prázdná, pokud se neprojevuje v lidském chování. Opět se tedy objevuje snaha obecný cíl všech náboženství konat dobro.

Náboženský trh je velmi bohatý, je jen na člověku, co si vybere. Nelze říct, které náboženství je lepší, nebo horší, všechny jsou cestou a jistě i dobrou cestou pro toho, kdo po ní kráčí, a nikdo nemá právo nutit tu svou cestu jako nejlepší.     

   
   
10.02.2004 - Společnost - autor: Ludmila Hamplová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [41] Dášule [*]

  Naprosto souhlasím s Gryzlim - v jakémkoliv spolku musím dodržovat pravidla, když do něj vstoupím dobrovolně, případně z něj neodejdu. Každý spolek ale musí člověka nechat rozhodnout, jestli z něj chce odejít. Jak napsal KHBorovský - naše církev ze všech církví nejcírkvovatější. U nás vidíme hlavně, že katolíci utlačovali protestanty, v Anglii a Irsku puritání utlačovali katolíky i anglikány, ve švýcarsku se nesměla zataqhovat okan, aby kontroly mohly kontrolovat, jestli manželé nesouloží v zakázaných dnes a zakázaných polohách a v některých státech USA je dodus zakázaný orální sex.

  superkarma: 0 12.02.2004, 19:30:32
 2. avatar
  [39] Dášule [*]

  Capelucita:je to moc dlouhé /19 stran/ a některé části jsou jen přeloženy, mohla bych narazit, že tam nejsou citace.
  kosmokosmo:tak buď ráda, že žiješ teď, ještě v 19. století v Anglii stanovily zákony světské i církevní, že muž může zbít ženu kdykoliv, ale nesmí použít hůl silnější než 1 palec /2,5 cm/.

  superkarma: 0 11.02.2004, 21:04:30
 3. [37] Asdareel [*]

  Budu asi trochu OT, ale všiml jsem si jedné věci. Diskuse k článkům, i když je zajímavá, se omezuje pouze jen na den, kdy článek vyjde. Domnívám se, že je to škoda.

  superkarma: 0 11.02.2004, 10:07:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [36] Dudlajlama [*]

  Tapina #14, citim to uplne stejne, malicky, hodny a muj!

  superkarma: 0 11.02.2004, 03:36:29
 2. avatar
  [35] Léthé [*]

  Můj Bůh je ve mně,můj Bůh jsem já.

  superkarma: 0 11.02.2004, 02:46:00
 3. avatar
  [34] kosmokosmo [*]

  Dášule: ......hezky nick....
  hele ke mne se cirkev stavi dobre..cim to?

  superkarma: 0 10.02.2004, 20:56:40
 4. avatar
  [33] Dášule [*]

  Víte, že katolická církev uznala, že žena má duši až na koncilu v roce 585 a to jen většinou jednoho hlasu Jsem materialistka, přestože věřím ve spoustu věcí, které zatím nejsou vyjasněny a vypadají jako bludy /aura, energie, feng-šuej atd/. Z náboženství si pamatuji, že na světě jsme k tom u, abychom pánu bohu sloužili, k němu se modlili a za to přišli do nebe /cituji našeho faráře, neboť jsem až do 7. třídy náboženství navštěvovala/. Je mi jedno, jestli někdo věří nebo ne, ale rozčiluje mě, když někdo vyžaduje toleranci ke své víře a nedokáže být tolerantní k jinověrcům nebo ateistům. Ať nám už proboha /nebo prohmotu/ toho boha necpou. Mám hodně přátel mezi věřícími a řešíme to tak, že na toto téma většinou nemluvíme. Často se stává, že nadávají oni, např. řada mých přítelkyň se nemůže smířit s tím, že farář kecá lidem do toho, jakou mají používat antikoncepci. Ale to není o víře, to je o tom, že i dobrá myšlenka se může zvrhnout k katastrofu, když ji dostane do rukou např. KDU-ČSL, která se snaží svoje náboženská dogmata nacpat do zákonů. Jinak dámy, doporučuji, pokud se některé z vás podaří, přečíst si knihu Bohovia, cirkvi a žena od Anny Gregorové. Je to v podstatě o tom, jak se církve staví k ženám. N8m z toho udělaný výtah /dělala jsem to jako seminární práci v U3V/, takže pokud pošlete mejl, pošlu.

  superkarma: 0 10.02.2004, 19:11:34
 5. avatar
  [32] pajda [*]

  katchabinka: o sektách nebo o sektech?

  superkarma: 0 10.02.2004, 18:02:53
 6. avatar
  [31] k@tchabinka [*]

  ja bych si dala článek o sektách :))) taky poucny.

  superkarma: 0 10.02.2004, 17:48:57
 7. [30] Asdareel [*]

  Landriel (27), Kotě (28): Dotyčné knihy neznám, ale zkusím si je někde sehnat a přečíst, zní to zajímavě.

  Kotě: Ad Däniken - netvrdím, že má ve všem pravdu, nicméně například jeho vysvětlení mnoha jevů ze Starého zákona (například zkáza Sodomy a Gomory a jiné), které se vysvětlují jako tzv. boží zázraky, znějí ve světle moderní vědy naprosto přirozeně a logicky. Nebo i jenom počátek Bible - "Bůh stvořil člověka k obrazu svému" má svoje naprosto racionální opodstatnění, vezmeme-li v potaz genetické manipulace.

  superkarma: 0 10.02.2004, 16:57:21
 8. avatar
  [28] *Kotě* [*]

  Asdareel: je mi líto, ale Däniken je šarlatán a jeho teorie nestojí za zlámanou grešli. Píše pro peníze. Ostatně se ukázalo už mnohokrát, že spousta věcí, které použil do základů svých hypotéz, jsou prostě nesmysl nebo vůbec neexistují.

  Co se týče různých teorií o počátcích lidské civilizace, tak mnohem zajímavější jsou například knihy Grahama Hancocka (Otisky božích prstů - Fingerprints of the Gods, The Orion Mystery...). Jeho teorie dávají mnohem větší smysl.

  superkarma: 0 10.02.2004, 16:20:35
 9. avatar
  [27] Landriel [*]

  Asdareel: když já nevím - rozhodně je to zajímavé, dokonce bych byla ochotná připustit i jistou pravděpodobnost. Ale prostě si to nejsem zatím schopná nějak skloubit s vírou. On ostatně i Lobsang Rampa něco takového píše, jestli si vzpomínáš na ty jeho Zahradníky Země.

  superkarma: 0 10.02.2004, 16:12:39
 10. [25] Asdareel [*]

  Landriel: Jasně, když jsem psal svůj první příspěvěk, měl jsem silný pocit, že jsem na někoho důležitého zapomněl :-))) Co si o těchto autorech myslíš? Já bych řekl, že i přes dílčí nedostatky se jedná o teorie ukazující správným směrem.

  superkarma: 0 10.02.2004, 15:16:01
 11. avatar
  [24] Landriel [*]

  Asdareel: a co takhle Zecharias Sitchin?

  superkarma: 0 10.02.2004, 15:04:20
 12. avatar
  [23] *modrá [*]

  barbreera: taky znám faráře co hraje tenis a fotbal, ale tahle debata je o něčem jiným

  superkarma: 0 10.02.2004, 15:00:03
 13. avatar
  [21] *daisy* [*]

  Asdareel: neznam, resp. jednou jsem, se zkousela nejakou Dänikenovo knizkou prokousat - nezaujal

  superkarma: 0 10.02.2004, 14:28:49
 14. [20] Asdareel [*]

  Jak se díváte na archeoastronautické teorie o původu náboženství, reprezentované např. Erichem von Dänikenem, Hartwigem Hausdorfem, či u nás Jiřím Wojnarem?

  superkarma: 0 10.02.2004, 14:20:25
 15. avatar
  [19] pajda [*]

  Capelucita: přesně tak - je to zajímavé...připadá mi to moc pěkné.

  superkarma: 0 10.02.2004, 14:07:55
 16. avatar
  [17] Luciš [*]

  emma: to jsou ti, kteří se v jakémkoliv režimu přikloní na stranu většiny (slavná koalice)a zakazují potraty, které mají klesající tendenci díky vývoji antikoncepce, ne díky zákazům!!!

  superkarma: 0 10.02.2004, 11:54:24
 17. avatar
  [16] emma [*]

  a nejhorší ze všeho jsou ti, kteří za víru schovávají nějaké nablblé názory. viz čeští lidovci. ráda bych věděla, který z nich ctí alespoň základní heslo "miluj bližního svého". mají plné pusy špíny a kritiky. a tak to bylo ostatně vždycky.
  fuj! dneska mě v Dobrém ránu Karas opět zvedl ze židle!!

  superkarma: 0 10.02.2004, 10:54:35
 18. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Každý má svého Boha, i ten, kdo tvrdí, že ne. Někdo má stejného, jako skupinka jiných lidí, a někdo má jen svého vlastního

  superkarma: 0 10.02.2004, 09:54:46
 19. avatar
  [13] *daisy* [*]

  Žábina: a ted jsem si to precetla pozorne az do konce, takze jeste jedna reakce: nemyslim, ze by to bylo o konr. nabozenstvi, kazda, i sebelepsi myslenka, muze byt (a bude) zneuzita. Podivej na povodnovy konta. Myslenka byla spatna? Vubec ne! Ale presto se nasli dobraci, kteri sli a vybirali penizky do svoji vlastni kapsy. A stejne tak nabozenstvi. Je to o touze po moci. To je vzdy hodne zradne. A rekla bych, ze pripady, o kterych mluvis...jsou prave z tohoto soudku, ze to neni nabozenstvim, ale lidmi...

  superkarma: 0 10.02.2004, 09:49:07
 20. avatar
  [12] *daisy* [*]

  Žábina: kdyz se na to podivas pozorne, tak nabozenstvi je v podstate role psychoterapeuta. Jedno, jak se na to divas, a jestli je to o tom, ze nas stvoril Buh - a tim padem si tu potrebu vynahrazujeme psychoanalytikama, psychologama a podobne, nebo jestli nabozenstvi "bylo vynalezeno", protoze clovek tuto potrebu ma. Proste to tak funguje

  A jen poznamka k clanku: osobne se nedomnivam, ze by se v zapadnim svete budhizmus a hinduizmus a podobna nabozenstvi rozmahal pro svoji exoticnost, ale proste proto, ze pro zapadniho cloveka je prirozenejsi o vse se postarat sam - a nespolehat na nekoho... A ta vychodni nabozenstvi nespolehaji na Boha, ale vlastnimi silami se dopracuji nekam dal, svoji schopnosti meditovat a poznat, pochopit, uzavrit kruh a znovu se nenarodit... Opravdu nemam pocit, ze by to bylo o exotice

  superkarma: 0 10.02.2004, 09:46:20
 21. avatar
  [11] Žábina [*]

  Je to hezký něčemu věřit, někam patřit, ale ne pro každého - já bych to nechtěla ...připadá mi, že ti lidé se pak tím náboženstvím jakoby ospravedlňují - když udělají něco špatnýho - bůh to tak chtěl, je to zkouška apod.; v islámských zemích nemá život člověka žádnou cenu, a to si myslím, že není dobře.....

  superkarma: 0 10.02.2004, 08:59:49
 22. [9] Pavla_b [*]

  Docela pěkné shrnutí základních údajů o jednotlivých náboženstvích. Díky za stručný přehled..:-)

  superkarma: 0 10.02.2004, 08:17:44
 23. avatar
  [8] Aja [*]

  Takový důležitý poznatky a aninas chrápe...
  Tady se to zase dneska rozjede...

  superkarma: 0 10.02.2004, 07:36:28
 24. avatar
  [7] *Kotě* [*]

  kosmo, spíš co tak pozdě... dodělávám korektury na knížce a musím to odevzdat, takže jsem si dala noční... ostatně jako obvykle...

  superkarma: 0 10.02.2004, 05:47:06
 25. avatar
  [6] kosmokosmo [*]

  *Kotě*: co tak brzy.......Ty mas snad pet rano,ne?

  superkarma: 0 10.02.2004, 05:39:42
 26. avatar
  [5] kosmokosmo [*]

  co...Ani?

  superkarma: 0 10.02.2004, 05:37:38
 27. avatar
  [4] kosmokosmo [*]

  *Kotě*: snad nam to Anina odpusti...........

  superkarma: 0 10.02.2004, 05:37:04
 28. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Jééé, kosmo, tys mi to vzala z pusy (pardon, z klávesnice)!

  superkarma: 0 10.02.2004, 05:22:27
 29. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Kde je aninas, aby nám vysvětlila, jak jsou náboženství ohavná?

  superkarma: 0 10.02.2004, 05:21:47
 30. avatar
  [1] kosmokosmo [*]

  aninooooooooooo
  kde jsi?

  superkarma: 0 10.02.2004, 05:12:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme