Bulvár

Nabijte si mobil elektro-šaty

 
Efektní světélkující kabátek, jiskřící klobouk nebo nabíjení telefonu v kapse - to všechno je možné díky nově vyvíjené tkanině.

Co byste řekly na to, kdyby vám partner v rámci úspory elektrické energie pořídil šaty výkonné jako malé dynamo? Rozhodně by tím zmizel problém s dobíjením telefonu, když jste zrovna mimo domov. Stejně tak je prý možné na principu nového objevu uvádět do provozu menší spotřebiče. Jak to funguje?

 

Celá věc je postavená na všeobecně známém mechanismu tření, při němž vzniká statická elektřina. Určitě znáte šustivý zvuk, který vydávají některé látky. A toho se právě snaží využít vědecká skupina pod vedením Jong Lin Wanga z Institutu technologie v americké Atlantě.

 

Piezoelektrický procesVýzkum je postaven na takzvaném piezoelektrickém jevu. Ten přichází ve chvíli, kdy se deformují krystaly některých látek. Může to být například křemenný krystal, který v praxi známe z využití v zapalovačích.

 

Co se týká látky, z které jsou šaty vyrobeny, tak ta má na sobě velké množství nanovlákenných štětinek. Část jich je pokryto oxidem zinečnatým a část zlatem. Vodivé zlaté šupinky jsou tužší a ohýbají ty nezlacené. Tak vzniká piezoelektrické napětí, které je díky zlatu odváděno.

 

Napětí, které jednotlivé štětinky vytvářejí je minimální, ale při jejich velkém množství se už jedná o nezanedbatelný elektrický potenciál. Vyjít si večer ven v jiskřících šatech by mohlo být hodně zajímavé…anebo co svítící klobouk? Těžko říct, kam se výzkum elektro-šatů vyvine, každopádně to dá módě další netušené možnosti.

 

Zdroj: Nature

 

Zkusila byste si elektrickou halenku? A co blikající boty? Myslíte, že piezoelektrické oblečky mají budoucnost?

 

   
18.02.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  gerda: Na někoho 220 nestačí...

  superkarma: 0 18.02.2008, 14:35:29
 2. avatar
  [5] *modrá [*]

  brr z toho jde hrůza

  superkarma: 0 18.02.2008, 14:19:47
 3. avatar
  [4] gerda [*]

  Ťapina: pokud jde o elektrické jevy, vždycky si vzpomenu na scénku z Četník se žení, jak zamilovaný Louis de Funés líbá ruku své vyvolené a přeskočí klikatý blesk.

  superkarma: 0 18.02.2008, 14:16:37
 4. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Dejte pokoj, mně stačí, co umí některé tkaniny v kombinaci s elektřinou už teď. Na kliku v Centru orientálního tance se kvůli tomu, že tam chodí éterické víly se závojema, nedá šáhnout bez úhony

  superkarma: 0 18.02.2008, 14:08:20
 5. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  gerda: jj to bylo super

  superkarma: 0 18.02.2008, 14:00:57
 6. avatar
  [1] gerda [*]

  Spíš si myslím, že by se ten nápad dal využít pro ženy, které se musejí v noci vracet domů přes nebezpečná místa. Každý násilník by si druhý dotek rozmyslil, kdyby dostal při tom prvním dvěstědvacet

  superkarma: 0 18.02.2008, 13:58:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme