Bulvár

Na žádost prezidenta

29. září 1938 ustoupilo Československo mnichovskému diktátu a vydalo Sudety. Období, které následovalo, bývá nazýváno druhá republika. Na území Československa v okleštěných hranicích žilo kolem 6,5 milionu lidí. Mnichov byl pro Hitlera ovšem jen prvním krokem…

 

Propaganda

V Německu se po Mnichovu pustila do práce nacistická propaganda a obyvatelstvo bylo neustále bombardováno správami a nespravedlnostech, které jsou páchány na Němcích žijících dosud na území Československa. Pražský rozhlas se pokoušel marně kontrovat vysíláním v němčině – Goebbelsova propaganda byla mnohem účinnější. Němci se v Čechách dopouštěli cílených provokací a ne vždy marně – sice zdaleka netekly proudy německé krve, jak tvrdil Goebbels, ale ke konfliktům docházelo.

 

Slovenský stát

V poledne 14. března 1939 odhlasoval slovenský sněm v Bratislavě vytvoření samostatného slovenského státu a téhož dne zaslalo Maďarsko do Prahy žádost o vyklizení Podkarpatské Rusi. Prezident Hácha dostal a přijal pozvání do Berlína na schůzku s Hitlerem. Část českých Židů uprchla ze země – někteří si naneštěstí za své nové útočiště zvolili Polsko. A německá vojska se dala do pohybu.

 

 

Osudný podpis?

Ne všichni Češi se vzdali bez boje – k ostrým střetům došlo například v Místku. Přesto bylo již ráno 15. března prakticky celé území Čech ovládáno Němci. Fyzicky vyčerpaný, nemocný a zlomený Hácha podlehl v Berlíně nátlaku a výhrůžkám bombardováním Prahy a podepsal dokument, v němž požádal Říši o vojenskou ochranu Čech a Moravy. Okupaci už zabránit nemohl, dodal jí tak však z hlediska mezinárodního práva zdání legitimity.

 

Trestuhodná nepřipravenost
15. března 1939 se po třetí hodině ranní sešla vláda. Ministerský předseda Rudolf Beran a ministr obrany generál Syrový se předtím telefonicky spojili s Háchou, a ten je informoval o Hitlerově úmyslu. Vzácnou prozíravost projevil ministr školství a národní osvěty Jan Kapras, který okamžitě nařídil svým podřízeným likvidaci citlivých materiálů. V ostatních resortech se však nic takového nekonalo – nic nebylo připraveno, přes zjevné ohrožení se nikdo rizikem okupace nezabýval. Němcům tak padla do rukou většina tajné dokumentace, kódů, seznamů, depeší… A nejednoho člověka to stálo život.

 

Spolupracujte

Po páté hodině ranní bylo v rozhlase hlášeno, že německá vojska vstupují do Čech na žádost prezidenta Háchy. České armádě bylo ministerstvem obrany přikázáno, aby spolupracovala. A ti, kteří v předchozích letech a měsících prosazovali nacistické postoje, ale i ti, kteří si prostě chtěli přihřát svou polívčičku, se pustili do rabování, násilí a vražd. Nejen na židovském obyvatelstvu. První úmrtí byla ještě označována za sebevraždy…

 

Dně 16. března 1939 byl oficiálně vyhlášen vznik Protektorátu Čechy a Morava. Začalo šest let násilí, útisku, hrdinství i kolaborace, šest let, v nichž byl v koncentračních táborech málem vyhlazen jeden národ – roky, o kterých se říká, že v nich druhý národ – Češi – definitivně zaprodal svou hrdost…

 

Věděla jste, kdy došlo ke vzniku Protektorátu? Co si myslíte o Háchovi? Měl tenkrát odmítnout podepsat? Měli se Češi bránit? Zlomila okupace skutečně jejich národní hrdost? Nebo nikdy žádnou neměli?

   
15.03.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Amálie [*]

  Janetina: Lidé na vsích a menších městech byli více uzavření, s těsnějšími vztahy, měli samozřejmě strach a těžko mezi sebe někoho pouštěli, nikomu nevěřili. Po vyprávění babči z těsného sousedství okupovaného území se ani nedivím. Což vysvětluje tvá slova a popírá, že by má byla nesmyslem.

  superkarma: 0 15.03.2007, 14:38:45
 2. avatar
  [13] Amálie [*]

  Právě přišla babička a tak jsem se jí zeptala. Pochází s místa 15km vzdáleného od okupovaného území a ze selského stavu. Lidé (sedláci i služebnictvo) se dle jejího názoru díky okupaci semkli, stmelili. Nikdo neudával a pokud se opravdu výjimečně takový "hajzl" našel, lid si ho podal po svém a držel při sobě. Prý by neřekla, že by okupace podkopala či zlomila národní hrdost. Zároveň dodává, že tenkrát lidé neměli příliš možností se podívat se dál po republice, ani informací z medií tenkrát moc nebylo, takže nemůže říct, ja to vmínali lidé třeba v Praze.

  superkarma: 0 15.03.2007, 13:14:58
 3. avatar
  [12] Amálie [*]

  * Od mala jsem o tomto období zpravována prarodiči.
  * Myslím, že znal všechna pro a proti, včetně okolností, a dle toho se rozhodl.
  * Otázkou je, co by tím získal pro národ. Navíc už bylo dost pozdě cokoli bojkotovat.
  * Měli, ale podstatně dříve.
  * To si netroufám říci.
  * Myslím, že je dost šikovných a právem hrdých Čechů, nejen tady, ale i ve světě. Ale procento zmrdismu (lenosti, závisti, nepřejícnosti, atd) je v populaci velmi vysoké a jejich meta je -jak velmi výstižně píše Kareta- lemtat pivo a prožívat falešnou hrdost u sportovních přenosů.

  superkarma: 0 15.03.2007, 13:05:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme