.

Na víno a konopí do Dolního Rakouska

Cestování

Na víno a konopí do Dolního Rakouska


Představte si zahraniční dovolenou, kde se bez obav domluvíte česky. Představte si dovolenou, kde poteče proudem to nejlepší víno, kde každý kout městečka vypadá jako obrázek a kde si od všeho ruchu můžete odpočinout v termálních lázních. Představte si dovolenou ve „vinařsko-konopné“ oblasti – v lázeňském městečku Laa an der Thaya a jeho okolí.

Půvabné městečko Laa an der Thaya se nachází v dolnorakouském vinařské čtvrti na česko-rakouských hranicích. Cesta z Prahy trvá necelé tři hodiny a z Brna dorazíte do Laa asi za 50 minut. V sousedních vesničkách na vás čekají mnohá překvapení. Z jedné strany především vinařská vesnice Falkenstein a ze strany druhé konopné městečko Hanfthal.

Wellness, relaxace i sport

Nejvýraznější atrakcí v městečku je místní lázeňský a wellness komplex Therme Laa, jehož součástí je i elegantní čtyřhvězdičkový hotel. Že neumíte německy? Žádný problém, personál hovoří i česky.

Jako hotelový host si můžete zdarma dopřát širokou nabídku celého komplexu. A opravdu je z čeho vybírat: termální bazén, venkovní vířivku, vodopády, 90 metrů dlouhý tobogán, solný venkovní bazén s teplotou 35 °C a podvodní hudbou, šajnový svět, odpočinkové místnosti, termální kino, zimní zahradu, masážní programy či zkrášlovací procedury. A pokud si chcete dát trochu do těla, můžete navštívit fitness zónu, tenisové kurty či využít cyklistické trasy s možností zapůjčení kola a běžecké trasy vedoucí přímo od hotelu. Určitě oceníte i procházky romantickým prostředím Laa.

Hanfthal  květiny a konopí

Nedaleké „konopné“ městečko se může pochlubit hned několika zvláštnostmi. Naleznete zde bezpočet vinných sklípků. Hanfthal se od roku 2001 účastní soutěže květinové výzdoby. V roce 2001 se stal druhou nejkrásnější obcí v regionu, v roce 2002 druhou nejkrásnější obcí v zemi a roce 2004 dokonce vítězem s nejkrásnější květinovou výzdobou v celém Rakousku. Hanfthal si brousí zuby i na vítězství v mezinárodní soutěži květinové výzdoby Entente Florale v roce 2008.

Neméně důležitým bodem pro toto městečko je právě konopí a název obce je toho důkazem (Hanf – konopí). Tato rostlina se v regionu pěstuje více než 900 let. Místní zemědělci pěstují rostlinu ve velkém od roku 2004. Během dvouhodinové procházky po místní naučné stezce, která kruhovou obcí prochází, se dozvíte vše o konopí. Dozvíte se, jak se konopí uplatňuje jako stavební materiál, k výrobě textilu, a ochutnat můžete i konopné víno To je typická místní odrůda zelené veltlínu s květy konopí, která však neobsahují THC.

Naučnou stezku završíte návštěvou konopného muzea, v němž si můžete prohlédnout využití rostliny v praxi (textil, stavební materiál, konopná kosmetika). Konopné výrobky, nápoje i potraviny můžete cestou zakoupit u pěstitele. A abyste konopí poznala skutečně ze všech úhlů, dopřejte si ve zmíněných lázních masáž s použitím konopného oleje.

Život se sklenkou v ruce

Místo, kde je víno a kde žijete, se sklenkou v ruce s pohledem zaměřeným na kostel či romanticky starobylou zříceninu hradu – to je Falkenstein. Vinice představují pro zdejší obyvatele hlavní zdroj obživy. Místní vinaři pečlivě dodržují tradice svých otců a předávají si znalosti z pokolení na pokolení. Ochutnat zdejší víno nebo se alespoň stavit na jedné z mnoha vinných slavností se určitě vyplatí.

Při návštěvě obce nezapomeňte vystoupat na zříceninu hradu Falkenstein. Historie hradu sahá až do poloviny 11. století. Byl založen jako pohraniční pevnost a za dob své slávy byl nejmocnějším hradem v celém Rakousku. Před lety na zřícenině proběhly archeologické práce, po nichž byla veřejnosti zpřístupněna.

Zavítáte do těchto míst?

   
07.10.2008 - Zahraničí - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] saruz [*]

  termály máme rádi, tady by se nám určitě líbílo Sml22

  superkarma: 0 26.12.2012, 18:27:22
 2. avatar
  [7] Sonne [*]

  Anai: Pokud ovšem víš, co v láhvi je

  superkarma: 0 07.10.2008, 13:00:30
 3. [6] Anai [*]

  Sonne: já bych řekla, že objednat si víno, je to nejjednodušší ze všeho, co v cizině podnikneš . Vybereš si láhev a je to, ne?

  superkarma: 0 07.10.2008, 12:32:28
 4. avatar
  [5] Sonne [*]

  Ťapina: Termály jsou fajn . Mluvím německy, takže jsem to s češtinou v termálech ani nezkoušela, ale ve sklípku si víno česky neobjednáš

  superkarma: 0 07.10.2008, 11:19:13
 5. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Sonne: My jezdíme do Laa jen do termálů, nevím, jak moc umí personál česky, protože jsme nepotřebovali s někým sáhodlouze konverzovat, ale jsou tam české nápisy a to je fajn, když člověk bloudí po šatnách a neví, kudy kam

  superkarma: 0 07.10.2008, 10:18:20
 6. avatar
  [3] wich [*]

  Rakousko milujeme, zejména Vídeň a každý rok se tam minimálně jednou vracíme

  superkarma: 0 07.10.2008, 08:19:42
 7. avatar
  [2] Sonne [*]

  Haha, tak česky se tam rozhodně BĚŽNĚ nedomluvíte (něco o Laa vím), ale krásně tam opravdu je - doporučuji

  superkarma: 0 07.10.2008, 08:17:07
 8. avatar
  [1] KatherineDickinson [*]

  tak jsem se tesila,co se nedozvim..jak je to "vesele" mestecko..a ono prd...

  superkarma: 0 07.10.2008, 08:02:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme