Bulvár

Na vysokou? Raději do lesíčka...

       

Tak už je to tady. Učitelé nebudou muset chodit do školy. Tedy učitelé základních škol nebudou muset chodit do těch vysokých. Konečně. Beztak se to trauma v nich hromadilo a oni ho pak přenášeli na své žáky. V přípravě je prý novela umožňující vyučovat nadále maturantům, pět let ve školství by se pak dalo uznat jako vysoká škola. Je to šetrné a navíc milé k těm 20 % nedostudovaných učitelů, kteří by něco takového mohli ocenit při volbách.

 

Než tuhle novelu všichni odhlasují, měli bychom i my upozornit na další zlepšováky, které je pořád čas zapracovat! Hned v úvodu mě napadá, že například už děti v páté třídě umí dost často spolehlivě číst a psát. Proč pro první ročníky výuky nevyužít je? Možná nejde u učitelů ani tak o maturitu jako spíš o to, že s maturitou jsou zároveň plnoletí, a mohou tak za své ovečky zodpovídat. Nákup jedné nebo dvou kamer u stánku s elektronikou jistě vyjde levněji než nějaký kantor! Dobrý páťák zvládne většinu problémů a zbytek vyřeší ochranka, kterou přivolá alarmem umístěným pod katedrou.

 

Možná teď někoho napadne, kdo dovzdělá páťáky, které jsme už použili v 1. A? Na tom něco je. Z obvyklého nánosu informací jim zbývá zdolat minimálně třídění nerostů a přívlastek těsný, bez kterého se neobejdou v žádné internetové diskusi. Navrhuji distanční vzdělávání. V dnešní době, kdy se i komunikace v rodině nezřídka odehrává maximálně mailem, není důvod, aby desetiletý člověk ještě dřepěl ve škole. Škola pak už může jen profitovat z dýlování" různých on-line kurzů násobilky a podobně.

 

Tímhle krokem jsme si krásně uvolnili celý trakt určený pro druhý stupeň, protože žáky jsme přesunuli zpět k monitorům v pokojíčku nebo do internetové kavárny. Máme ideální příležitost pronajmout třídy pro kurzy power jógy, sebeovládání a feng-shui. Přízemní kabinety doporučuji pro garáže nebo kosmetický salon. Milé by bylo učitelkám rekvalifikujícím se na kosmetičky poskytnout do začátku nižší nájem.


Každopádně v tomto bodě se nám už základní školství krásně dostává do plusu a poprvé v historii poskytuje základní škola grant ministerstvu, a ne naopak. Posledních pět lidí, kteří ještě mají zájem studovat na pedagogické fakultě, odváží nákladní vůz do rezervace na Šumavě. Budovy fakult magistrát postupně pronajímá jako kanceláře vyšokovaným Američanům a Japoncům, kteří dokážou připlatit nehorázné sumy za pronájem kabinetu s vycpanými ptáky a krátkými filmy jako „Přišíváme knoflík“ nebo „Pražský hrad – náš klenot“.

Někdy tou dobou se vyhrocují ošklivé demonstrace středoškolských profesorů, kteří už také nechtějí chodit do školy. V jiných profesích se v panice hledají rezervy, které by mohly vyvolat podobný raketový úspěch jako tato jediná novela ve školství. Lékařská fakulta začíná nabízet víkendové pobyty pro zájemce „Deset snadných kroků k dobré diagnostice“ a distanční kurs „Operujeme doma“.

Myslím, že je toho ještě spousta, co by stálo za úvahu. Neváhejte a pište své návrhy!

   
18.04.2008 - Společnost - autor: Lenka Matušková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Heather [*]

  Lasie: Přesně tak! Kdo by se mořil s vysokou a pak by skončil ve školství za takové peníze? Já měla taky ambice být "pančelka", naštěstí jsem z vysoké zdrhla... Uchytla jsem se pouze se svojí maturitou a jazykovými znalostmi v úplně v jiném oboru a vydělávám slušné peníze, které bych ve školství ani po pěti letech studia (+ dodělávaném pedago. minimu) neměla ani náhodou

  superkarma: 0 21.04.2008, 13:46:58
 2. avatar
  [12] shb [*]

  já už mám dnes fakt dost
  to jsou teda kreténi, už bohužel nemám jiných slov....
  kdyby radši určili že mohou učit vysokoškoláci aniž by si museli dodělávat pedagogické minimum!!!!!!!!!!!!
  Člověk který vystuduje např. techniku, tak má v malíku taikový matematický aparát že by mohl matiku učit i středoškoláky!!!!!

  superkarma: 0 18.04.2008, 16:43:42
 3. avatar
  [11] Lassie [*]

  Nevim, kdo by v dnešní době studoval VŠ, aby páchnul do toho zvěřince. A za ty prachy?

  superkarma: 0 18.04.2008, 16:42:36
 4. avatar
  [10] pajda [*]

  Slávek: a ono je tam něco jiného, než to, že se stanoví tuny výjimek?

  superkarma: 0 18.04.2008, 13:22:52
 5. avatar
  [9] Malenka [*]

  Slávek: Díky, tohle zni samozřejmě líp .

  superkarma: 0 18.04.2008, 13:02:54
 6. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Slávek: Děkuji za upřesnění, už jsem se lekla...

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:21:21
 7. avatar
  [7] ynax [*]

  proč proboha vyjímky? učitelky z MŠ, sestřičky a další musí mít vysokou školu a nikdo jim vyjímky nedá. Učitelé by na tom měli být stejně.

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:03:44
 8. [6] Slávek [*]

  K profesi učitele na ZŠ nebude stačit maturita

  Středeční vydání deníku Právo přineslo již tradičně nepřesné informace o připravované novele zákona o pedagogických pracovnících. K profesi učitele na základní škole prý bude nově stačit maturita. MŠMT upřesňuje, oč se ve skutečnosti jedná.

  Deník Právo neinformuje o definitivním návrhu novely, ale pouze pracovním textu určeném k diskusi se sociálními partnery (proto jsou v něm uvedeny různé varianty). Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) skutečně připravuje novelu zákona o pedagogických pracovnících, na kterou všichni ředitelé škol už netrpělivě čekají. V jejím textu má být mj. řešen i problém nekvalifikovaných pedagogických pracovníků.

  Podle stávající právní úpravy v ustanovení § 32 musí do konce roku 2009 všichni pedagogičtí pracovníci bez odpovídajícího vysokoškolského vzdělání buď zahájit studium vedoucí k získání příslušné kvalifikace, nebo ze školy odejít. Odchod nekvalifikovaných a přitom mnohdy žádaných pedagogů s dlouholetou praxí by mohl v řadě škol způsobit vážné provozní problémy. V současné podobě může ředitel školy upustit od nutného doplnění odborné kvalifikace u těch pedagogických pracovníků, kteří ke dni účinnosti zákona (tj k 1. lednu 2005) dosáhli 50 let věku a dlouhodobým výkonem přímé pedagogické činnosti na příslušném druhu nebo typu školy po dobu nejméně 15 let prokázali schopnost výkonu požadované činnosti. Tuto výjimku je však bohužel možné aplikovat pouze u nepatrného počtu pedagogických pracovníků.

  Momentálně je diskutováno více variant v oblasti výjimek z uznání odborné kvalifikace a současně na toto téma probíhají i odborné semináře. Teprve následně bude vypracován návrh novely, který půjde do připomínkového řízení v průběhu května. Podle ministra školství Ondřeje Lišky jeho součástí nebude varianta, že k získání kvalifikace pedagoga postačí pět let praxe bez diplomu. "Učitel má mít vysokoškolské magisterské vzdělání a tento princip MŠMT nehodlá ani v budoucnu zpochybnit. Jde jen o konkrétní nastavení podmínek pro možné výjimky," říká ministr

  superkarma: 0 18.04.2008, 10:14:37
 9. avatar
  [5] Chameleonka [*]

  Je zajímavé, že před pár lety kdosi vymyslel, že vejška je nezbytná i pro péči o děti ve školce.. a ejhle, už je to zase jinak
  Kdysi existovaly rodinné školy, velmi rychle zase zanikly Možná by stálo za to je obnovit a zavést na nich dvouletý učební obor "vzdělávání na ZDŠ" - jeho absolventi by posečkali do zletilosti a hned poté by mohli zaplnit volná místa na školách, ideálně na těch samých, které nedávno opustili (kmenová škola by jim mohla náročné studium dotovat jakýmsi grantem, čímž by si z bývalých vděčných žáků udržela do budoucna kvalitní kádr)

  superkarma: 0 18.04.2008, 09:37:57
 10. avatar
  [4] carrom [*]

  Jenže na prvním stupni zš učitel vážně musí disponovat schopností děti zaujmout, tu jednoduchou látku jim srozumitelně a ne meganudně vyložit a sjednat si autoritu, na to snad není pedák potřeba
  Navíc velká část studentů PedF absolvuje tento ústav kvůli titulu a učit by nešli (když už jim nic jiného nezbyde, tak je to na úkor jejich žáků).

  superkarma: 0 18.04.2008, 09:06:13
 11. avatar
  [3] Kremzina [*]

  Lenka Matušková

  superkarma: 0 18.04.2008, 08:11:19
 12. avatar
  [2] gerda [*]

  No a co? Dřív na vesnici jako učitel spolehlivě postačil vysloužilý voják. A Julínek s Cikrtem nás učí, že nejlepším lékařem je každý sám sobě, aby zbytečně nezatěžoval ordinace a neotravoval u doktora.

  superkarma: 0 18.04.2008, 06:46:31
 13. [1] Samík97 [*]

  Navrhuji kurz pro vězně:Sám sobě soudcem,pro zloděje v bankách :Dej sem vše a nezlob.A pro některé redaktory bulváru:Hezky česky.

  superkarma: 0 18.04.2008, 02:32:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme